Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел се опасява от прегряване на българската икономика

24 коментара

Има опасност от прегряване на българската икономика през 2005 г. като следствие от засиленото вътрешно търсене. За това предупреждава Европейската комисия в анализ за икономическото развитие на 25-те страни от Европейския съюз, страните от еврозоната и кандидатките за членство, публикуван на сайта на ЕС в понеделник.

Европейската комисия (ЕК) очаква растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) на България през 2005 г. да се засили до 6% през 2005 г. спрямо 5,7% по предварителни данни за 2004 г.

Според ЕК икономическият растеж на България през 2006 г. ще се забави до 4,5%.

Силното вътрешно търсене ще доведе тази година до небалансиран растеж, обясняват експертите на ЕК. Заради предстоящите през юни избори в страната растежът е стимулиран от експанзионистична фискална политика, което може да предизвика признаци на прегряване на икономиката, отбелязва ЕК.

Вероятно този период ще бъде последван от гладко приспособяване към понижение през 2006 г., когато публичните разходи, заплатите и банковите кредити ще нарастват с по-слаби темпове.

За опасност от прегряване на икономиката вследствие на увеличаването на фискалните разходи предупреди още в края на миналата година МВФ. Мисията на фонда, която дойде през декември 2004 г. за преглед на изпълнението на задълженията на правителството по двугодишното предпазно споразумение, изрично се противопостави на увеличението на минималната работна заплата с 25% от 1 януари и поиска да бъде намален капиталът на компанията за публични инвестиционни проекти, създадена от правителството с пари от бюджетния излишък.

От МВФ изразиха притеснение и от високия кредитен ръст в страната, който увеличава отрицателното търговско салдо заради още по-големия внос на стоки за крайно потребление.

Позицията на МВФ бе смекчена през март тази година, когато мисията на фонда отстъпи за ръста на минималната заплата заради по-добрите от очакваните макроикономически резултати за последното тримесечие на миналата година и първите месеци на 2005 г. Капиталът на инвестиционната компания обаче бе намален. Така с взаимен компромис бе завършен успешно прегледът на изпълнението на споразумението с МВФ.

В доклада си от понеделник ЕК очаква безработицата в България да намалее през 2005 г. до 10,8% от активното население, като през 2004 г. тя е била 12%. През 2006 г. безработицата в България ще бъде 10%, прогнозира още Брюксел.

Малко вероятно е през 2005 г. темпът на нарастване на потребителските цени да се забави до под 4% заради инфлационния натиск, оказван от увеличаването на заплатите, което не е подкрепено от съответното нарастване на производителността.

ЕК прогнозира инфлацията в България през 2006 г. също да бъде 4%.

След като през 2004 г. бюджетните приходи се увеличиха повече от очакваното, излишъкът в бюджета достигна 1,4% от БВП. През 2005 г. се очаква бюджетът на България да бъде с дефицит от 0,5%.

Европейската комисия очаква още дефицитът в търговския баланс на България да нарасне през 2005 г. в резултат на засиленото вътрешно търсене. Прогнозата за 2006 г. е за ограничаване на търговския дефицит под влияние на по-благоприятните условия на търговия и на постепенното подобряване на конкурентоспособността на страната заради големите инвестиции в предните години.

Дефицитът в текущата сметка ще остане висок през 2005 г. - 8,5% от БВП. През 2006 г. той ще се понижи до 7% от БВП, посочват анализаторите на ЕК.

Пред радио Нова Европа и Mediapool макроикономистът Петкан Илиев коментира, че очакванията за ръст от 6% на БВП за 2005 г. са реалистични. Той обаче не се съгласи, че има опасност от прегряване на икономиката, защото тя има потенциал да поеме средствата, изливани в нея с определено предизборна цел от правителството.

По-скоро опасностите пред българското стопанство могат да дойдат отвън, отколкото отвътре, каза икономистът. Според него основните сред тях са курсът на долара и цените на петрола. 

 

Очаквам трендът на курса на долара да се обърне, а цените на петрола ще останат високи, макар и не в границите, които прогнозират световни анализатори, каза Петкан Илиев. Той обясни, че разпространяваните прогнози често имат спекулативен характер и не отговарят на действителното състояние на търсенето и предлагането.

Според Илиев догодина ръстът на БВП леко ще се забави, а след 2007 г. икономиката ни ще се подчинява на правилата и регулативните механизми на Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pepito
    #25

    V strana kadeto pochti 60% ot obrabotvaemata zemia e pusteeshta, kadeto ima raioni s 90% bezrabotica, kadeto pensionerite jiveiat pod existenc minimuma na OON, kadeto minimalnata zaplata e po-malka ot tazi v Zimbabve,sreshtu koiato GB vavede ikonomicheski sankcii i t.n., i t.n.!Pod "mudroto"rukovodstvo na kleptomana Simeon skoro i Sudan shte e pred nas po ikonomicheski pokazateli i standart na jivot!

  2. Kilgor Trout
    #24

    ако статистиката отчете сивата и черната част от икономиката и реалните парични потоци и стокови, които се въртят в страната за абсолютно нисакво прегряванене може да се говори! Нещо повече - според мен реалният икономически ръст на БГ икономиката за последните 1-2 г. , е не 5-6, а 8-10%!!Така ще бъде, най-вероятно, и в близките 1-2 г. поне. Официалната статистика да духа супата...

  3. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-KOPI
    #23

    ИСТИНАТА Е РЕЛИГИЯТА НА “МОНИТОР”, ЕМЕЛ ХАНЪМ Реплика От: TCHOLIДата: 04/12/2002 13:30ИСТИНАТА Е РЕЛИГИЯТА НА “МОНИТОР”, ЕМЕЛ ХАНЪМ Wed Dec 4 03:27:50 2002 195.22.73.67 ИСТИНАТА Е РЕЛИГИЯТА НА “МОНИТОР”, ЕМЕЛ ХАНЪМ Петьо Блъсков Заместник-председателката на турската етническа партия ДПС Емел Етем си е позволила да се усъмни в достоверността на информацията във вестник "Монитор" по повод строителството на резиденция за нейния шеф в полите на Витоша. Тя очевидно си въобразява, че фашизоидното є

  4. SNT
    #22

    Kato izberem S2 za vtori mandat, 2007 ili 2008 shte dostignem rastezha na Kitay. Cyalo chudo e, che sled totalniya pogrom i pladneshkiya obir na durzhavata, uspyahme za tolkova kratko vreme da postignem takiva pokazateli!

  5. Common sense
    #21

    Vuzhiten sum ot novia website!!! POZDRAVLENIA!!!

  6. Петър
    #20

    И на мен ми харесваше повече стария дизайн. Имаше си някакъв чар... ех...

  7. Victor
    #19

    Predishnia website beshe mnogopo-dobur.

  8. Комисаря
    #18

    Както беше казал един: "Когато ти смъкнат и последната риза от гърба, обличай червената"! ЕО ще бъде последния нож в гърба на демокрацията. Със своето лицемерие и егоизъм европейските държави ще отблъснат обикновения трудов българин, бачкащ за 200 евро на месец/не на ден/. Не е трудно да се досетим какво ще стане когато българия се превърне в най- скапаната европейска колония. И без това цените в българия доста са се доближили до европейските, като някои/парно, ток, вода/ са задминали тези в някои

  9. Common sense
    #17

    Nashata ikonomika triabva dosta godini da "pregriava" nai-malko sus 7.5-8% godishno v sledvashtite 10-15 godini za da stignem srednoto ikonomichesko nivo v segashnia EU! Poglednete kakvo stava v Kitai - srednogodishen rastej 8.5% v poslednite 6 godini i edva sega niakoi ikonomicheski komentatori zapochvat da govoriat za "pregriavane". Da ne govorim kakuv unikalen ikonomicheski sriv imashe v Bulgaria v godinite 1989-1997g.

  10. Kilgor Trout
    #16

    ако статистиката отчете сивата и черната част от икономиката и реалните парични потоци и стокови, които се въртят в страната за абсолютно нисакво прегряванене може да се говори! Нещо повече - според мен реалният икономически ръст на БГ икономиката за последните 1-2 г. , е не 5-6, а 8-10%!!Така ще бъде, най-вероятно, и в близките 1-2 г. поне. Официалната статистика да го духа...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.