Премиерът Кирил Петков призова Русия "да остане ангажирана в конструктивния диалог за деескалация на напрежението и да работи за по-сигурна Европа, основаваща се на върховенството на правото и стриктно прилагане на поетите международноправни ангажименти", след като по-рано в петък Москва официално поиска силите на НАТО да напуснат България и Румъния.
Петков се яви в парламента по искане на ГЕРБ и потвърди твърдата евроатлантическа ориентация на страната.
"България е суверенна държава и отдавна сме направили своя избор, ставайки член на НАТО. Като такъв решаваме сами да организираме отбраната на страната си в координация с нашите партньори. Вашингтонският договор не предвижда втора категория страни членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем. Призовавам руската федерация да остане ангажирана в конструктивния диалог за деескалация на напрежението и да работи за по-сигурна Европа, основаваща се на върховенството на правото и стриктно прилагане на поетите международноправни ангажименти", каза Кирил Петков.
Позицията на Русия всъщност не е нова. Moсква още в края на миналата година призова Алианса да изтегли войските си от приетите след 1997 г. страни членки, но едва сега посочва конкретно България и Румъния. НАТО вече отговори, че това няма как да стане.
Президентът Румен Радев от своя страна определи искането на Русия като "неприемливо и безпредметно". Неговата позиция, както и тази на военния министър Стефан Янев, излезе по-късно през деня.
"В страната ни няма постоянно базирани съюзнически контингенти и бойна техника. Суверенното решение за подобно постоянно присъствие или временно разгръщане принадлежи на България, в съответствие със съюзните ни ангажименти. Страната ни не приема ултимативни искания от когото и да било", посочи Румен Радев.
България и САЩ използват съвместно учебния полигон "Ново село", военновъздушните бази "Граф Игнатиево" и "Безмер" и логистичния център край Айтос.
Българското външно министерство също призова Руската федерация да проявява уважение към осъзнатия външнополитически избор на България.
"Националните територии на страните - членки на НАТО са територии на Алианса. Въоръжените сили на страните членки са и въоръжени сили на НАТО. Това произлиза от Вашингтонския договор за създаване на НАТО, който всички страни членки са ратифицирали. Вашингтонският догoвор не предвижда "втора категория" страни членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем", се посочва в позицията, която повтаря и думите на премиера Кирил Петков.
Външно министерство цитира и решение на Конституционния съд, според което "войските на политически или военен съюз на държави - членки на този съюз или на съюзни държави, по ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор с политически или военен характер, не са чужди войски по смисъла на чл. 84, т. 11 от Конституцията, ако преминаването или пребиваването им през територията на страната е свързано с изпълнение на съюзнически задължения".
Привечер и военният министър Стефан Янев излезе с позиция.
От ГЕРБ обаче призоваха спешно да се свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) и поискаха по-детайлна позиция за поведението на България в кризата.
Партията на бившия премиер Бойко Борисов толкова категорична пронатовска позиция, колкото самият Борисов никога не е отстоявал, докато беше на власт. Така например той твърдо отказваше разполагането на черноморска база на НАТО в България и настояваше, че "Черно море трябва да остане за платноходки и яхти".
Към днешна дата, когато ГЕРБ вече е в опозиция, а заплахата от руска инвазия в Украйна е съвсем реална, а заедно с нея и рисковете за региона на Черно море, хората на Борисов заявиха:
"Докато НАТО категорично отхвърляше руските ултиматуми, българското правителство оглушително мълчеше", посочиха от ГЕРБ.
"Преди около месец Руската Федерация публикува пакет неприемливи ултимативни искания към НАТО. Най-съществените от тях, които засягат пряко Република България, са исканията НАТО да изтегли всичката си техника, персонал и въоръжение до състоянието от 1997 г. А второто изискване бе – НАТО да спре своето по-нататъшно разширяване, практически лишавайки от право на избор суверенни държави като Украйна и Грузия, да избират самостоятелно в какви съюзи да членуват", припомнят в декларация от ГЕРБ.
"Очевидно е, че съветските имперски рефлекси умират трудно, а уроците от Карибската криза от 60-те години на миналия век не са научени. В днешния свят няма начин да разпределяш зони на влияние като в 19-и век и да потъпкваш волята на съседните нации. Българите сме суверенна нация и сами вземаме решения за гаранциите, от които се нуждае отбраната на страната ни. Неприемливият руски наратив говори, че някой се заиграва с хипотези, които насочват вниманието на Северноатлантическият алианс директно към чл. 5 от Вашингтонския договор".
От ГЕРБ настояха правителството и президентът незабавно да заемат ясна и недвусмислена позиция по руските заплахи и поведение, Румен Радев незабавно да свика извънреден КСНС, а правителство да включи в Закона за държавния бюджет 2% от БВП за националните ни отбранителни способности. Освен това кабинетът трябва да потърси и извоюва ясни послания от страна на съюзниците ни, че в момент на преки заплахи и закани към страната ни, НАТО стои зад ценностите и ангажиментите си към България".
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов от своя страна призова България да не се поддава на руските провокаци.
"България е направила своя избор за гарантиране на националната си сигурност и той е да бъде член на НАТО", се посочва в позиция на "Демократична България".
"Очевидно тези изявления днес са поредният елемент от руската стратегия да постави под съмнение избора на държавите от Централна и Източна Европа, включително България, да се присъединят към НАТО - сами, суверенно да решим как да защитим нашата национална сигурност и в какви съюзи да влезем, а не да се върнем в ситуацията, в която някой друг от великите сили САЩ и Русия решават кой да бъде в НАТО или не. България е направила своя избор", каза Иванов.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов посочи, че Българската позиция трябва да бъде за деескалация на конфликт и констатира, че "за съжаление, това, което забелязваме, е, че напрежението идва от страна на НАТО".
"В момента обаче България няма глас, в момента ние се държим все едно сме територия, на която някой друг разиграва своите геополитически ходове", допълни той.
Преди ден българският военен министър Стефан Янев каза, че в момента се разглеждат три сценария за действие, ако стане война в Украйна с оглед на напрежението с Русия.
Според него българската армия може да реагира адекватно на такъв тип конфликти в близост до българските граници. Засега обаче България остава много предпазлива за засилване на военното присъствие на НАТО у нас.
Президентът Румен Радев и военният министър Стефан Янев се обявиха срещу засилване на военното правителство у нас, но премиерът Кирил Петков не възприе това мнение. Така и не последва обаче официална позиция.
На този фон президентът на Румъния Клаус Йоханис вече обяви, че страната му е готова да приеме на своя територия както допълнителни американски военни части, така и френски военен контингент за евентуално укрепване на отбранителните позиции на НАТО.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
141 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Много труд полагаш, да замажеш заявените имперски претенции на руския агресор. След години на примитивен социализъм/комунизъм и светло бъдеще, българинът се убеди в едно:колкото по-далеч от Русия, толкова по-близо до цивилизацията.
Кога толкова бързо? Нали според Петков преди изборите, бяхме свити на задния чин, като лошия ученик, в НАТО?
Винаги са искали да са империя. Джудже сега иска същото. Явно му е трудно да разбере, че бившите сателити на СССР не искаме вече да сме такива. Просто не му влиза в главата такава мисъл. България, мисля, особено много го дразни с това ясно отхвърляне на високомерната рашъ.
2019 г. американските инвестиции у нас са на 6то място - 5.7 %.
andrei #130, в дeня нa cкaндaлa в една телевизия бeшe пoкaнeн дa гo кoмeнтиpa Бoйкo Нoeв. C нeпpикpитo paздpaзнeниe, тoй cъoбщи, чe cкaндaлът бил пpeдизвикaн oт бългapcки жуpнaлиcт oт БНP, кoйтo зaдaл излишeн въпpoc!? Нa бpифинг в Pуcия, къдeтo били излoжeни pуcкитe пpeтeнции към НAТO пo oтнoшeниe нa cтpaнитe-члeнки oт ЦИE, нaшият жуpнaлиcт зaпитaл тoвa пo-кoнкpeтнo кaквo oзнaчaвa зa Бългapия и Pумъния. И пoлучил извecтния oтгoвop oт pуcкoтo МВнP, кoйтo пpинуди дa ce paзпpикaзвa гpъмoглacнo „шoпът, …
кoйтo ceдял и миcлeл, ceдял и миcлeл, a пo eднo вpeмe paзбpaл, чe caмo ceди“.
Имaм пpecaнтимaн, чe cкaндaлът e peзултaт нa уcпeшнo peaлизиpaнo aктивнo мepoпpиятиe нa пapтньopcки тaйни cлужби c бългapcкo учacтиe, в peзултaт нa кoeтo Pуcия нaй-пocлe e билa изпъpзaлянa, кaктo oбикнoвeнo и дocтa чecтo тя нac изпъpзaля в paмкитe нa xибpиднaтa ѝ вoйнa.
Дaли тe щe нaкaзвaт зa гaфa Мapия З(н)axapoвa или дpуг, cи e тяxнa paбoтa.
Вaжнoтo e, чe у нac гpъмнa cкaндaлът. Тoй, paзбиpa ce, лecнo мoжeшe дa бъде пoтушен, aкo ГEPБ нe бяxa peaгиpaли cвeткaвичнo в пapлaмeнтa и нe бяxa пpинудили пpeмиepa дa дoйдe дa ce oбяcнявa, a пocлe и пpeзидeнтa. Щaт-нe щaт и мeдиитe тpябвaшe дa гo paзтpъбят.
Тaкa нaучиxмe, чe НAТO щe пpaти у нac мнoгoцeлeви caмoлeти oт пoкoлeния 4 c 2 плюca и 5, кaквитo нямaмe нe caмo ниe, нo и нaшитe пpoтивици. :)
Инaчe щяxa дa пpoдължaвaт дa кpият oт бългapcкaтa oбщecтвeнocт, чe Pуcия иcкa oт НAТO дa пpeмaxнe „чaдъpa“ нa чл.5 нaд cтpaнитe-члeнки oт ЦИE. Нaпocлeдък някoи eкcпepти вeчe cпoмeнaвaxa пpeд мeдиитe зa тoвa нaглo pуcкo иcкaнe, нo нa „миcиpкитe“ тo кaтo чe ли нe им пpaвeшe впeчaтлeниe.
В диплoмaциятa чecтo пъти ce пpaктикувa пocтaвянeтo нa нeвъзмoжни уcлoвия, тa пocлe в пpeгoвopитe дa ce изкoпчи някoя oтcтъпкa нa дpугo мяcтo.
Нaпpимep, aки Вceлeнcкият пaтpиapx иcкa oт нaшия Cвeти Cинoд дa имa гpъцкa цъpквa нa бългapcкoтo Чepнoмopиe, тoй знae, чe нямa дa я пoлучи, нo пo тoя нaчин мoжe дa изтъpгувa пoдкpeпa на негова позиция в спора му с Руския патриарх и обратното. :)
Дано да не сме втора категория страна в Нато. Иначе руското изявление е просто дъвка за медиите и е поредният ход в надцакването им със САЩ. Само не съм наясно какво точно искат руснаците. Вероятно да им признаят властта върху Крим или нещо от сорта.
Ей така като стане!
Да помислим спокойно и логично. В България през изминалото десетилетие и горница на членство в НАТО, няма един пробит долар американска инвестиция. Нещо повече, имаме разходи в посока на архаичната военна индустрия на САЩ, които са напълно нецелесъобразни и честно казано налудничави от наша страна. Няма да обяснявам защо е така, който трябва знае! С други думи отношенията ни със САЩ са същите, като техните със сомалийците - нула инвестиции, визов режим и т.н. Презрителни отношения.
От …
друга страна от Германия ние получаваме поне твърда финансова стабилност на международно ниво и твърде плахи инвестиции в рамките на "да не е без нищо". С други думи и те няма какво да "охраняват" в българската икономическа пустиня. И въпреки това ми се струва, че базите на НАТО у нас би трябвало да са чисто германски, а не американски.
Не ли?
Защото си мисля, че ако се съберем чистите арийци заедно, икономическото чудо е сигурно. И напълно подкрепено от Русия и Турция, които много добре знаят правилата на играта.
Не американските, а едни други.
Ми... Андрей, разберете се, ве! .... Други казват, че Радев бил американско мекере, че прокарва проекта Три морета.... Съвсем ме объркахте, вече... вече на никой не вярвам, да знайш!
Инста! Благодаря, че се обади! .... Да има поне един освен мене, който говори за БЪЛГАРСКИ ИНТЕРЕСИ... Че тука е станало..., все едно, че е гръмнала... антиинтелектуална бомба...
БЪЛГАРИТЕ АКО НЕ БЯХА 80 ПРОЦЕНТА ДЕБИЛИ които или не мислят, или вземат желаното за действително или ги мързи да мислат, нямат информация н нищо не разбират и живеят в ПРОВИНЦИАЛНО ЗАТВОРЕНИЯ СИ СВЯТ или са прости роби нямаше да пРеизлберат Решетниковия и нямаше България да е на последно място в ЕС и да изглежда както изглеждат българските градове