Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Виетнам с цел за 100 млн. долара стокообмен

1 коментар
Лукарски и колегата му Ан подписаха споразумение за подкрепа на малкия бизнес

България и Виетнам си поставиха за цел стокообменът между двете страни да надхвърли 100 млн. долара. Повишаването на търговията между двете страни договориха министърът на икономиката Божидар Лукарски и министърът на индустрията и търговията на Социалистическа република Виетнам Чан Туан Ан в Ханой.

Целта на визитата на водената от Лукарски бизнес делегация е активизиране на двустранните икономически отношения, представяне на бизнес климата и възможностите за търговия с България, както и набелязване на нови области на сътрудничество.

За 2015 г. стокообменът между България и Виетнам възлиза 93 млн. долара. Износът на България за азиатската страна е в размер 43 млн. долара, а вносът от Виетнам у нас се равнява на 50 млн. долара.

За първите седем месеца на 2016 г. двустранният търговски оборот достига 61 млн. долара, от които български износ за 35 млн. долара.

"Виетнам е традиционен търговско-икономически партньор в района на Югоизточна Азия и потенциалът за търговия с нашата страна е голям", заяви министър Лукарски на пленарната среща между официалните делегации на България и Виетнам в Ханой в понеделник.

Най-голям дял в износа на България за Виетнам заемат медикаментите, инсектициди и хербициди, пшеницата, семена от слънчоглед и др.

България има потенциал и интерес в нарастване реализацията на продукти на фармацевтиката, химическата промишленост, машиностроителна и електротехническа продукция, продукти и услуги на информационните и комуникационните технологии, селскостопанска продукция и техника на виетнамския пазар, е казал Лукарски, цитиран от пресцентъра на ведомството си.

Обсъдени са били перспективите за производство и преработка на виетнамски стоки за износ за страните от ЕС, както и за създаване на смесени предприятия.

Представени са били възможностите на страната ни като транспортен и логистичен център за ЕС. Изпълнителният директор на Национална компания индустриални зони Стефан Стайков посочи, че компанията предоставя възможности за инвестиции в производствена и логистичен дейност в 6 региона в страната. Изпълнителният директор на пристанище Варна Петър Стефанов представи възможностите на порта по отношение превоза на товари, условията за обработка, временно складиране и логистични услуги.

От страна на Министерство на земеделието съветникът на министър Танева Илиян Костов отправи предложения за сътрудничество в животновъдството и по-специално в развъдната дейност, в отглеждането на буби за производство на коприна, както и износа на пилешко и патешко месо.

Беше заявено желание за производство на български млечни продукти във Виетнам, след като страната ни има вече опит в това отношение на азиатския пазар в Япония и Китай. Задействани са процедурите за сертифициране на вноса и износа на селскостопанска продукция от и за България и Виетнам, каза Костов.

От своя страна министър Ан заяви, че виетнамската страна има засилен интерес към посочените от българската страна търговски, логистични и инвестиционни възможности, както и съвместно производство и експорт на български стоки и продукти. Той предложи да се засили вносът на българския пазар на виетнамска продукция като ориз, кафе, плодове, кашу, консерви.

В областта на енергетиката виетнамската страна прояви интерес към сътрудничество във сферата на възобновяемата енергия, на оползотворяването на промишлени отпадъци, както в сектора на нефтопреработвателната промишленост и преноса на енергия. В протокола от срещата бе отразено и желанието за сътрудничество в областта на хидро и нисковъглеродната енергетика, както и обменът на опит в изграждането на инфраструктура, подготовката на кадри, законодателство и регулации.

Подписан е бил и Меморандум за сътрудничество между Българската банка за развитие (ББР) и Виетнамската банка за развитие (VDB). Двете институции ще си сътрудничат в подкрепата на малките и средните предприятия, развитието на земеделския сектор и износа на стоки и услуги между двете страни. До момента ББР има партньорски отношения с финансови институции от Япония, Китай, Корея, Монголия.

Двамата министри откриха в понеделник и бизнес форум в Ханой с представители на български предприятия и виетнамски компании.

Министър Ан увери, че пазарната икономика във Виетнам се развива, производството се обновява технологично, БВП и на износа във Виетнам също нарастват с около 7% годишно, което осигурява добри възможности за бизнес и търговия. Според него има големи перспективи за обмен на селскостопанска продукция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Браво! Добра инициатива! Успех!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.