Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е третата най-добра страна в Европа за работа на жените

8 коментара
България е третата най-добра страна в Европа за работа на жените

България е на трето място сред 31 държави в Европа като най-добро място за работа на жените, сочи изследване на агенция Reboot, обявено в навечерието на Международния ден на жената 8 март.

На първо място е Литва, а на второ – Финландия. На дъното на класацията са Турция, с много малка разлика пред нея е Австрия, а тройката на най-лошите държави за майките се затваря от Чехия.

Държавите са оценявани по три фактора – обезщетенията по време на майчинството и неговата продължителност, икономическите възможности пред жените и тяхната лидерската роля. Всеки от тях носи по 100 точки.

Литва получава най-висок резултат - 220.1 точки от общо 300 възможни. Страната предлага едно от най-добрите обезщетения за майчинство – плаща 77.58 на сто от заплатата в продължение на 18 седмици или 126 дни за отглеждане на дете, което ѝ носи 76.7 точки. Икономическите възможности за литовките също са оценени много високо - с 86.7.точки, заради все повече жени на ръководни позиции, но въпреки това оценките за лидерската им носят резултат от 56.7 точки, което означава, че все още има над какво да се работи.

Само с 13.4 точки по-малко, на втора позиция е Финландия, която събира 206.7 точки. Макар че страната не предлага толкова добро обезщетение за майчинство за 158 дни и събира по този показател едва 33.3 точки, в същото време тя полага съществени усилия за намаляване на разликата в заплатите на жените спрямо мъжете. Така по линия на икономическите възможности получава 86.7 точки. Също толкова взема и по линия на лидерството, като съществен принос за този прогрес има изборът на жена за премиер, отбелязват авторите на изследването.

България е на трета позиция с общ резултат от 196.7 точки, сто от които се падат на фактора майчинство. С продължителност от 58.6 седмици или 410 дни, държавата има най-дългото майчинство в света, като през това време плаща 90 процента от заплата, получавана преди раждането на детето. Оттам насетне обаче икономическите възможности за жените са оценени с едва 66.7 точки, а лидерството още по-ниско – само 30 точки, което поставя страната ни на 21 позиция по този показател от всички 31 оценени европейски държави.

На дъното на класацията с 66.7 точки е Турция. Жените там са ниско платени, дискриминирани са относно ръководните позиции и по време на майчинството, което е 112 дни, получават 66 процента от заплатите си отпреди раждането. Така държавата получава нула точки за лидерството на жените и само 20 точки за обезщетението за майчинство.

Само с 6.6 повече точки от Турция, Австрия също е на опашката. Жените там също са дискриминирани, когато става дума за ръководни позиции, и по показателя лидерство страната получава само 3.3 точки. Изключително нисък резултат – 13.3 точки, получава за икономическите възможности пред жените. 56.7 точки е събрала за предлаганото майчинство в пълен размер от заплатата за 16 седмици след раждането.

Чехия е трета сред държавите с най-лоши условия за работа на жените. Резултатът от общо 90 точки се дължи основно на 70 точки по линия на обезщетенията за майчинство. Жените там получават 61 на сто от своите заплати преди раждането в продължение на 28 седмици или 196 дни. Чехкините имат много по-слаби икономически възможности спрямо мъжете и получават само 6.7 точки по този показател, но откъм лидерство са малко по-добре с оценка от 13.3 точки.

"Общите резултати показват, че има известен напредък по отношение на равенството между половете на работното място в Европа. Литва, Финландия и България се класираха високо, което показва, че има някои подобрения. Въпреки това, разочароващите позиции на заможни страни като Германия и Дания отново потвърждават, че напредъкът към равенството между половете остава бавен в Европа", коментира Наоми Ахарони, директор и основател на организацията, провела изследването.

"Въпреки че е добре да се види известен напредък, жените все още са изправени пред множество предизвикателства, когато става въпрос за равенство между половете на работното място, което включва не само разликата в заплащането, липсата на лидерско представителство, правителствените стимули и баланса между професионалния и личния живот. Преобладаващите обстоятелства на пандемията Covid-19 несъмнено засилиха тези предизвикателства, като работещите майки поеха тежестта на последствията", добавя тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Това ли е третото място?! Няма равенство в България, няма кариерно развитие, няма свобода на мнение и креативност. Ако шефът ви подлага на психически тормоз, никой синдикат няма да ви защити. Ако го критикувате или го съдите, никой съд няма да уважи психологическите фактори, довели до проблема като важни, а ще се занимават с отпуската и заплащането. Жените са поставени в работни условия, които изискват мъжки качества: конкурентност, "настойничество", членство в професионална секта и т.н. Умните жени не изпъкват с професионалните си качества и могат да пробият само ако притежават тестостерон в излишък, въпреки че и красотата понякога помага.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  3. Филка Русофилка
    #6

    Пo вpeмe нa pуcoфилcкия мeтeж „Peшeтникoв-2“, ДC-oфицepитe жуpнaлиcти oт кpъжeцa oкoлo гaзпpoмoвcкaкa гaзeтa, кoитo ce бяxa cпeцилизиpaли в изчиcлявaнeтo и paзпpocтpaнявaнeтo пo cвeтa нa peйтингитe нa Бългapия, oбикнoвeнo cъoбщaвaxa, чe cмe били нa 1111-тo мяcтo пo вcички въпpocи, кoeтo ce пpиeмaшe c oдoбpeниe и paзбиpaнe oт „шиpoкoтo oбщecтвeнo мнeниe“. Ceгa xopaтa щe peшaт, чe тaя щe e някaквa фeйк-нoвинa нa peклaмнoтo лицe нa пpaвитeлcтвoтo нa „пpoмянaтa“, дeмeк нa лъжливoтo oвчapчe. Пpи пaндeмиятa ce cмятaшe, чe пpинудитeлнoтo cтoeнe в къщи вoдeлo увeличeниe нa paзвoдитe.:)

  4. АниD
    #5

    Хехе, повЕрвх им на тия :)

  5. Калико Джо
    #4

    Тази агенция Ребут е малка рекламна компания от Лондон с 50 служители и не може да се разчита ама изобщо на тяхната класация, за която някой е платил да бъде публикувана...

  6. Kruger
    #3
    Отговор на коментар #2

    Не е вярно, че е "най-доброто". Не е вярно, че възможността за 2 плюс 1 години неработене на родител, в голямата си част платено с данъците (осигуровки) на всички, плюс натрупване на платен отпуск (!) през това време, е "придобивка". Ако беше, най-развитите икономики щяха да "измислят" 22 години - то не е много сложно да измислиш още по-голяма глупост.

  7. Селска десница
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не мога да разбера кое не е вярно в моето твърдение за да получавам минуси - преди 1944 не е имало такива придобивки за жените или ......

  8. Селска десница
    #1

    Тези придобивки за жените ги дължим на социализма и по-спецеално Априлската линия на Партията и лично на другаря Тодор Живков. Най-доброто е че успяхме да ги запазим през тези 30 години!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.