Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП предлага смесена избирателна система

16 коментара

Сегашната пропорционална избирателна система да се замени със смесена, предвиждат промените в закона за избор на народни представители, изготвени от работна група на БСП. Според информация на Mediapool предложенията ще бъдат обсъдени и най-вероятно одобрени във вторник от Изпълнително бюро (ИБ). Новата избирателна система трябва да бъде въведена на парламентарните избори идното лято.

Според депутата Мая Манолова, която участва в работната група на БСП, в предложенията е залегнало формирането на 31 избирателни района, но освен партийни листи, кандидати ще могат да бъдат номинирани и мажоритарно, като техният брой ще е максимум 31.

Тук обаче социалистите най-вероятно няма да срещнат подкрепа от страна на коалиционния си партньор НДСВ, което настоява за преференциални листи – т.е. избирателят сам да подрежда листата, а прагът, при който предпочитанието да се зачита, да е малък – около 5 процента. И в БСП имаше нагласа за преференциален вот и предстои да се види дали в разговорите с НДСВ дали левицата няма да промени позициите си.

Към момента не е ясно какво мисли ДПС, за което промяната в изборното законодателство не е особен приоритет и досега негови представители не са коментирали дали изобщо ще имат свои предложения по тази тема.

Предвижда се още въвеждането на т.нар. активна регистрация за вота, което означава два месеца преди изборите еднократно българските граждани да дават заявление пред общината, че искат да упражнят правото си на глас.

В предложенията, които ще бъдат представени на червеното ръководство, е предвидена забрана един партиен кандидат да бъде издиган в два района, но да има възможност да бъде издиган и в мажоритарен. Обмисля се още да се вдигнат изискванията за депозитите за партии и коалиции, които ще се явяват на вота, както и за нужните подписи за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #17

    производните и ..Последният бой вече настава..

  2. Карина
    #15

    избрания, какво правим, ами ако стане министър, кой следващ влиза, ами пък ако после бъде освободен, като такъв, връща ли си мандата.

  3. Stefan
    #14

    da se zadarzat na vlast! Te normalni izbori ne mogat da spe4eliat i prez fide (ne i kriv makaron)! Mazoritarnata sistema e naj-lesniat na4in mafiata da se okopae vav vlastta s ogromno lobi i STRAHOTEL STIMYL ZA KYPYVANE NA GLASOVE! Nikoj normalen 4ovek ne triabva da pozvoliava dori da se izdyma za podobno IZVRA6TENIE!!!!!! !!!!!! !!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Mickey
    #13

    Това ли ни е ПРОБЛЕМА, бе? Избирателната система ли?

  5. Дядо
    #12

    А ако се махне 4% бариера не стават ли изборите и мажоритарни?Тогава многобройните случаи на "човек-партия" у нас вероятно ще си имат представител в Народното събрание.Ето на, да кажем все още има хора, които си харесват агент Жорж Ганчев (Георги Петрушев). Кандидатства неговото БББ на изборите и ако вземе нужните гласове и Жоржи влиза отново, гледайки по същия начин, както критикуваше редовия българин, че гледал*.Какво има толкова да му умуват? Само прах в очите на Ганю Чалгата, за да не отиде изобщо

  6. Чичко
    #11

    Ами мажоритареца няма да става министър, той е кандидатствал за депутат. Ако мнооого важни държавни интереси го наложат - еми нови избори в региона, но само за това място.

  7. Карина
    #10

    да направи една добра ефективно работеща избирателна система или се търси удобна за тях. Аз мисля не. При това положение всяка радикална промяна в нея се прави, ако обслужва интересите и им дава по-големи възможности за присъствие във властта.

  8. Карина
    #9

    законът е длъжен да уреди тези въпроси. А посоченото от тебе ограничение е недопустимо.

  9. gonzo
    #8

    Нещо сметката не ми излиза - братя, помогнете. Значи, при 6 милиона потенциални гласоподаватели това значи, че всеки от 31-те мажоритарни ще представлява по около 200 хил. гласоподаватели. Отделно имаме още 200 пропорционални, но всеки от тях ще представлява само по 30 хил. гласоподаватели?! Тези първите по-тежки ли ще са от вторите? Това двукамарен парламент ли ще става? Къде остава, обаче любимата конституция, която е пределно ясна по въпроса? Мъка и мъгла непробиваема...

  10. Изборджия
    #7

    Не се връзвайте на дрътата червена курва ! Нали по този начин през 1990 г. с по-малко гласове комунягите си осигуриха комфорт във Великото народно събрание. Сега ги тресе треска, че дори и при ниска избирателна активност ще отидат в опозиция, ама представяте ли си при мажоритарното избиране какво копуване ще се вихри и какви манипулации !!!???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.