Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния утешени с нов план за преговори с ЕС

0 коментара

В заключителната декларация лидерите на 15-те за пръв път директно посочиха десетте държави, които от днешна гледна точка са на път да влязат в съюза през 2004 г., коментира швейцарският "Нойе Цюрхер цайтунг".

Европейският съвет приема становището на комисията, че Естония, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия, Словения, Чехия, Унгария и Кипър могат да се подготвят за приемане, ако запазят досегашното темпо на преговори и на реформи, пише в документа.

Освен това Европейският съюз възнамерява до следващата година да приключи преговорите с подготвените държави, за да могат техните граждани да участват в изборите за Европейски парламент през 2004 г.

В списъка не фигурират България и Румъния, за които временно остава утехата за целенасочена подкрепа и осъвременен план за преговорите. Българският премиер Сакскобургготски и румънският президент Йон Илиеску сигнализираха, че техните страни възнамеряват да ускорят процеса на присъединяването. Сакскобургготски обаче не се ангажира толкова недвусмислено с намерението за влизане в Европейския съюз още през 2004 г., както го стори преди няколко дни външният му министър Паси.

Още през октомври бе решено да се подготви списък на кандидатите. Това припомни белгийският премиер Верхофстат, който в момента председателства съвета. Това решение беше остро критикувано, така че появата на такъв списък в Лаакен изненада мнозина.

Все пак държавните и правителствените ръководители потвърдиха, че занапред всяка страна ще бъде индивидуално оценявана според постигнатото. В кулоарите в Лаакен се твърдеше, че най-вече Франция и Германия са наложили допълнително условие. Към първоначалното изискване да се запази темпото на преговорите се добави още едно - да се запази и темпото на реформите.

Тъй или иначе декларациите на Европейския съюз по въпроса стават все по-конкретни, така че в момента вече изглежда почти невъзможно да се извади от списъка някоя от 10-те държави или пък приемането да се отложи за по-късна дата. А това е доста смело решение, доколкото едва през следващото полугодие предстоят преговорите по най-костеливите глави - селскостопанската политика, регионалната политика и бюджетните въпроси.

Коментарът е излъчен по радио "Дойче веле"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.