Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отстъпи с 11 позиции в световната класация по конкурентоспособност

63 коментара
България отстъпи с 11 позиции в световната класация по конкурентоспособност

През 2006 г. България е класирана на 72-о място по показателя глобална конкурентоспособност, като отстъпва с 11 места спрямо подредбата за 2005 г., когато заема 61-о място. Класацията се извършва по поръчка на Световния икономически форум в Давос и официално бе огласена в сряда, като данни за нея бяха разпространени още ден по-рано. Партньор на форума за България е Центъра за икономическо развитие (ЦИР).

Изследването тази година включва 125 държави в света. Използваната методология съчетава количествените индикатори с мнението и очакванията на предприемачите в отделните държави. През 2006 г. в анкетните проучвания са участвали над 11 000 мениджъри на компании от целия свят (от България в анкетното проучване бяха включени над 130 фирми).

Според Центъра за икономическо развитие отстъплението на България с цели 11 позиции в класирането се дължат на негативните оценки на представителите на бизнеса за ефективността на институциите. Става дума за показатели, свързани с безпристрастността и експедитивността на съдебната система при решаването на търговски спорове; разпространението на корупционни практики; неефективна борба с организираната престъпност; недостатъчна защита на интелектуалната собственост; тромава регулативна среда; липса на прозрачност при обществените поръчки.

Тези по-негативни оценки не са изненада, отбелязва ЦИР, защото това са и областите, в които България търпи най-сериозни критики от страна на Европейската комисия в навечерието на членството в ЕС.

Другият фактор, който допринася за неблагоприятното класиране, е отстъплението по отношение на технологичното развитие (68-о място) и иновативния потенциал (87-о място). Тук най-добри позиции сред новоприсъединилите се към ЕС държави има Естония 16-то място).

В съвременните условия факторът “технологично и иновативно развитие” придобива все по-голямо значение, а и в бъдеще неговата роля ще нараства, коментират от ЦИР.

Успешното преструктуриране на производството, генерирането на икономически растеж и справянето с конкурентния натиск на пазарните сили в ЕС е свързано с развитие на високотехнологични и иновативни производства в България. Това са потенциално конкурентни производства, който могат да окажат сериозно въздействие върху преструктурирането на икономиката и растежа.

Според ЦИР това задължително предполага създаване на законова основа за развитие на високотехнологични производства; увеличаване на разходите за наука и изследователска дейност; въвеждане на стимули за обновяване на научната и технологична база; приоритетно развитие на иновативни производства (компютърни системи и софтуер, телекомуникации и комуникационно оборудване; фармацевтика и медицинско оборудване, биотехнологии, системи и средства за автоматизация и приборостроене, апаратура за научни изследвания); дифузия на иновациите и повишаване на производителността в традиционните сектори на икономиката; подобряване на редица важни показатели в икономиката - материалоемкост, енергоемкост, екологичност; създаване на високотехнологични паркове и технологични инкубатори и т.н.

България изостава и по отношение на качеството на базисната инфраструктура (65-та позиция). Трябва да се отбележи все пак, че в тази област тя изпреварва северната ни съседка – Румъния (77-о място).

България показва много добри резултати в макроикономическото развитие. Тук тя се класира значително по-напред от повечето страни от Централна и Източна Европа - 35-та позиция. Преди нея остават само две страни – Естония и Словения. Действително благоприятната макроикономическа среда сама по себе си не може да доведе до динамичен икономически растеж и висока конкурентоспособност. Отсъствието обаче на макроикономическа стабилност може да попречи на перспективите за устойчиво развитие. В този смисъл България има предпоставки за постигане на дългосрочен растеж.

По отношение на фирмената конкурентоспособност, бизнесът осъзнава, че устойчив растеж може да се постигне само чрез подобряването ѝ. Този показател се определя от два основни фактора - качество на бизнес средата и ефективност на стратегиите.

При фирмената конкурентоспособност България е на 83-то място. Най-добро класиране сред страните от Централна и Източна Европа имат Естония, Словения и Чехия.

Бизнес средата продължава да се оценява негативно от представителите на бизнеса - България заема 95-то място, а при фирмените стратегии тя остава на 81-а позиция.

Българските компании имат най-сериозни затруднения в следните области: липса на адекватна политика за квалификация и преквалификация на човешките ресурси, неефективен маркетинг и ниско качество на професионалния мениджмънт, отсъствие на активна политика за закупуване и внедряване на съвременни технологии. Тези няколко сериозни проблеми водят и до по-ниска конкурентоспособност на българските фирми, показва проучването, извършено сред български бизнесиграчи.

В световен план след като в продължение на три години Финландия заемаше първа позиция, тази година тя беше изместена от Швейцария, се казва още в доклада, придружаващ класирането по глобална конкурентоспособност, на Световния икономически форум в Давос.

Традиционно сред най-конкурентните държави през последните години са Скандинавските страни – Финландия (2); Швеция (3); Дания (4).

Опитът на Швейцария и на скандинавските страни показва, че ефективните институции и стабилната макроикономическа среда, първокласното образование, фокусирането върху технологичното и иновационното развитие, са в основата на печелившите стратегии за повишаване на конкурентоспособността.

Сред първите десет са и Сингапур, САЩ, Япония, Германия, Нидерландия и Великобритания. Трябва да се отбележи отстъплението на САЩ от първото място през миналата година до 6-то през 2006 г.

САЩ продължават да се “радват” на благоприятен бизнес климат, ефективно функциониращи пазари и огромен технологичен и иновативен потенциал. Същевременно обаче в страната съществуват някои макроикономически неравновесия – нарастващо ниво на публична задлъжнялост, висок търговски дефицит, който създава рискове от уязвимост на икономиката.

Най-конкурентоспособна сред страните от Централна и Източна Европа продължава да бъде Естония (25). Много добре се “справят” и Чехия (29), Словения, Латвия и Словакия. Прави впечатление отстъплението на Полша, която от 43-то място през миналата година е на 48-о през 2006 г.  Назад отстъпва и Унгария – от 35-то на 41-о място.

Впечатляващи успехи по отношение на конкурентоспособността постигат Хърватска и Турция. Хърватска извършва скок от 64-то до 51-о място, а Турция - от 71-о до 59-то. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 123
    #65

    Абе всицки сте супер ама ако видите да убиват няко или да изнасилват после ще се правите на не чух, не видях и ще псувате полицията, че не можела да разкрие това или онова.Е нали всички ние сме държвата, но повечето сте шубета да не би някой да ви дърпа за нещо после, да не ходите в съда да свидеталствате Много яко си пипа МВР-то сега така че ЗАМЪЛЧЕТО БЪЗЛИВЦИ

  2. И. Иванов, Швеция
    #64

    "Традиционно сред най-конкурентните държави през последните години са Скандинавските страни – Финландия (2); Швеция (3); Дания (4)."Посочените най-конкурентноспособни скандинавски страни са с най-високите данъци в света.Това илюстрира шарлатанството на предишното правителство на Сакскобургготски и юпитата му, смъкнали данъците за предприятията в България до безумно ниско ниво с твърдения, че това щяло да увеличи конкурентноспособността им и да привлече инвестиции в нови предприятия.Което разбира се не стана.Инвеститори не идват в просяшки държави. Идват в държави с добра обществена инфраструктура и обществени условия. Които могат да се изграждат и да се поддържат само общо с данъчни пари.

  3. barns
    #63

    Естествено че ще отстъпи и не само това ще се затрие съвсем като 10 години ни карат с административни законови разпоредби да изпалняваме някъкви идиотски изисквания на ЕС от които това което произвеждаме е малко и е на цената на обогатения уран затова от догодина очаквайте закривания фалити и сливания които вече започнаха до 2-3 години няма да има нищо произведено тук което да е българско

  4. 123
    #62

    Абе всицки сте супер ама ако видите да убиват няко или да изнасилват после ще се правите на не чух, не видях и ще псувате полицията, че не можела да разкрие това или онова.Е нали всички ние сме държвата, но повечето сте шубета да не би някой да ви дърпа за нещо после, да не ходите в съда да свидеталствате Много яко си пипа МВР-то сега така че ЗАМЪЛЧЕТО БЪЗЛИВЦИ

  5. доматения кол
    #61

    дето ни управляват.

  6. горчиса
    #60

    Когато МВР и прокуратурата започнат да служат на закона,а не на престъпниците тогава ще свидетелсваме.Между впрочем писанието ти няма нищо общо със статията.

  7. кретеняга
    #59

    Това са денни от предизборната 2005г.Тогава всички опозиционни партии плюеха срещу царското управление и заливаха света с негативна информация. Често пъти направо клеветническа.

  8. pal
    #58

    Прав си мой човек кажими кога комунистите са управлявали и българия е вървяла напред.

  9. Ена
    #57

    къде са плюещите десните правителства?

  10. Крум
    #56

    http://www.ime.bg/pr_bg/293-6.htmНа тази връзка ще видите съвсем различно от това на Иван Иванов обяснение за конкурентността на Швеция.На долната пък връзка човек може да се запознае нагледно с това как ниските данъци подпомагат икономическото развитие и как високите го спъват.http://www.ime.bg/pr_bg/293-7.htm

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.