Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП изнервени от решението на КС за съдебната власт

237 коментара
БСП изнервени от решението на КС за съдебната власт

До края на месеца ще започне четвъртата поправка в конституцията, заявиха представителите на управляващото мнозинство в сряда при откриването на новата парламентарна сесия. Това е изискване на ЕС във връзка с присъединяването на България от 1 януари 2007 г., което пък бе изтъкнато като основен приоритет и на управляващите, и на опозицията.

Ако на България бъдат наложени ограничителни или друг вид предпазни или контролни механизми при влизането в ЕС, ДСБ ще поискат вот на недоверие на правителството, предупреди от парламентарната трибуна лидерът на партията Иван Костов.

Представителите на мнозинството не дадоха яснота в каква посока ще са новите конституционни промени в частта за съдебната власт, особено след като Конституционният съд (КС) преди ден отмени една от оспорваните поправки, приети през март.

Председателят на парламентарната група на левицата Михаил Миков обяви, че се търси по-голяма ефективност и отчетност на съдебната власт, въпреки ожесточената съпротива на “магистратокрацията” и нейните представители, включително и в КС. Миков допълни, че само след броени дни и “последните останки от политическата кохорта на Иван Костов” ще освободят този достоен орган от недостойното си присъствие.

Лидерът на ДСБ обвини левицата, че отправя реваншистки сигнали към КС и не се е вслушала в предупрежденията както на опозицията, така и на ЕС, че посяга на независимостта на съдебната власт с гласуваните конституционни поправки.

КС отмени правото на Народното събрание да освобождава предсрочно главния прокурор и шефовете на двете върховни съдилища, но отхвърли делото за разширените правомощия на правосъдния министър. Двете дела бяха образувани след сезиране от страна на Върховния касационен съд – ход, който бе приветстван от еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини.

Председателят на КС Неделчо Беронов, който е кандидат-президент на десницата, не взе участие в заседанието на съда по двете дела.

Като припомни, че преди време Миков е задал въпроса дали Беронов ще участва във вземането на това политическо, според БСП, решение, Костов запита дали сега решението също е политическо, след като Беронов не участва в него.

Беронов беше единственият човек, който заради достойнството и заради авторитета на институцията и обективността на нейното решение, предпочете да стои настрана, допълни лидерът на ДСБ.

Той заяви, че президентът Първанов е можел да атакува промените в основния закон, защото се е оказало, че предупрежденията на опозицията срещу посегателствата върху независимостта на съдебната власт и опитите за упражняване на партиен контрол, впоследствие са били споделени от Еврокомисията, а и от КС, който ги е отменил.

Стоянов: КС свърши това, което му повелява конституцията

КС свърши това, което му повеляват конституцията, законът и неговият дълг, заяви от парламентарната трибуна лидерът на ПГ на ОДС Петър Стоянов. Той напомни предупрежденията на опозицията, че текстът за т.нар. импийчмънт е противоконституционен.

Стоянов каза, че на мястото на управляващите не би обявявал с толкова гордост факта, че сега се пристъпва към четвърта промяна в конституцията, защото парламентът можеше да реши проблемите си чрез третата поправка, ако мнозинството се беше вслушало и в аргументите на опозицията.

Единствената яснота по отношение на четвъртата поправка беше, че тя ще е свързана със засилване на местното самоуправление и финансовата децентрализация на общините. Лидерът на ПГ на НДСВ Анелия Мингова каза, че партията ѝ е настоявала за това още при третата поправка. Представителите на левицата, както и дясната опозиция казаха, че ще подкрепят такива промени.

Григоров доволен от решението на КС, Велчев не е изненадан

Междувременно председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров изрази задоволство от решението на КС за отмяна на импийчмънта.

“Специално това решение обаче мен ме прави оптимист, че в България ще разцъфти конституционното право на независимост на съдебната власт. С това решение се постига следното: политическата класа, чието любимо занимание е да се меси в работата на съдебната власт, ще бъде лишена от възможността да прави това”, посочи Григоров и допълни, че това е голям успех за българската държавна независимост.

“Съдиите от ВКС по принцип не са против разширените правомощия на правосъдния министър, но не е правилно в конституцията да не е записано, че и ръководителите на съдебната система могат да предлагат магистрати за повишение, тъй като това може да бъде тълкувано избирателно от политическата класа”, каза Григоров по повод второто дело в КС.

Главният прокурор Борис Велчев заяви, че не е изненадан от решението на КС.  “Аз съм за импийчмънт. Аз съм за контрол”, каза Велчев. Той обаче  припомни, че когато този въпрос е бил обсъждан от депутатите, той е изразил мнението си, че провеждането на импийчмънт трябва да става от един по-независим орган, какъвто е КС, за да не бъде политизирана една подобна процедура.

Миков: В КС няма наши хора

По-рано в сряда председателят на ПГ на левицата Михаил Миков коментира пред БНТ, че в решението на КС имало “много политика”. В КС няма “наши хора”, каза Миков в отговор на въпрос. Допълни, че при ротацията следващия месец президентът ще попълни от своята квота. “Само един човек от Народното събрание и един човек пак на съдебната система, честито.”, каза Миков.

Той не смята, че мнозинството е сбъркало с въвеждането на импийчмънта за тримата “големи” в съдебната власт. Според него с последното си решение КС продължава линията от тълкувателното решение отпреди три години, с което, по думите му, се блокира съдебната реформа. Мнението на КС беше, че приемането на структурни промени в съдебната власт е от правомощията на Велико народно събрание, а не на обикновено. Нито предишните управляващи в лицето на НДСВ и ДПС, нито БСП сега заедно с коалиционните си партньори пожела да бъде свикано ВНС, което веднъж за винаги да сложи край на самата институция ВНС, предвидена в конституцията от 1991 г., приета с мнозинството на БСП.

КС запази кадровите правомощия на правосъдния министър

Конституционният съд реши да запази въведените чрез третата поправка в основния закон правомощия на правосъдния министър да предлага за повишаване магистрати пред Висшия съдебен съвет (ВСС). Това стана ясно от разпространеното в сряда официално решение на съда. По-рано през деня съдът разпространи и мотивите си по първото дело – за импийчмънта на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд.

Решението по второто дело бе взето, след като 5 съдии гласуваха “за” обявяването на конституционния текст за противоконституционен, а 6 гласуваха “против”.

Конституционният текст бе атакуван преди месец от пленума на Върховния касационен съд. Според ВКС въвеждането на това право на правосъдния министър в основния закон при положение, че то не разписано и за ръководителите на съдебната система, може да доведе до намеса в делата на съдебната власт от страна на изпълнителната.

В мотивите си КС се позовава на своето решение номер 34 от 1998 година, в което се отхвърля искането за обявяване за противоконституционна на нормата в Закона за съдебната власт, която позволява министърът да предлага магистрати за повишаване пред ВСС.

Съдът припомня, че тази норма съществува вече осем години и съдът един път вече е приел, че това право на правосъдния министър "не нарушава принципите на разделението на властите и независимостта на съдебната власт".

КС счита, че след като министърът само може да предлага, но не и да гласува и решенията за назначения се правят само от ВСС, то няма намеса в делата на съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

237 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. du hast
    #239

    Iavno stana moderno vse niakoi drug da e vinoven za glupostite na upravliavashtite. Na Bat Boiko sa mu vinovni vsichki (vsichki partii, gargamel i srabskite mafioti) che ne moje da reshi problemite na Sofia. Na Minkov sega pak sa mu vinovni loshite magistrati, daje im izmislil ime- "magistrokrati", che prieha bezumni i haotichnio popravki v konstituciata. I vmesto da analizirat tui koeto se sluchva shte praviat pak bezumni i haotichni popravki, oslushvaiki se ot EU da im podskajat pravilniat pat. A da imat si i strategia, postepeno da napalnim konstitucioniat sad s "nashi hora" i togava shte mojem da prokarvame i protivokonstitucioni zakoni.

  2. Вишински
    #238

    Ситуация. Маса в ресторант, на нея седят главен прокурор Х и шеф на ВКС У. Ядат телешки шницели, алангле.След 6 месеца и двамата развиват симптоми на "луда крава". Симптомите са явни, видими за всички. На настойчивите призиви двамата да отидат на лекар, който да предпише някакво лечение и евентуално да ги излекува се отговаря с псувни в стил Филчев. Не желаят да ходят на никакви доктори и твърдят, че са съвсем добре, а който твърди обратното е престъпник.Има два варианта:- импийчмътнт;- да си ги

  3. Бодил
    #237

    Какво се прави на велик Миковия? И изобщо има ли мозък колкото една кокошка, та да дава акъл за устройството на съдебната система? Нормално е съдиите да не могат да бъдат отзовавани по идея на някой пишман политик, за да си урежда мафиотските далавери. И е редно прокуратурата да излезе от съдебната власт. Какво значи "независима прокуратура"? Нали прокурорът е адвокатът на държавата в едно дело? Как ще е независим? Ние, обществото, рплащаме данъци т.е. му плащаме заплатата за да ни защитава интересите,

  4. Diado Mraz
    #236

    Едно нещо не ми е ясно. Защо г-н Костов е решил че ще постигне нещо с вот на недоверие? Нали, на всички ни е ясно че той няма да мине!!!!

  5. Бодил
    #235

    Трябва да има процедура за отстраняване, но това е работа на друг независим орган (за сега това е ВСС).

  6. tormentor
    #234

    V slu4aia,koito oposvash si ima samostoiatelno osnovanie/traina nevazmoznost da izpalniavat pravomoshtiata si poradi tezko zaboliavane) za osvobozdavane ot dlaznostta im! Pri impii4menta stava vapros ne za zdravoslovni problemi, a za nespraviane s rabotata!

  7. Цар Футбол
    #233

    нуждаят от "импийчмънт". Единия е ясен - казва се Иван Григоров и наскоро бясно размахваше фалшиви епикризи пред медиите, което е признак за видиотяване. Другият е Командира, разбира се ! хехе Само едно не ми е ясно в ДСБ - как точно все още се крепи. За други успехи на Костов не знам, но ей тва е смайващ успех. Тази партия е стигнала тавана и не виждам как ще постигне повече след всичките лудории на Командира.

  8. Rrrr
    #232

    Съдебната система се състои от мафиоти, които си пазят кокала. Трябва да се промени конституцията. Така просто не се получава.

  9. Бодил
    #231

    Гладна кокошка просо сънува! Постингът ти от 13.46 беше баене против страх ли?Нема лошо, старшинка, само че не хваща дикиш! Споко, ще ви врътнем пак кранчето на далаверките и червено-жълтата ви мафийка пак ще я натикаме на кучето под опашката!

  10. ВИКТОР
    #230

    Срамно е,позорно е за България,ако влезем в ЕС с Президент доказан доносник на ДС-КГБ! Ние ще бъдем единствената страна в ЕС с Президент агент на ДС-КГБ!Така и сега европейците не ни обичат много заради ченгесарската мафия, но с такъв Президент,направо ще ни презират,Ние трябва да докажем,че сме народ който заслужава да бъде уважаван!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.