Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред лидерите за НАТО според немскоезичния печат

0 коментара

Коментарите в немскоезичните вестници за резултатите от срещата в Букурещ на страните-кандидатки за НАТО от така наречената Вилнюска група акцентират върху порасналите шансове на България и Румъния да бъдат поканени през ноември в Прага за членство в алианса.

Под заглавие "България и Румъния още през 2002 г. в НАТО?" германският всекидневник Ди велт пише днес:"Изглежда, че за някои от групата се очертава решение и може би то дори е вече взето. Докато в столицата на Румъния се провеждаше среща на десетте страни-кандидатки за присъединяване, за главната квартира в НАТО в Брюксел замина голяма делегация на българското министерство на отбраната, ръководена от заместник-министъра Соня Янкулова. Там българите докладваха за извършените от тях реформи и приготовления за осигуряване на оперативна съвместимост с армиите на НАТО и , както се узнава, реакциите в НАТО са били извънредно позитивни", пише авторът на публикацията в Ди велт Борис Калноки.

Авторът цитира мнението на Вашингтон пост, че алиансът е склонен повече от когато и да било да приеме Румъния и България още тази година заради войната с тероризма, която е увеличила значително шансовете на двете държави.

Историята на отношенията на двете балкански страни с НАТО се характеризира с превратности, се казва по-нататък в публикацията. Както в Букурещ, така и в София дълго време бяха на власт сили, с които трудно можеше да се очаква присъдиняване към алианса. В България социалистите следваха всеки знак на Москва и отхвърляха присъединяването към НАТО.

В Румъния бившите комунисти на Йон Илиеску обратно искаха много да се присъединят, но далеч не бяха готови да се заемат с необходимите за това демократични промени. Но с времето нещата се промениха и същите тези политици - междувременно за втори път на власт - сега следват значително по-прозападна политика. И двете страни наистина отбелязоха голям напредък и разполагат с военни единици, които са обучени за международни акции в рамките на НАТО, и многократно досега са се представяли добре, преди всичко в мисии на Балканите, се казва по-натътък в публикацията.

"Двете страни използваха освен това в миналото като джокери своите бивши монарси, за да увеличат шансовете си. Когато в Румъния дойде на власт първото буржоазно правителство,/слязло от нея четири години по-късно/, тогавашният президент Емил Константинеску официално упълномощи Негово величество краля на Румъния Михай да представлява като специален пратеник интересите на Румъния в отношенията с НАТО.

Българите също възлагаха макар и по-малко официално надеждите си за по добри шансове пред НАТО на бившия цар Симеон. По това време генерален секретар на НАТО беше испанецът Хавиер Солана, а Симеон още живееше в Испания.

Междувременно неговите възможности за влияние са пораснали - сега той е министър-председател на България", посочва авторът на днешната публикация в Ди велт.

В публикация, озаглавена "11 септември помага на Румъния и България за НАТО, мюнхенският всекидневник Зюддойче цайтунг пише: "Албания и Македония също са в списъка на кандидатите, но след атентатите от 11 септември стратегически важното положение на България подобри невероятно техните шансове да бъдат приети в НАТО. "Румъния и България могат да се възползват в най-добрия смисъл на думата от този трагичен епизод", цитира вестникът българския външен министър Соломон Паси."България ще бъде отличен съюзник и следващия път, когато САЩ поискат нейната помощ", цитира още от думите на първия ни дипломат Зюддойче цайтунг, като припомня, че България и Румъния са предоставили безусловно въздушното си пространство и летищата и пристанищата си за използване от американските въоръжени сили.

"Кой би помислил преди една година, че Румъния и България изведнаж ще излязат на най-челно място в списъка от кандидатите за НАТО?", пита австрийският всекидневник Ди Пресе. И отговаря: "Ужасните терористични атентати от 11 септември направиха възможно това. В месеците след тях Букурещ и София се проявиха като големи помагачи на САЩ в кампанията им срещу тероризма".

Вестникът акцентира върху изказаната от американския заместник-държавен секретар Армитидж похвала към двете страни заради предоставянето на военновъздушна база в Бургас за американските самолети-цистерни, зареждащи с гориво във въздуха летящите към Афганистан въздушни транспорти, както и участието на румънски войници в международните сили в Афганистан.

И все пак нищо още не е решено, смята Ди пресе, като посочва, че американският държавен секретар не е уточнил колко страни ще бъдат поканени за НАТО през есента в Прага. Според австрийския вестник в челото на кандидатската листа освен България и Румъния са и трите балтийски държави, а наред с тях големи шансове имат и Словения и Словакия, като за последната се смята, че може да изпадне от листата, ако популистът Мечиар се върне на власт на изборите през есента.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.