Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България бързо се възстанови от кризата през 1996-1997 година

0 коментара

България постигна бързо възстановяване от кризата, която преживя през 1996-1997 г., се посочва в доклад на Международния валутен фонд, публикуван на сайта на фонда. На 22 юли 2002 г. Съветът на изпълнителните директори на МВФ приключи консултациите с България по силата на Член IV, регламентиращ двустранните дискусии със страните-членки на Фонда, които обикновено се правят всяка година.

Подчертано силен обрат настъпи през 1998 г. и края на 2001 г., когато реалният брутен вътрешен продукт нарасна с 16,5 процента общо за четирите години, инфлацията бе намалена до едноцифрени числа, след като бе доближила хипер равнища, а външният дълг намаля от над 100 процента от БВП до 70 процента от БВП.

Това са дължи на политическата рамка определена от споразумението за въвеждане на валутен борд и очертаването на предпазлива фискална политика, стриктна политика на приходи за държавните предприятия и обширна програма за структурна реформа, чиято цел бе да се създаде напълно функционираща и конкурентна пазарна икономика, се посочва в доклада на МВФ.

Въпреки забавения растеж в икономиките на основни външнотърговски партньори на България и най-вече в Европейския съюз /ЕС/, през 2001 г. реалният годишен растеж на брутния вътрешен продукт /БВП/ достигна 4 процента, а за първото тримесечие на 2002 г. възлиза на 3,2 процента, което е малко под отчетения растеж за същия период на 2001 година. Годишната инфлация регистрира умерено увеличение от 4,8 процента в края на 2001 г. до 5,2 процента в края на юни 2002 година.

Ускоряването на инфлацията отразява някои временни фактори като увеличението на държавно определяните цени, но въпреки това инфлацията остава ниска. Дефицитът по текущата сметка на външнотърговския баланс през 2001 г. възлиза на 6,5 процента, защото нарастването на приходите от инвестици в чужбина бе компенсирано от увеличаващия се търговски дефицит, който пък от своя страна до голяма степен бе покрит от преките чуждестранни капиталовложения.

На този фон брутните валутни резерви възлизат на 3,6 млрд. долара и продължават да са в състояние да покрият предвидения внос на стоки и услуги за следващите 5 месеца. Текущият баланс за 2002 г. до момента отчита сходен размер на дефицита както през 2001 година. Докато балансът на получените и изплатените финансови доходи през тази година се очаква да отбележи подобрение в резултат на по-ниските лихвени плащания за чужбина, търговският дефицит най-вероятно ще продължи да се задълбочава поради спада в износа.

По-малкият обем на преките чуждестранни инвестиции през първото полугодие на 2002 г. отчасти отразява темповете на провежданата приватизация. Очаква се размерът на валутните резерви да остане на равнище, достатъчно, за да покрие вноса за следващите 5 месеца. Конкурентоспособността на българските стоки остава задоволителна, а пазарният дял на страната в ЕС все така расте.

В същото време покачването на реалния ефективен валутен курс през 2001 г. и в началото на 2002 г. отразява действителното подобрение на производителността в Българи в сравнение с нейните основни търговски партньори. За да поддържа качествен и устойчив икономически растеж, България все още е изправена пред някои предизвикателства.

Високата равнища на безработицата и бедността трябва да бъдат ограничени и да се повиши жизнения стандарт на страната. Трябва да се извърви дълъг подготвителен път преди членството на България в ЕС. Освен това, страната остава податлива на външни сътресения. За да се справи с тези предизвикателства, България ще трябва да продължи да спазва досегашната дисциплина в прилагането на макроикономическата политика и да ускори реализацията на структурните реформи, които са жизнено важни за подобряване ефективността на националната икономика.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.