Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСК предлага държавата да изкупи зелените централи и двете "Марици"

24 коментара
БСК предлага държавата да изкупи зелените централи и двете "Марици"

Българската стопанска камара (БСК) смята, че е необходима радикална промяна в енергетиката, която може да се постигне като държавата изкупи правата или собствеността в ТЕЦ "Марица изток“ 1 и 3 и централите, произвеждащи енергия от възобновяеми източници (ВЕИ). Това се посочва в позиция на браншовата организация по повод формираните по нова формула цени на тока от 1 август, които бяха обсъдени на закрит за медиите обществен съвет в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в понеделник.

 

Според БСК това изкупуване може да стане с целево набран ресурс, извън заложеното в бюджета на страната, и така държавата да повлияе върху цените на тези производство, които сега се купуват задължително по силата на дългосрочни договори.

 

Енергийни експерти коментират, че това може да стане с парите от продадените спестени парникови емисии, които до средата на 2014 г. ще достигнат 220 млн. евро и с което се планира да се покриват част от разходите за закупуване на енергия именно от възобновяеми източници в следващия регулаторен период.

 

Средствата от продажба на квоти спестени въглеродни газове следва да се насочат към енергийноефективни технологии в индустрията, а не към покриване на ценовите разлики от производството, смята още БСК. Според камарата трябва да се търсят дългосрочни, а не временни решения.

 

Предложението на ДКЕВР за цените на тока от 1 август 2014 г. предвижда те да се намалят средно с около 4.5 на сто за битовите потребители като се прехвърля част от дефицита в енергетиката за следващата година. Новата методика за ценообразуване предвижда също така от таксата за пренос на електроенергия по мрежата да отпаднат трите добавки за закупуване на ток от ВЕИ, от когенерационни топлофикации и за невъзстановяеми разходи по договорите за купуване на тока от двете "Марици". Вкарана е обаче цена "задължения към обществото" и така вместо сегашните 34.26 лв./МВтч износителите на ток ще плащат 27.33 лв.

 

От стопанската камара обаче посочват, че така цената за износ на електроенергия ще стане по-ниска от тази за вътрешния пазар, което ще направи продукцията на българските фирми по-неконкурентоспособна.

 

Промените в ценообразуването не трябва да нарушават възможностите за възпроизводство на участниците в пазара на електроенергия, т.е. намалението на енергийните цени не трябва да е за сметка на необходимите инвестициони разходи на енергийните дружества, смята от организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Какво четем и разбираме от заглавието:Овергаз - руските газовици-предлагат държавата-разбирай,проруското правителство, да изкупи американските и европейските енергиини мощности и Русия да стане енергиен гигант на Балканите.Ще им се!

  2. Анонимен
    #23

    Що мрънкате бе, няма лошо държавата да изкупи обратно тези предприятия, но срещу КОМПЕСАТОРКИ.

  3. Анонимен
    #22

    Да се покриват ценовите разлики от продадените спестени емисии на парникови газове е несъстоятелно решение. По този начин се поощрява разхищението на електроенергия и освен това ефекта ще се усвоява от по-големите потребители. Освен това такава политика изкривява пазара и пречи на ефективното разпределение на ресурсите - на- пример потреблението на газ става отн. неконкурентно спрямо субсидираната електроенергия. По-добре тези пари да отидат за оздравяване на НЕК. Но преди това трябва да се даде яснота как се натрупа този дълг и кой е отговорен за това?

  4. Анонимен
    #21

    Крайният резултат е превръщането на Китай в световна работилница, огромно производство на електроенергия там по възможно най-неекологичния начин и същите, ако не и по-големи емисии на въглероден двуокис в глобален мащаб. А като допълнителна екстра - деиндустриализация на Европа.

  5. Анонимен
    #20

    Престъпниците са най-напред в Брюксел и са недосегаеми. Заради хитрата им политика да подкрепят високите технологии в защита на природата, целящи сигурни печалби на европейските компании и по-малка зависимост от Русия и Близкия изток, се получи неочаквания резултат - най-много от системи за ВЕИ да печели Китай, европейското промишлено производство да се изнесе пак там, а последствията да са на гърба на гражданите.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  7. Анонимен
    #18

    Деприватизация, на база ревизия на неспазените приватизационни договори, е една от законодателните рамки за връщане на активите в полза на държавата. Друга юр.форма е съдебни процеси срещу политическите престъпници от прехода и конфискуване на личните им богатства и запориране сметките на свързаните им лица, в полза на българската държава.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  9. Анонимен
    #16

    По пазарни цени да се изкупят минус овехтяването.

  10. Анонимен
    #15

    БРАВО! Одобрявам!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.