Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България да преразгледа експедитивно проблема с прокуратурата

0 коментара

Докладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден препоръча София да преразгледа експедитивно цялостния проблем, свързан с контрола над прокуратурата. В интервю за българската редакция на ББС той определи като "достойно за съжаление", че в България журналисти се подвеждат под наказателна отговорност за използване на скрита камера, че български магистрати си позволяват да наричат "вонящо влечуго" известен американски общественик или да заплашват бивш български министър - председател.

Изявлението на Джефри ван Орден става ден в сряда, след срещата му в Брюксел с лидера на Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов и придружаващите го представители на партията. Във вторник, когато делегацията на ДСБ запозна Ван Орден с виждането си, че най-големият проблем за критикуваната съдебна система в България не е следствието, а прокуратурата и по-точно липсата на контрол върху дейността ѝ, лоялната на Никола Филчев Асоциация на прокурорите в България заплаши бившия премиер, че е "клиент" на прокуратурата и го предупреди да не се меси в работата на съдебната система.

Обяснявайки критиките на ЕС към реформата в българската съдебна система, Джефри ван Орден, който настоява страната ни да бъде оценявана според собствения ѝ напредък, посочи:

"Тук всъщност става дума най-вече за главната прокуратура. Очевидно това е един аспект от реформата, който тепърва трябва да се прави. В доклада пред Европейския парламент за България, който този път умишлено бе направен много кратък, аз очертах само един - два проблема, по които е необходимо критично отношение. Единият от тях е нуждата да се предвидят значително увеличени ресурси за реформата на съдебната система. В това би следвало да се вземе предвид на загрижеността, изразена от мнозина, във връзка с Върховна касационна прокуратура. Надявам се, че българските власти ще обърнат внимание на този конкретен аспект по по-експедитивен начин, отколкото досега".

"Според мен трябва да се преразгледа още веднъж цялостният проблем, свързан с контрола над главната прокуратура и произтичащите от него въпроси - степента на независимост, степента на политическа мотивация или ориентация и всичко останало. Бих могъл да дам пример с моята страна, Великобритания, където главният прокурор е член на правителството и е отговорен пред парламента. Може би подобно положение би било подходящо и за България. Точната формула във всяка страна, разбира се, трябва да се избере от самата страна. Това, което ние изтъкваме, е че все още има проблеми в реформата на правосъдната система и този е иден от тях", каза в заключение Джефри ван Орден.

Във вторник Константин Димитров и Димитър Абаджиев, които придружаваха в Брюксел лидера на ДСБ Иван Костов, обявиха, че обмислят внасянето на ново питане до Конституционния съд за промени в основния закон, свързани с мястото на прокуратурата.

Преди две години КС постанови, че структурни промени в съдебната власт може да приема само Велико Народно събрание. Между политическите сили обаче няма консенсус за свикването му. Против са не само управляващите от НДСВ и ДПС, но и БСП и президентът Георги Първанов.

Помолен да обясни идеята си прокуратурата да премине към изпълнителната власт, Иван Костов заяви пред в. "24 часа": Действията на прокуратурата у нас са безпрецедентни: НСС спира контрабанда на оръжие - прокуратурата завежда дело срещу ръководителя ѝ; ББС изобличава Иван Славков за корупция - прокуратурата започва да разследва журналистите; румънски журналист снима корупцията на митничари на Дунав мост - прокуратурата завежда дело срещу него; Атанас Атанасов прави доклад за корупцията и му се повдига обвинение. Повече от ясно е срещу какво се бори нашата Главна прокуратура. Слабостта произтича не толкова от хората, които са там, колкото от положението, което конституцията им е предоставила".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.