Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" брани високите цени и обмисля иск срещу ДКЕВР

8 коментара
Възможността да се заведе иск срещу Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и персонално срещу председателя ѝ Константин Шушулов за уронване на престижа на “Булгаргаз“ ще обсъди до дни съветът на директорите на държавната компания. Това съобщи изпълнителният ѝ директор Димитър Гогов на спешно свикана в сряда пресконференция в отговор на отправените ден по-рано обвинения на Шушулов, че дружеството, вместо да ползва евтините резерви от газохранилището в Чирен, купува руски газ на “възможно най-високи цени“ и ощетило държавата с над 40 млн. лв.

ДКЕВР обмисля да санкционира "Булгаргаз" с 1 млн. лв.

Конфликтът бе провокиран от препоръка на комисията при определянето на цената на газа за настоящото четвърто тримесечие на 2008 г. В мотивите на решението си за тарифата от 1 октомври ДКЕВР посочва, че дружеството би могло, вместо да купува скъп газ от двама от тримата контролирани от “Газпром“ външни доставчици “Винтерсхал“, “Овергаз“ и “Газекспорт“, да увеличи с 50 млн. куб. м до 209 млн. куб. м количествата, които смята да ползва от “Чирен“.

Директиви, цени и търговски трикове

“Според наредбата за образуването на цената на газа нагнетените с газохранилището количества не участват във формирането на пазарната стойност на горивото“, заяви Гогов с документа в ръка. Това е резерв, който страната ни трябва да поддържа съгласно евродиректива и нарушаването му ще коства санкция за държавата, а не за “Булгаргаз“, отбеляза той.

Газът от хранилището обикновено се ползва в пиковото потребление през зимата, когато консумацията превишава вноса от Русия, допълни той. По думите му дори и да са ползвали въпросните 50 млн. куб. м, това по никакъв начин нямало да се отрази на цената за вътрешния пазар.

Гогов обясни, че количествата от “Чирен“ не могат да се ползват произволно, защото хранилището работи или само в режим на нагнетяване на газ за съхранение, или само на изтегляне на обеми за пазара. Освен това технологично в него винаги трябвало да има около 750 млн. куб. м. Могат да се ползват само 600 млн. куб. м, които се “изпомпват“ в екстремни ситуации на рязко застудяване и допълване на ежедневните 9 млн. куб. м руска суровина, получаване на входа на границата на станция Исакча.

Шефът на “Булгаргаз“ коментира още, че в газохранилището се смесва суровина, постъпвала през различни години и с вариращи цени от 50 стотинки на 1000 куб. м. , така и от 680 лв. Според разчети на ДКЕВР усреднената цена на газа в този склад е 396 лв. за 1000 куб. м, допълни той и запита защо, след като регулаторът се опитва да вкарва газовите резерви в ценообразуването, тогава не им признае в цената ежемесечните разходи от 1.2 млн. лв. за съхранение, които плащат на оператора на хранилището “Булгартрансгаз“.

И двете дружества са дъщерни на сформирания преди около два месеца “Български енергиен холдинг“ (БЕХ). Гогов посочи, че Шушулов е изчислил въпросните 40 млн. лв. от механична разлика между цената на количествата в “Чирен“ и пазарната.

Според него, ако става въпрос за жонглиране с цифрите, както направил Шушулов, обвинявайки ги, че ощетяват държавата с 40 млн. лв., то и от “Булгаргаз“ сега можело да заявят, че като не са извадили тогава исканите количества, а след януари ги пуснат при цена с 50 лв. по-висока, то ще реализират ползи за държавата от 50 млн. лв., което с 10 млн. лв. повече от цифрата на шефа на ДКЕВР.

Заради регулатора държавата пропуснала ползи за 36 млн. лв.

“Заради това, че регулаторът през последната година провежда политика на определяне на цени за вътрешния пазар под стойността им на входа, държавата действително е пропуснала ползи от 36 млн. лв., които “Булгаргаз“ можеше да внесе в бюджета, ако беше получило исканите цени“, каза Гогов. По думите му, при разчетите на комисията за тарифите през следващото тримесечие, 10 млн. лв. по-малко ще получи хазната от газовата компания.

Към 30 ноември 2008 г. дружеството е натрупало загуби от покупко-продажби в размер на 122.8 млн. лв., които обаче се компенсират частично от увеличените приходи от транзита на газ, където печалбата е нараснала с 67.5 млн. лв. Така консолидираният резултат за 11-те месеца на годината е загуба от около 55.26 млн. лв.

Подобна ще е тенденцията и през следващото тримесечие, а заради задържането на цените от ДКЕВР потребителите реално ще усетят сегашното поевтиняване на петрола чак след юли 2009 г. Цената за второто тримесечие ще е отново по-висока спрямо сегашната, каза Гогов.

Запитан защо дружеството не хеджира валутните рискове, които са важен фактор при определянето на газовите цени, той отвърна, че за да стане това, трябва да се обяви обществена поръчка, която ще трае между 3 и 6 месеца. А точно в този момент на криза няма банка, която да даде оферта с такъв срок на валидност.

Освен това подобен механизъм подлежи на одобрение от принципала Министерството на икономиката и енергетиката, ДКЕВР и Комисията за защита на конкуренцията.

Още не сме стигнали до декапитализация, но намалява капиталът ни, заявиха от ръководството на дружеството, което отделно има да си събира над 400 млн. лв. стари и текущи дългове, някои от които са тотално обезценени. Най-много – между 200 и 240 млн. лв., е борчът на “Топлофикация-София“, за която Столична община реши да подари дела си на държавата, а правителството от своя страна реши да я включи в “Български енергиен холдинг“.

Кабинетът отпусна 400 млн. лв. на БЕХ за “инвестиции“, като с 240 млн. лв от тях холдингът ще вдигне капитала на топлофикацията от 100 млн. на 340 млн. лв. и ще изкупи от “Булгаргаз“ газовия ѝ дълг.

Сметката за януари ще се плаща през април

С останалите 160 млн. лв. БЕХ ще отвори кредитна линия за дъщерното си дружество, от която то ще погасява сметките си към “Газпром“ през следващите три месеца, а индустриалните потребители ще получат удължен срок за разплащане, обясни Гогов.

Така промишлените консуматори ще имат време до април да платят сметката си за януари и до юни – за използваните през март количества. До схемата обаче няма да бъдат допуснати посредници като газоразпределителните дружества, а само предприятия, уточни той. След като приключи разсроченото плащане, “Булгаргаз“ ще върне парите на БЕХ, който от своя страна може да ги инвестира в проектите за газопровода “Набуко“ или петролопровода "Бургас-Александруполис".

Като притеснителен факт Гогов коментира спадналата отново събираемост на “Топлофикация-София“. Клиентите на столичното дружество се бяха стреснали покрай намалените газови доставки и спирането на топлата вода в сгради с над 90 на сто неизрядни платци. Опасността бе градът да остане и без парно, което активира некоректните абонати и те започнаха да погасяват частично борчовете си.

След като обаче министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров обяви, че няма да се допусне столичани да студуват, хората пак спрели да плащат. Така текущите дългове на "Топлофикация-София" скочили за месец двойно колкото за целия предходен зимен сезон и сега са над 100 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мунчо
    #9

    аз не мога

  2. Чико
    #7

    Държавното предприятие ще съди държавният регулатор. Смях. А, истината е, че различните кланове на мошеническата ни власт се борят за кокала. Щом е за кокала опозиция няма. Горките граждани.

  3. Р. Овч.
    #6

    Ехо-оо--оооо

  4. Вальо Топлото
    #5

    "Булгаргъз" Ви честити...и на депутатите честити новите премии.

  5. 07
    #4

    баста

  6. az
    #3

    Къде е Станишев в този спор,какво още трябва да се случи,за да се намеси Станишев.

  7. dedov
    #2

    d g d

  8. e
    #1

    !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.