Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП не изключва следизборно взаимодействие със Симеон Втори

0 коментара

- Макар и съвършено конкретна, в момента тази поправка в Конституцията няма да срещне подкрепа. Ние не смятаме, че Конституцията е "свещена крава", която непременно трябва да бъде запазена във вида, в който е приета на 13 юли 1991 година. Очевидно е обаче, че промени в основния закон не могат да бъдат правени инцидентно в резултат на решаването на някакви временни проблеми. Ние бихме разглеждали този въпрос с подписката само в контекста на премахването на всички ограничения за участие на всички български граждани в президентските избори и само като част от други промени в Конституцията, които ще бъдат направени в следващия парламент.

- А в следващия парламент депутатите от БСП ще подкрепят ли такава промяна?

- Лично аз смятам, че Конституционният съд не даде удовлетворително обяснение по казуса, повдигнат заради Симеон Кобурготски. Така например, защо при равенство между държавната и частната собственост и равенство на гражданите, тези, които са по частна работа в чужбина, могат да търпят ограниченията на Конституцията, а тези, които са изпратени на държавна работа, в дипломатическите представителства, за тях да не важат ограниченията за кандидатиране за президент.Не ми е ясно защо, ако живееш в България пет години, но отидеш за седем месеца на обучение или на лечение, да речем, във Франция, то нямаш право да се кандидатираш за президент. За мен този критерий - шест месеца да са живели в страната е много измислен.

- Не мислите ли, че БСП е длъжна да изправи една несправедливост, като тъкмо сега подкрепи подписката за промяна на Конституцията и така да даде възможност на Симеон Втори да се кандидатира за президент? Вече стана публична тайна, че при писането на Конституцията, тъкмо депутатите от БСП са направили възможното да отстранят възможността монархът да се кандидатира за президент.

- Безспорно вие сте се запознали със стенограмите на обсъжданията при приемането на Конституцията от Великото Народно събрание. Тогава е имало и по-крайни предложения, като това изискването кандидатът за президент да е роден в България, което народните представители не са приели. Очевидно е, че с тези текстове са се стремили да бъдат решени и частни казуси. Ясно е, че европейската тенденция на развитие на нашето законодателство и нашата Конституция, ще наложи премахването на ония ограничителни норми, които в момента звучат съвсем неевропейски. Принципно БСП не може да бъде против една такава промяна в Конституцията. Много сериозен е въпросът, дали сегашния парламент има общественото доверие да извърши такива промени в Конституцията. Очевидно е, че парламентът не се ползва от онази обществена подкрепа, която е необходима, за да убеди всички български граждани, че промените се правят в посока на едно по- нататъшно развитие на демократичните процеси в страната. Аз считам, че този парламент няма моралното право да обсъжда каквито и да било промени в Конституцията.

Но също така не считам, че следващият парламент ще бъде поставен в позиция "цайт нот", за да приеме каквито и да било промени, които да се отразят на следващите президентски избори. От друга страна, БСП доста сериозно обсъжда идеята да предложи на всички политически партии, които имат намерение да участват в следващия парламент споразумение за промяна на конкретни текстове в Конституцията.

- Включително и този текст, който засяга президентските избори и казуса Симеон, така ли?

- Би могло да се обмисли и тази възможност.

- БСП би ли участвала в коалиционно правителство с политически партии, свързани със Симеон Втори?

- Струва ми се, че коалиционното правителство след изборите е най-реалната възможност за управление на страната.

Парадоксалното у нас е, че през всичките тези десет години ние първо имаме негативен вот на гласуване т.е. наказателен спрямо управляващите и второто, имаме практически мажоритарни резултати. Струва ми се, че тези избори ще сложат край на този вид резултати и едно коалиционно правителство ще бъде възможната реалност. А БСП, естествено, ще търси възможност за максимално разширяване базата на едно такова управление, но на основата на ясен политически мандат и на конкретна политика. В тази посока аз не изключвам възможността от една по-широка подкрепа на едно такова правителство.

- Каква е връзката между идеята за обществено управление с автор БСП и идеята за обществено управление с автор Симеон Втори?

- Първо, никой досега не знае каква е идеята за управление на Симеон Втори. Очевидно е, че той първо трябва да реализира своите виждания за политиката. Струва ми се, че именно това, което БСП е обявила за основа на своята политика - социално-либералният модел - съчетаване на необходимите либерални действия, главно в икономическата сфера, с възможните социални елементи за решаване на изключително острите проблеми на обществото, е онази възможна политика, която ще срещне най-широка подкрепа след изборите. В тази насока, ако политическата формация около Симеон Втори подкрепя такава политика, то ние не бихме имали нищо против да осъществим и едно следизборно взаимодействие.

- Какво всъщност е реалното отношение на БСП към Симеон Втори?

- Бих казал, че е отношение без предразсъдъци.

- А то изяснено ли е докрай? Има ли нещо, което БСП премълчава по отношение на Симеон Втори?

- БСП е сложна партия, с доста сложна история, с доста сложни процеси. Така че да се счита, че има някакво монолитно единно разбиране на всички членове на БСП по отношение на Симеон Кобурготски, едва ли е възможно.

- А можем ли да очакваме сблъсък между отношението на елита и отношението на електората на БСП към Симеон Втори, особено след изборите?

- Би могло да се търси някакъв такъв момент. Електоратът на БСП до голяма степен през последните години беше принуден под влияние на политическите процеси в страната и развитието на политическите позиции на ръководството на БСП да приеме доста неща не винаги охотно и не с огромно желание. Възможно е по този въпрос да има известни разминавания между ръководството и електората, но ми се струва, че политиката е въпрос на реалности, а не въпрос на желания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.