Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е заплашена, ако БСП изпълни обещанията си

58 коментара

В предизборна обстановка е нормално партиите да представят мерките и политиката, която смятат да приложат, ако спечелят изборите. На фона на всички партии, най-силно впечатление правят обещанията на БСП, които предвиждат много дълъг и трудно изброим списък от обещания за държавни разходи в различни области. Направихме опит да оценим поне някои от тези обещания, за които има относителна яснота колко биха стрували на бюджета. Оказа че става въпрос за над 14 млрд. лева за четири години. По-конкретно ето какво показват нашите сметки:

1/ Обещанието за увеличаване на заплатите в бюджетната сфера (с 20% през първата година на управление и достигане в края на мандата на средната заплата в бюджетния сектор от 600 лева) ще струва около 1.24 млрд. лева. В тази сметка не участват служителите на бюджетна издръжка, които се занимават със здравеопазване и образование, защото предполагаме, че увеличаването на техните заплати се включва в общото нарастване на разходите за тези сфери. Ако това не е така, тази сметка е много подценена, тоест действителните разходи са още по-високи.

2/ Увеличаването на разходите за здравеопазване до 6% от брутния вътрешен продукт (БВП) в края на мандата на практика означава 2.1 млрд. лева повече разходи в сравнение със ситуация на запазване на разходите за здравеопазване на сегашното ниво от 4.3% от БВП.

3/ Нарастването на разходите за образование до 5.8% от БВП ще доведе до увеличаване на разходите с около 2.44 млрд. лева.

4/ Обещанията за увеличаване на разходите за пенсии до 10% от БВП ще струват допълнителни 2.15 млрд. лева.

5/ Увеличаването на разходите на бюджета за научна, изследователска и развойна дейност ще струва около 1.66 млрд. лева.

6/ Намаляването на ставката по ДДС и въвеждането на диференцирано облагане за някои стоки означава около 2 млрд. лева по-малко приходи в бюджета.

7/ Въвеждането на семейно подоходно облагане ще намали приходите в бюджета с около 650 млн. лева.

8/ Въвеждането на нулева ставка за реинвестираната печалба (дори в доста условния и ограничен вариант, предложен от БСП) ще намали приходите в бюджета с около 1.46 млрд. лева.

Не трябва да се забравя, че освен тези обещания, за които можем да пресметнем очакваните разходи, има множество други, за които не е ясно колко ще струват на бюджета. Ето някои примери: държавно-обществен фонд за изявени студенти; национална инвестиционна програма за строителство на ключови инфраструктурни обекти; социално-икономически програми за регионите с висока безработица; национален и общински фондове за младежки дейности и клубове; целеви програми за младите и трайно безработните; поемане от държавата на част от жилищните кредити за млади семейства; за всички деца от 8 месеца до 6-годишна възраст, в чиито семейства доходите са под минималната работна заплата, държавата да поеме изцяло издръжката в детски ясли и градини и т.н. и т.н.

Затова е реалистично да приемем, че въпросните около 14 млрд. са минималния праг на разходите, които трябва да се направят, за да се приложат на практика обещаните от БСП мерки. Отнесена към БВП, тази сума представлява 7% за всяка година от мандата на евентуално правителство на БСП. Тези огромни средства, обаче, няма откъде да се вземат. От една страна, БСП не предвижда намаление на разходи в бюджета, а само увеличение, което означава, че не е възможно да се спестят 14 милиарда лева чрез ограничавана на бюджетните разходи. От друга страна, БСП твърди, че ще поддържа данъчното бреме на ниво от 40% от БВП, докато за изпълнението на обещанията са нужни около 47% от БВП.

Очевидно е, че в предложенията на БСП има сериозен популизъм. Обещанията за огромни разходи звучат добре в ушите на гражданите, но въвеждането им в практика може да доведе до криза, подобна на тази от 1996 г. Ние очакваме следните негативни ефекти, ако БСП спечели изборите и приложи програмата си:

1/ Огромен бюджетен дефицит от 5-7% и съответно значително увеличаване на държавния дълг. Това би наподобило ситуацията от голямата криза през 1996 година и сериозно ще застраши стабилността на валутния борд.

2/ Увеличаване на данъците, което ще доведе до по-висока сенчеста икономика и корупция.

3/ Увеличаване на инфлацията и непредвидимост на средата за бизнес. Покупателната способност на лева ще намалява.

4/ Намаляване на реалния икономически растеж, като са възможни и отрицателни стойности.

5/ Нарастване на безработицата. Обещанието за нови 240 хил. нови работни места не само, че няма да се изпълни, но е твърде вероятно да се получи и нарастване на безработицата.

6/ Намаляване както на вътрешните, така и на външните инвестиции.

7/ Намаляване на вноса и на износа в резултат на намалената бизнес активност.

Институт за пазарна икономика

* Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bubolinka
    #58

    Затова сме на този хал, защото някои не искат да четат, а останалите - те пък не могат да четат.

  2. garvanche
    #57

    bubolinche,toia obraz deto go vuzhvaliavash ima fnatsiski nakolonosti...nedei taka

  3. ресимист
    #56

    67% от бюджета се формира в часния сектор на икономиката, в отделни отрасли заплатите не са мърдали от 3-4 год.а другарите-господа искат увеличение на заплати в държавната сфера с 20%.Това е цинизъм спрямо работещите в часния сектор - тези който им заработваме заплатите.

  4. ZEN
    #55

    e nema da go prochetem...

  5. ZEN
    #54

    e nema da go prochetem...

  6. PNG
    #53

    А какво да си спомняме ние, дето дори и червени книжки си нямахме?

  7. KGB
    #52

    Естествено за такива хора не се отнася!Защо трябва да питаш!Та нали именно от средата на безпартийните се създаде "синята идея",така жестоко опозорена след включването в СДС на плеядата от бивши БКП членове!

  8. KGB
    #51

    Толкова малко помия се лее от мониторите,а толкова много помияри чакат да хапнат!Новодемократи от всякакви партии и партийки,спомнете си за червените книжки на БКП,които носихте с гордост години наред и после лейте помия и сами си я яжте! Ха,наздраве да ви е!!!

  9. PNG
    #50

    Една страна, моето момиче, не се управлява само с гол патриотизъм и отрицание. Нито с красиви общи приказки и щедри обещания преди изборите. Управлява се със знаене и можене, с воля и кураж. Или както пише Хайтов по един аналогичен повод:"дупе се иска за тая работа"Видяхме докъде ни докараха емоционалните малоумни изблици на "повервалите" в един портрет.Да подходим разумно и практично. Аз гласувам с бюлетина № 8.

  10. bubolinka
    #49

    Намерете и прочетете-www.atakabg.com

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.