Правителствата на страните членки на Европейския съюз да избягват необявени или ретроактивни промени в схемите за подпомагане на вече направените инвестиции във ВЕИ-сектора и да вземат предвид законните очаквания на инвеститорите за възвръщаемост от направените вложения, препоръча Европейската комисия. Това съобщиха от Българската фотоволтаична асоциация в сряда.
Организацията изрази надежда, че българският кабинет ще следва препоръките на Брюксел, още повече предвид заявеното от комисията намерение, оценката на напредъка в политиките в сектор електроенергетика да се базира на публикуваните насоки.
БФА припомня, в последния доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие относно достигането на жизнения стандарт на по‐развитите западноевропейски икономики през 2012 г, се отнемат рейтинг точки на страната ни заради неуспеха ѝ да либерализира енергийния сектор и да изпълни поетите ангажименти в тази област. Причина за допълнително понижение през 2012 г. са действията на правителството, ограничаващи производството на електроенергия от възобновяеми източници, поради които страната ни изгубва доверието на инвеститорите.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Предлагам едно просто нещо : Собствениците, мениджърите и служителите във фирми от ВЕИ сектора /без ВЕЦ-овете/, както и техните роднини до 2-ро - 3-то коляно законодателно да бъдат задължени да заплащат потребяваната от фирмите и домакинствата им ел. енергия по цената, на която НЕК я изкупува от тях. При спекулатевните им печалби от 300-500 %, така ще е справедливо.
1, не ти е виновна ЕК, че предишната тройна коалиция прие такива закони, че стабилно да нахрани своите хора във ВЕИ сектора. Естествено покрай тях дойодха и други защото условията бяха повече от изгодни. Естествено, че планирането на МИЕТ, ДКЕВР и НЕК нямаше нищо общо с реалността и се формираха огромни финансови дупки.
Принципът да не се променят условия със задна дата (за което говори ЕК) е съвсем правилен. Когато една държава каже "Елате да построите централа, ако подадете документи днес 25 години …
след завършването й ще ви гарантираме огромна печалба" - това и следва да се случи. Не може да се отметне когато й скимне дори ако политиците манипулират обществото, че лошите са ВЕИ, ЕРП и чужденците. Ако се отметне - ще бъде осъдена и ще си плати с лихвите.
Да бяхте се оплаквали когато предишната тройна коалиция приемаше тези закони и когато ГЕРБ се замотаха с промяната им. Най-скъпият ВЕИ ток плащаме за проектите започнати по времето на Станишев (да, присъединени са след това, но условията от момента на стартиране).
Новата тройна коалиция като подпише още 2-3 многомилиардни договора за Белене, Козлодуй и Марица Изток и такава енергийна сигурност ще получиш, че и внуците ти има да я изплащат.
Сакън! Синчето на Бисеров ще вземе по-малко парици...
Ние препоръчваме ЕК да си осинови "направените инвестиции във ВЕИ-сектора" и да им плаща хайвера и БМВ-тата, вместо да висят на нашия джоб.