Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП, НДСВ и ДПС мислят още седмица промените в конституцията

7 коментара

Председателите на парламентарните групи на БСП Михаил Миков, на НДСВ Анелия Мингова и зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан ще мислят още седмица точната формулировка на бъдещите промени в конституцията преди второто четене на проекта, научи Mediapool в четвъртък. Тримата са получили мандат от Съвета на коалицията за изготвяне на текст, който след седмица да получи политическата санкция на Станишев, Сакскобургготски и Доган.

Мингова, Миков и Местан са и членове на временната комисия за промени в основния закон.

Според официалното съобщение на правителствената пресслужба, на срещата на лидерите на БСП, НДСВ и ДПС в четвъртък е препоръчано трите парламентарни групи да анализират всички мнения и предложения, постъпили досега в хода на обществената дискусия, особено тези, които засягат имунитета на народните представители.

Инструкцията на Станишев, Сакскобургготски и Доган е максимално обтекаема – коригираните текстове трябва да съответстват на най-добрата и общоприета практика в страните – членки на ЕС, като отчитат и остротата на обществената реакция и очакванията на хората у нас.

По-рано през деня временната комисия за промени в конституцията одобри в удължаване с една седмица на срока, в който могат да се внасят предложения преди второто четене на проекта. Първоначално приетият едноседмичен срок изтича в петък.

Темата с имунитетите стана актуална заради невъзможността да се снеме имунитета на разследвания за педофилия депутат Владимир Кузов. След първото четене на конституционните поправки миналата седмица НДСВ се отметна от досегашната позиция и поиска пълно ограничаване на депутатски имунитет, както и на този на президента.

По-рано в четвъртък конституционната комисия реши да разгледа и внесе съобразно правилниците всички постъпващи предложения, които получат одобрението на депутатите. По закон, само народни представители могат да внасят официално промени за второ четене на проекти.

Политическият съвет на управляващата коалиция е решил да бъде създадена обща работна група, която в срок до един месец да проучи и вземе решение дали да се подготви нов законопроект за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) или да се предвидят промени в сега действащия закон, съобщиха официално след заседанието.

Причина за решението е вече внесен проект на Ремзи Осман. Лидерите са дали мандат на Осман, който е и председател на парламентарната комисия по местно самоуправление, на бившия кмет от БСП Йовко Йовков и на бившия строителен зам.-министър Петя Гегова (НДСВ) да проведат консултации и срещи, включително и със сдружението на общините (НСОРБ) и след това да докладват на Съвета на коалицията.

Любен Корнезов (БСП), който е председател на комисията, обясни, че вече има постъпили предложения от Висшия съдебен съвет, от Съюза на адвокатите и от други неправителствени организации.

Пред БНР Корнезов призова всички заинтересовани да се обръщат към него с предложения. “Могат да пишат само - Народно събрание, Любен Корнезов, и нищо повече”, заяви юристът.

Както Mediapool писа, членовете на ДПС са против намаляването на имунитета на народните представители. Срещу идеята за пълно отпадане на депутатския имунитет се обявиха и депутати от НДСВ и БСП. Различни бяха и мненията дали приетите на първо четене текстове могат да се разширят като обхват и имунитетът да се разглежда като тема, така че да се включи и наказателната неотговорност за магистрати и президент.

Същевременно, юристи от трите управляващи партии обясниха, че е необходимо техническо уточняване на текста за депутатския имунитет. Необходимо е да се прецизира, например, на какъв етап прокуратурата ще може да поиска сваляне на имунитета на депутатите.

Според експерти, позоваването на европейската практика означава запазване на имунитета в рамките на вече внесеното предложение – т.е. наказателна отговорност за всички престъпления от общ характер и наказателна неприкосновеност. Във всички европейски страни депутатите имат имунитет, коментира по-рано през деня за Mediapool конституционалистът Георги Близнашки.

Според официално разпространеното след Съвета на коалицията становище, общественото мнение и очакванията по време на тази дискусия бяха фокусирани преимуществено върху имунитета на народните представители, за сметка на дебата по другите предвидени промени в конституцията, например – по отношение на баланса и взаимодействието между различните видове власти.

Приетите от комисията изменения в правилата предвиждат още да няма срок, в който депутатите са длъжни да внесат за разглеждане на второ четене обсъдените промени. Първоначалните правила предвиждаха само една седмица за гледане от комисията.

Депутатите уточниха и правилата, които предизвикаха спорове в комисията – какво се случва с текст, който не събере одобрение от 3/4 , но са подкрепени от повече от 2/3 от народните представители. Според различните тълкувания на действащата в момента процедура, те или отпадат изцяло от проекта за изменение, или целият проект се смята за отхвърлен.

След корекцията в правилата, текстовете, които не съберат гласовете на ¾ от депутатите, могат да се гледат отново на второ четене след два месеца, стига да са получили подкрепа на поне 2/3 от народните представители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мавъра
    #8

    Много кратък срок,тези хорица са свикнали бавно и протяжно да мислят,еваш-еваш,типично по ориенталски.

  2. Insider
    #6

    е ника на разжалвания Командир, Иван Костов

  3. за Мадридския!
    #5

    Скандално!Докога ще бъде търпяно това положение с безобразията и престъпленията по "връщането на имоти"?

  4. Мавъра
    #4

    А за теб по подходящ е ник "аутсайдер"

  5. за Мадридския ли?
    #3

    Ето къде:http://www.standartnews.com/archive/2006/02/10/folio/index.htm

  6. ТРИБУН!
    #2

    Ще има много да мислят! Така е краднохме, ами сега? Хем сме социалисти, хем сме КАПИТАЛИСТИ! Е, нестава тая работа! Народа е казал - две дине под една мишница не се носят!Знае се, че от 1990г., до наши дни НК, НПК и Закона за съдебната власт са променяни над 100 пъти! А в Американската конституция - 27 поправки,като една от тях е чакала 203години! Цялата работа е, че вече 16 години, ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ след пладнешко крадене се прехвърли в ръцете на синовете и дъщерите на НОМЕНКЛАТУРАТА и на слепите

  7. ТРИБУН!
    #1

    Ще има много да мислят! Така е краднохме, ами сега? Хем сме социалисти, хем сме КАПИТАЛИСТИ! Е, нестава тая работа! Народа е казал - две дине под една мишница не се носят!Знае се, че от 1990г., до наши дни НК, НПК и Закона за съдебната власт са променяни над 100 пъти! А в Американската конституция - 27 поправки,като една от тях е чакала 203години! Цялата работа е, че вече 16 години, ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ след пладнешко крадене се прехвърли в ръцете на синовете и дъщерите на НОМЕНКЛАТУРАТА и на слепите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.