Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния готови да облекчат пътните такси

0 коментара

България и Румъния са готови да облекчат или премахнат пътните такси при преминаване на границата.

Това бе съобщено по време на съвместната пресконференция на президентите Йон Илиеску и Георги Първанов в София. На нея бе посочено, че между двете страни не съществуват политически проблеми и е налице активен политически диалог. "Основното и същественото е това, което ни е обединявало и продължава да ни обединява, а не някои малки различия или различно изразени гледни точки", декларира Йон Илиеску.

Ангажиментът на двете страни за сътрудничество в областта на инфраструктурата и транспорта е записан и в съвместно заявление, подписано от президентите. Българският държавен глава цитира по памет сумата от 30 долара, която била давана от гражданите на двете страни като такси за преминаване на границата. "Това не стимулира двустранните отношения", категоричен бе той.

Първанов обаче не даде индикация за сумата, до която биха могли да се намалят таксите с мотива, че не можело да се очаква от двамата държавни глави да коментират "конкретни експертни въпроси". "За мен е важно, че ние - двамата президенти, както и представителите на правителството изразихме ясната политическа воля за решаването на тези въпроси", посочи той.

Изграждането на втория мост над река Дунав при Видин - Калафат е друга от стъпките в посока на стимулиране и подобряване на стокообмена и икономическите отношения, визирани в документа. Посочено е също, че от значение за България и Румъния е изграждането на фериботни връзки между населените места по протежението на река Дунав.

В отговор на въпрос президентът Илиеску заяви, че България подкрепя създаването на енергийна борса в Букурещ, а Румъния - искането на българската страна за създаване в София на енергиен регионален диспечерски център.

Георги Първанов и Йон Илиеску отчитат позитивна тенденция в икономическата сфера, макар че стокоoбменът от 300 млн.долара и обемът на взаимни инвестиции не са достатъчни. Има много по-голям потенциал за развитието на взаимните инвестиции, за сътрудничество и коопериране на бизнеса в двете страни, каза Георги Първанов. Той посочи, че българските дружества в Румъния са 340, а румънските в България - 21.

България и Румъния - рамо до рамо по пътя към ЕС и НАТО

"Надяваме се, че ефектите от конфликта в Ирак няма да засегнат процесите на интеграцията ни в НАТО и Европейския съюз - това е обща стратегическа цел на двете страни, в преследването на която ние сме обединени и трябва да работим заедно, защото не се намираме в състезание, за да бъдем един срещу друг", каза румънският президент Йон Илиеску. Според него двете страни трябвало да действат рамо до рамо. "Това е общият политически сигнал, който бихме искали да дадем с днешната си среща", обясни той.

В този дух е и политическата част от съвместното изявление на двамата държавни глави. В него те подчертават, че очакват своевременна, дори ускорена ратификация на присъединителните протоколи за НАТО. Малко по-рано председателят на външната комисия Станимир Илчев анонсира, че има индикации за ускоряване на ратификационния процес и било напълно възможно страната ни да стане пълноправен член на Алианса значително преди първоначално предвидения срок април-май 2004.

"Страните изразяват надежда, че перспективата за ЕС с 27 членки през 2007 ще бъде препотвърдена в контекста на предстоящото подписване на договорите за присъединяване от страна на първите десет страни, част от сегашния процес на разширяване", записаха още в съвместното си изявление двамата президенти.

Първанов обясни, че двете държави очакват на форума в Атина на 16 април, както и на други предстоящи форуми на Евросъюза, ясно да бъде потвърдена европейската перспектива. Първанов очаква и ясно становище за мястото на България и Румъния в следващата финансова рамка.

Преди няколко седмици министърът по европейските въпроси и главен преговарящ Меглена Кунева обясни, че ако страната ни не получи финансова рамка, не може да затвори три от главите си с ЕС.

Българският държавен глава посочи още, че всяка страна-кандидат за членство в ЕС трябва да бъде оценявана според собствените си постижения, а не в зависимост от позицията ѝ по един или друг глобален международен въпрос. Заради участието на България и Румъния в коалицията на САЩ за Ирак, френският президент Жак Ширак заплаши преди месец двете страни с проблеми в преговорите за ЕС.

Външните министри на България и Румъния Соломон Паси и Мирча Джеоана са обсъдили възможността за съвместно политическо лобиране за членство в ЕС, за да се запази формулата 10+2. Според тях двете страни могат да работят съвместно по теми като външна политика, отбрана и сигурност и правосъдие и вътрешни работи.

Илиеску: София и Букурещ са в самия център на Европа

"Югоизточна Европа неправилно е наричана така - изхожда се от политическото и географското положение на нашите страни. Но това определение трябва да бъде поправено, да бъде променен и използвания политически език, защото географски и политически ние се намираме в централната част на Южна Европа". Тази теза разви днес румънският президент.

Според него истинската Югоизточна Европа е в Кавказ и в транскавказките страни. "А ние се намираме в самия център на Европа - на 2000 км. от Атлантическия океан и на 2000 км. от Урал и Каспийско море", посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.