Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е намалила най-много парниковите си емисии в ЕС във втората четвърт на 2023 г.

2 коментара
Въглеродните емисии в ЕС са намалели с 5.3 на сто, България е с най-голям принос, сн. Canva

България е страната в Европейския съюз, която е намалила най-много своите парникови емисии през второто тримесечие на 2023 г. като в същото време е увеличила своя брутен вътрешен продукт. Общо 21 държави от общността са свили въглеродните си газове, но само десет от тях са успели да сторят това в условията на икономически растеж, сочат данните на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани в сряда.

България отчита 23.7 на сто спад на изхвърления въглероден двуокис през втората четвърт на годината спрямо същия период на 2022 г. Топ три на страните с най-голямо намаление на СО2 емисиите са Естония – с 23.1 процента и Нидерландия – с 10.3%.

Съществено понижение на емисиите от парникови газове е регистрирано и в Естония (-23.1 на сто), и в Нидерландия (-10.3 на сто). И Двете държави обаче постигат това с цената на спад на икономиката. Същото се отнася и за Унгария, Люксембург, Швеция, Австрия, Чехия, Полша, Финландия и Германия, които намаляват замърсяванията за сметка на брутния си вътрешен продукт (БВП). Италия постига това, запазвайки нивото на своя БВП.

Дания, Франция, Белгия, Словения, Словакия, България, Португалия, Испания, Румъния и Гърция успяват да намалят емисиите си, докато икономиката им расте, отбелязват от Евростат.

Повишение на парниковите газове отчитат Малта (+7.7%), Латвия (+4.5%), Ирландия (+3.6%), Литва (+3.0%), Кипър (+1.7%) и Хъпватия (+1.0%). От тях Малта, Хърватия, Кипър и Литва отчитат върст на БВП съответно с 3.9 на сто, 2.6%, 2.2 процента и 0.7% на сто.

Средно за Европейския съюз понижението е 5.3 на сто спрямо същия период на 2022 г. Отделените емисии парникови газове, отделяни при развитието на икономиките на страните от Европейския съюз, са били 821 млн. т еквивалент на въглероден двуокис срещу 867 млн. т година по-рано.

През втората четвърт на 2023 година икономическите сектори, които са допринесли в най-голяма степен за отделянето на емисии от парникови газове, са "промишлено производство" (23.5 на сто), "домакинства" (17.9 на сто), "производство и доставка на електрическа енергия и на природен газ" (15.5%), "селско стопанство" (14.3%) и "транспорт и съхранение" (12.8 на сто).

Емисиите от парникови газове са се увеличили в 6 от 9 икономически сектора в сравнение със същия период на 2022 г. Най-съществено намаление е отчетено в сектора "производство и доставка на електрическа енергия и на природен газ" - 22 процента). Най-голямо е увеличението при "транспорт и съхранение" – с 1.7 на сто).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ти се радвай, че не са го написали триместър.

  2. БГаньо
    #1

    Втора четврът на български ще рече второ тримесечие. Все едно да кажеш на полугодието полувреме. Дайте да не си разваляме езика с привнесени от други езици термини.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.