Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България най-много в ЕС е увеличила СО2 емисиите

5 коментара
България най-много в ЕС е увеличила СО2 емисиите

България е лидер в Европейския съюз при увеличаването на изхвърлените емисии от въглероден двуокис през третото тримесечие на 2021 г., сочат обявените във вторник данни на европейската статистическа служба. Докато средно в ЕС ръстът на парниковите газове е 6 на сто, в България той е 22.7 процента. Най-слабо в ЕС е повишила СО2 емисиите си Португалия, а само три държави са ги намалили – Нидерландия, Люксембург и Словения.

В периода юли-септември на миналата година европейската икономика и домове са изхвърлили 881 милиона тона еквивалент на въглеродния двуокис, което е малко под предпандемичните нива от 891 млн. тона.

Същественият ръст от 6 процента на изхвърлените парникови газове е заради икономическия ръст след острия спад през 2020 г. в условията на Covid-19 кризата.

В отчитания период икономическите сектори, които са допринесли най-много за парниковите са емисии са промишлеността, която е отговорна за 23 процента от всички изхвърлени количества СО2, доставките на електроенергия - виновни за 21% от вредните газове, а домакинствата и земеделието са емитирали по 14 процента.

Във всеки един от икономическите сектори има ръст на емисиите спрямо същия период на 2020 г. Най-видим е той в транспорта - 17 на сто, следван от минния добив (9%) и промишлеността и строителството с увеличаване на въглеродните газове по 8 на сто.

Със своя ръст от 22.7 на сто България води печалната класация, като една от възможните причини за това е включването в началото на август на повечето блокове на държавната въглищна електроцентрала ТЕЦ "Марица Изток 2", която е сред най-замърсяващите в страната и в Европа. Това стана заради рязкото поскъпване на тока на борсата и централата заработи в опит за свали цените като се предложи повече енергия на пазара. Дотогава работеше само един от блоковете ѝ, а после се включиха още пет от мощностите. За сравнение през третото тримесечие на 2020 г. страната ни е отбелязала спад на СО2 емисиите със 7.9 на сто.

Следващите с най-голям ръст на въглеродните емисии през отчитания период са Латвия (+16.2%) и Гърция (+11.3%) спрямо същото тримесечие на 2020 г. Словения е намалила с 2.6 на сто парниковите газове, Люксембург – с 2.3%, а Нидерландия – с 1.6 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #5

    Ами нищко чудно. 11 години ГЕРБ си клатеше краката по този мвъпрос. Сега горещите картофи в ръцете на новото правителство, което и 100 дни няма.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Помните съдбата на кабинета Борисов 1 и защо се случи това? Помните как ЕС и всички западни посланици съветваха да се тушира недоволството на всяка на ВСЯКА цена? Помните ли Марица 1 и 3-неизгодни дългосрочни договори, които обаче осигуряват мъничка енергийна независимост на България от руска енергия? Помните ли кой затвори и НАРЯЗА 1-4 реактор на Козлодуй? Сега тези реактори щяха да са златна мина! Помните ли кой направи всичко възможно и невъзможно за да спре Белене? При тези цени на тока Белене щеше да се изплати за 11 месеца!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3

    0т 1.1.2022 Германия спря всички въглищни и ядрени централи, но внася въглищен и ядрен ток от целия ЕС!

  4. анита хегерланд
    #2

    Българите влизайки в ЕС установиха, че животът никак не е лесен и оставиха грижите за съвместяването му на водещата партия, журналистите и евро депутатите. Всеки се спасява по единично, дори и давещите се. Какво да се направи?! Трябва да се превеждат ВСИЧКИ ДОКУМЕНТИ, които излизат от перото на премъдрите европейски чиновници, защото ни излиза солено да ни ги преразказват НЕПЪЛНО, НЕВЯРНО ИЛИ СЪС ЗАКЪСНЕНИЕ.
    Зеленият преход изглежда различно: става въпрос за МРЕЖА ОТ ЧАСТНИ ПОТРЕБИТЕЛИ, която постепенно

  5. mediaman
    #1

    Епа, най-сетне, да сме на някакво първо място. Пък ако и то да е по дънене на кюмбета. Така де, колко французи могат да се похвалят, че са собственици на печка "циганска любов", турбо, дизел, инжекцион. Стандарт, майна, стандарт! Ха сега, да видим с какви очи нашите политици ще искат удлъжаване на срока на закриване на мините.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.