Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България губи над 10 млрд. долара от концесиите в Асарел, Челопеч и Елаците

23 коментара
България губи над 10 млрд. долара от концесиите в Асарел, Челопеч и Елаците

Само от концесиите за подземни богатства в Асарел, Челопеч и Елаците, държавата е губи 7 млрд. долара, посочват в доклад до парламентарната комисия за борба с корупцията от екосдружението “Зелени Балкани”, оповестило документа в четвъртък. В него са отбелязани проблемите, свързани с концесиите на подземни богатства и предложенията за тяхното разрешаване.

Докладът е бил поискан от председателя на комисията Бойко Великов (БСП) след двучасова среща с еколозите в сряда и представлява солидна подкрепа на тезата на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров за преразглеждане на политиката на страната в управлението на подземните богатства. Чакъров дори инициира създаването на междуведомствен съвет за концесиите, който трябва да излезе с предложение пред Министерски съвет за повишаване на таксите, плащани за проучване, търсене и добив на подземни богатства, защото в момента приходите от концесии били малко. 

От екосдружението са изчислили, че добивните комплекси в Асарел, Челопеч и Елаците са били приватизирани само за 0,1 –0,5 на сто от тяхната стойност. Държавата е платила за изграждането на комбинатите 2,5 млрд. долара, а са продадени за под 20 млн. долара, като на новите собственици са били опростени разходите да капитално строителство, с което данъкоплатците били ощетени с няколкостотин милиона долара. Затова от “Зелени Балкани” искат обявяване на приватизационните договори за нищожни и повторна продажба на до 49 на сто от акциите им на търг.

Еколозите обвиняват частните собственици, че не инвестират в пречиствателни съоръжения, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и регионалните му екоинспекции не санкционират замърсителите, а собствениците на  пострадалите гори и земи не са обезщетени, въпреки че са загубили между 60 и 120 млн. долара. В доклада се посочва, че комбинатите, преработващи руди, трябва да бъдат задължени да строят със свои средства екосъоръженията и да обезщетят собствениците на замърсени гори и ниви.

Държавата получава унизително ниски концесионни такси за подземните богатства, чийто размер е едва 1-1,5 процента от добитите метали, твърдят от сдружението. Според тях запасите на метали в Асарел, Челопеч и Елаците са за над 10 млрд. долара, като оценката им била според покачването на цените на металите на Лондонската борса. Така държавата губела 7 млрд. долара и трябвало да се сключат концесионни договори, гарантиращи нейните интереси.

Концесионерите също така криели печалбите си и не плащали дължимите за това данъци, заради което еколозите настояват за данъчно-финансова ревизия на предприятията и нейните резултата да се използват да прекратяване на договорите.

Като друг проблем се очертава загробването на по-бедните на метали руди, от което държавата губела 3-4 млрд. долара от Челопеч и 700 млн. – от Асарел, пише в оповестения доклад. В него се иска собствениците да спазват утвърдените от Закона за подземните богатства показатели за извличане на металите.

Еколозите настояват да се забрани износът на цветни и редки метали и концентрати за преработка, от което държавата се е лишила от 70-150 хил. работни места за обработката на крайните продукти. Заради експорта на метали без ДДС, хазната ни пак била изгубила милиарди, пресмятат от “Зелени Балкани”.

Те предлагат в подготвяния нов проект на закон за подземните богатства да се предвиди създаването на нов орган към Министерски съвет, който да управлява подземните богатства, а не отговорността за концесиите да се размива между министерствата на околната среда и водите, на регионалното развитие и благоустройството и на икономиката и енергетиката. В момента всяко от тези ведомства сключва договори за концесии. 

Да се въведе задължително оценка за въздействие върху околната среда при търсене и проучване на находища, искат още от екоорганизацията, защото в момента се изсичали безразборно гори и се правели хиляди метри сондажи и канави, без да се консервират след това. Вземат се и се добиват стотици тона руда за техноложки изследвания без одобрени работни  проекти с екооценка, твърдят еколозите.

Като друг проблем сдружението поставя технологиите, с които се експлоатират рудниците. При 35-те находища се прилагат най-опасните технологии с цианиди и хлорни киселини, които извличат селективно само златото и среброто. Това, освен че оставя неизползвани останалите метали в рудата, но и при разлив създава опасност от замърсяване на поречията на реките и на цели региони. Затова еколозите настояват да се забранят методите за обработка на рудата с цианиди и киселини.

В заключение сдружението иска от парламентарната комисия за борба с корупцията да се проверят одитите на Сметната палата как министерствата на околната среда и водите и на икономиката и енергетиката са управлявали подземните богатства и добивните мощности. Да бъде сезирана прокуратурата в одитираните обекти, ако се установи незаконосъобразност, искат още еколозите.

Техният доклад бе оповестен ден, след като Върховният административен съд задължи министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров  да се произнесе по намерението на канадската компания “Дънди Прешъс Металс” да разшири златодобива от рудника в Челопеч до 3 млн. т годишно. Чакъров от няколко месеца бави становището си по инвестиционната програма, която е одобрена от Висшия експертен екологичен съвет и от министъра на икономиката и енрегетиката. Задържането на инвестицията на канадците предизвика множество спорове за управлението на подземното богатство. Част от тях бяха провокирани и от обявеното от Чакъров намерение за ревизия на концесиите. Скандалът стигна и до Европейския съюз, като екоминистърът бе принуден да се оправдава пред еврокомисарите с несъгласието на общините с чуждестранните инвеститори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Баба Яга
    #25

    тоя Чакъров е най-гадния.

  2. експерт
    #23

    хаха, и зелени балкани, които никак не са зелени, са ангажирани в битката на дпс да изгони дънди от челопеч и най-вече от крумовград,вместо да се правят инвестиции в преработвателни мощности тукдънди ще си направят завода в сърбия и ще продължат да добиват,сетили се да преразглеждат концесии,дано обаче са се сетили да го направят преди 2007г. че после ще изтрият пътека до съда в люксембург

  3. Глупости
    #22

    Може ли всяка глупост, която червената мафия изтърси, да я публикувате ???? Тези синковци се управлямат от БСП-ДС и комунистическата мафия.

  4. коментатор
    #21

    Тежко и горко на държава, в която еколозите насериозно се вземат за икономисти.Първо си вземете 10-те млрд.-а от Турция и ако успеете, тогава продължете успеха си и на фронта на приватизацията. Там ще са нужни доста пари за съдебни дела.

  5. реалист
    #20

    е, стига сме я давали вече тази баница, а ?

  6. Дичев
    #19

    Катаджията, който ни нарича червени, пък друг ДПСари - съжалявам, че не е публикуван втория доклад за горите и за мафията на ДПС там и ще видите че защитаваме само националния интерес. Ама лесно е да съдите анонимно. Аз стоя зад думите си. Не съм кумунест, българин съм и ме интересува само България, а не политическите партии без изключение ограбили България

  7. Дичев
    #18

    направи нещо и ти бе, а не само да съдиш, ела да видиш че срещу кметове и фирми на БСП и ДПС и СДС и НДСВ ограбили България и съсипващи природата колко сигнала сме изпратили на прокуратура и другите институции. Червени, а ти какъв си бе? самодоволен приказливко и съдия анонимен?

  8. Lubomir Mitov
    #17

    Chudja se kude e akula i zdravija smisul na tia poredni pisachi.. Amu BVP na Bulgaria njama i 30 mlrd. dolara. Tija drugari mai nameriha filsofskija kamuk da napravjat stranata ni vtori Kuveit ot Chelopech !!!!! Steshe da bude smeshno i kuriozno ako ne isdavashe ili vopiyusha negramotnost ili skriti interesi na najkoi na kooito im se ste da go vsemat sa sebe si. Ami kude bjaha tia geroi da si vsemat 7 mlrd. kato beshe durzhavno i aktivno se rasrgrabvashe ? Ili sled veche vednuzh ugrobenite 2.5 mlrd. iskat oste ? I sasto ne idat da pitat zhitelite na Pirdop ili Chelopech kakvo te misljat sa promenite v zhivota im sled kato doidoha chuzhdite investitori ?

  9. Радко
    #16

    ...не е бил поискан, а предложен, май :) Освен това е добре да се проверят няколко неща:1. Имат ли Марсланд и Р. Бел фирма за недвижими имоти по Черноморието заедно с адв. Боянов?2. Регистрирана ли е Дънди в гр. Пърт Австралия и то на един адрес с Есмералда, фирмата, отговорна за разлива в Байа Маре?3. Какви са връзките на Мартерн и Дънди?4. Кава е връзката на Марсланд с Наван майнинг, Румен Гечев и Ал. Божков?

  10. Peter Pan
    #15

    Господа от екипа на Медиапул, отнасяйте се по - сериозно към читателите - проверете още един път 3 милиона тона какво ще се добива от рудника в Челопеч, после вижте колко е златното съдържание в рудата и после си направете малко сметки за да видите колко пари могат да се изкарат при такова равнище на добивите. След това може да препоръчате на държавата да даде концесията на "Зелени Балкани" или на "Зелени тикви" или на някой друг кандидат, и те да и плащат по 1/10 от това, което са изчислили, че се губи годишно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.