Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП си отдъхнаха и се разприказваха

13 коментара
БСП си отдъхнаха и се разприказваха
Днешното интервю на президента опроверга по категоричен начин внушението за война между институциите, за напрежение между него и министър-председателя и за разцепление на БСП. Това заяви във вторник председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов, след като Георги Първанов даде интервю пред бТВ, в което рязко смекчи тона спрямо премиера и увери, че подкрепя правителството му и то трябва да си изкара мандата, независимо колко критичен е докладът на Брюксел. Преди седмица президентът отправи безпрецедентна атака срещу премиера от страниците на в. "Труд" и предизвика паника сред социалистите, които отказаха официални коментари.

"Това без съмнение беше едно необходимо интервю, за да внесе необходимата яснота и категоричност по отношение на позициите, свързани с правителството, с коалицията, с министър-председателя Сергей Станишев и с БСП", обясни Найденов по повод новата медийна изява на държавния глава.

Според него "ако има разочарован от днешното интервю на президента Първанов, това са хората, които направиха доста странни и безумни интерпретации на първото му интервю, което даде храна и простор за въображението на много хора". Той обаче не пожела да визира кои са тези хора, а и нямаше как да бъде попитано, защото на брифинга нямаше предвидена възможност за въпроси.

Найденов заяви, че и в двете интервюта президентът е поставил много важни въпроси - като начина, по който функционира политическата система и партиите. Той декларира, че БСП работи промяната на поне четири изборни закони, които "биха преодолели разочарованието в българските избиратели". Въпреки че левицата сформира работна група преди няколко месеца, подготвени и написани предложения все още няма. Найденов обаче увери, че те ще бъдат готови до края на този политически сезон.

Дискусионен е въпросът за избирателната система

Социалистите планират промени в четири основни закона, с коалиционните партньори има съгласие и за въвеждане на постоянна изборна администрация. Остава обаче дискусионен въпросът за промяната на избирателната система, като вариантите за промяна са два - смесена (пропорционална система и избор на депутати по мажоритарен принцип) и преференциалната система, която вече в тествана при изборите за Европарламент м.г.

БСП предлага и промени в Закона за адресната регистрация, чрез които да се ограничат възможностите за фалшифициране на избори. Не се изключва и въвеждане на активното избирателно право. С изменения в Закона за политическите партии трябва да се регламентира участието на реални политически субекти в изборния процес.

"Изключва се прерайониране на България - те ще си останат 31”, заяви Найденов. Той допълни, че ако има мажоритарен избор на народни представители, то те ще бъдат 31.

БСП подкрепя и лансираните от президента идеи за повече отчетност и прозрачност, както и повишаването на санкциите по отношение на финансирането на партиите. "Това означава въвеждане на публични регистри, както за сметките, така и за дарителите и увеличаване на правомощията на представителите на Сметната палата", каза Найденов. Той не изключи и поредни промени в Наказателния кодекс, свързани с увеличаването на санкциите, свързани купуването на гласове.

НДСВ са за пропорционална система с преференциално гласуване

Също във вторник НДСВ потвърдиха, че не искат промяна на сегашната пропорционална избирателна система, но са съгласни да залегне мажоритарен елемент с преференциалното гласуване.

Партията обяви за свой приоритет "спирането на купуването на гласове" и на "нетрадиционни" методи при пускане на бюлетина, тъй като "демокрацията у нас вече е метастазирала" и е нужна "хирургична намеса, а не фитотерапия", по думите на шефа на вътрешната комисия в НС Минчо Спасов.

НДСВ пак ще настоява за въвеждане на задължително гласуване (намерение, лансирано многократно от самия лидер на партията Симеон Сакскобургготски - б. р.), въпреки че БСП и ДПС не подкрепят идеята. Това може да стане само след промяна на конституцията, за което жълтите предлагат да се проведе референдум. За целта обаче Народното събрание трябва да приеме Закон за референдумите, който отлежава вече няколко месеца там.

Според НДСВ пропорционалната система трябва да се запази, но с мажоритарен елемент с преференциалното гласуване - т.е. избирателят да може да пренарежда партийната листа по свое усмотрение. "Трябва да се мисли за спадане на преференциален праг, като той може да е само символичен", обясни юристът Яни Янев.

НДСВ поискаха наказание от 5 или повече години затвор, без възможност за условни присъди, за купуване на гласове. И в момента покупко-продажбата на гласове е криминализирана, като зад решетките може да се лежи до 3 години. Това обаче не попречи рецидивът "купуване на гласове" да се прояви с нова сила на частичните избори в Сандански на 7 юни.

НДСВ също така подкрепят идеята партии, за които се докаже купуване на гласове, да бъдат заличавани. Това предложи преди дни лидерът на ДСБ Иван Костов. "Проблемът е много сериозен. Затова трябва да кажем единно - "Вън търговците от храма", заяви Минчо Спасов. По думите му на последните местни избори миналата есен "търговците са завладели храма на демокрацията".

Обмисля се и използването на специални разузнавателни средства от органите на реда при следенето за нарушения на изборите. Това би могло да стане възможно, ако наказанието за купуване на гласове се повиши на пет години.

Като друга мярка за "изчистване" на изборния процес НДСВ предлага забрана за ползване на мобилни телефони в стаите за гласуване, както и махането на самите тъмни стаички и "въвеждането на уединени гишета". "Целта е да не се правят нечистоплътни гимнастики", обясни Спасов. Той повтори и идеята си гласуването да става чрез биометрични данни на избирателите, а резултатът да се отчита посредством пръстов отпечатък.

Илчев: Не разбирам сегашното сътресение

"Не разбирам сегашното сътресение - дали този диалог има оздравителен ефект или е рикошет от предишни отношения в БСП и сега се изясняват тези отношения", коментира говорителят на НДСВ Станимир Илчев по повод последните медийни изяви на президента.

Относно някои от лансираните от Първанов предложения за промени в изборното законодателство, Илчев коментира, че някои са приемливи и логични, но за други каза, че "когато човек е втори мандат президент - действителността за него е по-различна."

НДСВ са за добрата комуникация между институциите и президентът и премиерът трябва да запазят добрия тон, смята той.

Диалогът между двамата "ще изчерпи вътрешните си движещи сили", каза Станимир Илчев. Според него темата кой в какви бордове е назначаван не е толкова важна за обществото и "когато президент и премиер спорят по важни въпроси, преди всичко спорът трябва да бъде аргументиран".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #14

    Конституцията не се променя с референдум, има конституционни пречки за въвеждане на мажоритарна или смесена система и за задължително гласуване, обаче моабет да става, вместо да се съсредоточат въру реално възможните неща.

  2. НАБЛЮДАТЕЛ
    #13

    за ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ и за РЕФЕРЕНДУМИТЕНоооо ... когато всичко МУ бе в ръцете ... ни звук, ни стон ...

  3. алф
    #12

    Днешна България е първата в Европейския съюз държава с ясно различими недемократични отношения и атмосфера, сиреч е първата бандитска държава, промъкнала се в една такава демократична и културна общност. Основата за този странен феномен е натрапения ни от властниците и от медиите модел на един по същество средноазиатски олигархичен политически модел. У нас сега управляват престъпни групировки на някогашната комунистическа номенклатура и на нейните питомци, които получиха политически монопол тъкмо защото беше притъпено ценностното противопоставяне в името на така лелеяната олигархична безалтернативност.

  4. Дядо
    #11

    Цитат: "Това заяви във вторник председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел..."Сякаш неспазването на граматичните правила тук особено много дразни. За вас това наистина ли е някаква коалиция за България или супер лъжците от БКП/ДС/БСП, с цел - отново да заблудят глупаците-чалгаджии нашенски, гъделичкайки патриотизма им, са си избрали лъжливото, мръснишкото: "Коалиция за България"?И все във връзка с това: По горе споменах че са "супер лъжци". Ако им го кажете това в очите, ще ви се сърдят ли?

  5. алф
    #10

    че вече е поставила точка след комунизма. На мястото на точката обаче стои запетая,,,,,,

  6. Глух плъх
    #9

    паника сред социалистите. Но такава, за ваше съжаление, няма. "Пояснителното" интервю на Първанов се наложи именно заради отсъствието на паника. Първанов отлично познава партията и съвсем правилно разтълкува мълчанието в партийните редици. Когато социалистите мълчат и гледат на пакост, съвсем сигурно е, че здраво си нагазил лука и ще подсмърчаш дълго след това. В името на единството си БСП е преглъщала много гневни думи и необходими реплики, но пък помни като слон. Първанов нека се кълне, че отношенията

  7. котка
    #8

    Все ще се намери накой да отъждестви своето мнение с това на БСП не това е ваше мнение, а не на БСП.

  8. Ах
    #7

    Вий сте моят кумир при задължителното гласуване !!!

  9. Глух плъх
    #6

    Мацко, правото ми на съждение относно начина, по който в БСП се възприема ставащото напоследък, не е изключително. Това е моето мнение. Какво е твоето?

  10. Карина
    #5

    и то е поради факта, че нрава на тази партия е известен, хруска наред, особено тези от нейните редици, дето си забравят мястото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.