Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БТК привлече по-добри инвеститори от Булгартабак

0 коментара

От 1998 г. насам времето все не е добро за приватизацията на БТК. Едва през 1997 г. започна подготовката на нов закон за далекосъобщенията, който да направи сделката възможна. Кризата в Югославия обаче се затегна още на следващата година, а в началото на 1999 г. избухна конфликтът в Косово. Който съвпадна с първия неуспешен опит за продажбата на телекома.

Току нещата в региона се успокоиха и в началото на новото хилядолетие телекомуникационният сектор изпадна в криза, заради огромните разходи за лицензи за мобилни мрежи от трето поколение.

Въпреки лошата инвестиционна среда обаче, БТК успя да привлече интереса на трима стойностни инвеститори, за разлика от ситуацията при Булгартабак. Там офертите са повече, но стойностните кандидати - тройно по-малко.

Причината е, че при продажбата на Булгартабак НДСВ се съобрази с политическите претенции на коалиционния си партньор. И предложи стратегия за приватизация, галеща ухото на ДПС-електората, но неподходяща за сериозните инвеститори.

Докато при телекома Доган няма изявени интереси и подобен тип съобразяване не бе необходимо. ДПС се ограничи само с успешен опит да забави за малко процесът на ребалансиране на тарифите на БТК в началото на годината.

Министерството на транспорта и съобщенията почти проспа една година в подготовка за сделката, но поне не направи грешки, които да уплашат инвеститорите. Беше разформирована Държавната комисия по далекосъобщенията, за да се натрие носа на предишното правителство. Вероятно по същата далновидна причина не бе изкупен дела на "Кейбъл енд Уайрлес" от "Мобиком". В резултат на компанията така и не бе даден GSM лиценз, от който тя има огромна необходимост.

Управляващите понечиха да предложат нова формула за определяне на цените на БТК, но така и не успяха да я измислят. При това положение купувачът на телекома ще трябва да се надява на благоразположението на властта, защото от нея ще зависят цените на телефонните разговори и на наетите линии. Липсата на легална възможност за преговори по време на сделката изключва възможността купувачът да договори с АП ясна схема за тарифната политика.

От друга страна обаче, на родния телекомуникационен пазар не се забелязват желаещи да инвестират във фиксирани мрежи. Засега няма и кандидати, които да подготвят предлагането на международни разговори. Единствената конкуренция са компаниите, предлагащи разговори по интернет, но досегашната практика показва, че те по-скоро създават нов пазар, отколкото да отнемат клиенти на БТК.

Вярно е, че компанията има нужда от инвестиции от около 400 млн. евро и от сериозно преструктуриране. От друга страна обаче, миналата година бяха регистрирани приходи от близо 1 млрд.лв. При благоприятно развитие на пазара инвестициите, необходими за пълна цифровизация на мрежата, могат да се покрият за около четири години.

При това положение остава още един труден въпрос и той е свързан с необходимостта от съкращения. За това намекват в своето съобщение до медиите и представителите на унгарската Матав, които се отказаха от сделката. В момента в БТК работят над 26 хил.души, а според световните стандарти те не би трябвало да бъдат повече от 10 хил.

Като всички трудни въпроси правителството реши да прехвърли и този на новите собственици.

Обикновено кандидатите за приватизация на телекомуникационни компании се водят от регионална стратегия. В тази група влиза "Тюрк телеком", който иска да увеличи пазарния си дял преди предстоящата му догодина приватизация.

Другите двама кандидати са инвестиционни фондове, които вероятно ще искат да продадат дяловете си, след като преструктурират компанията. Те сигурно няма да имат нищо против и желанието на част от икономическия екип на правителството да пусне до 20% от акциите на БТК на борсата.

Все още обаче всичко предстои - едва окончателните оферти ще потвърдят сериозността на намеренията на тримата кандидати. Пред управляващите няма друг изход, освен да доведат сделката докрай, защото ако тя бъде забавена, ще загубим не само онези 600 млн.щ.долара, които даваха навремето ОТЕ и "Кей Пи Ен", но и тези два пъти по-малко, които вероятно ще бъдат предложени сега.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.