Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България първа в Източна Европа пуска мобилни парични преводи

Новата услуга се предлага от MoneyGram и банка ДСК

2 коментара
България първа в Източна Европа пуска мобилни парични преводи

Българите ще могат първи в Източна Европа да превеждат пари от и за чужбина чрез новата мобилна услуга на MoneyGram и банка ДСК. Това обявиха Адриан Спину, мениджър "бизнес развитие" на MoneyGram, и Васил Димитров, директор "Бизнес развитие на дигиталните канали" в ДСК.

 

Такса за получаване на парите няма, но таксата за изпращане остава същата както и при другите видове парични преводи – на гише и на банкомат, обясниха от ДСК. При преводи в България тя е 5 лв., а за международни преводи най-малко 9 евро.

 

Максималният размер на сумата, която може да се преведе независимо от валутата, съгласно законодателството, е до 10 000 лева.

 

Българите в чужбина са най-големия чужд инвеститор в страната. За 2014 г. те са изпратили на своите близки над 1.7 млрд. долара по данни на Световната банка. Така страната ни се нарежда сред най-големите получатели на парични преводи в Европа. Освен това висок процент от българите използват новите технологии и това е причината компанията за парични преводи да внедри първо у нас новата мобилна услуга, стана ясно от думите на Адриан Спину.

 

Новата услуга

 

С новото мобилно приложение потребителите на MoneyGram в чужбина ще могат да превеждат пари към клиенти на банка ДСК. Това може да става в повече от 200 страни, 7 дни в седмицата и 24 часа в денонощието.

 

В същото време с мобилното приложение клиентите на банка ДСК ще могат да направят парични преводи от разплащателната си сметка към агенти на MoneyGram по света. Паричните преводи се извършват онлайн и ще са достъпни на получателя в рамките на няколко минути, в зависимост от работното време на агента в съответната страна.

 

За да ползвате новата услуга, е необходимо да имате разплащателна сметка в банка ДСК, да сте клиент на онлайн платформата на банката, клиентски номер и код за сигурност.

 

След това с парола и потребителско име влизате в мобилното приложение DSK MoneyGram и изпращате от сметката си онлайн нареждане за паричен превод.

 

Мобилното приложение има и опции, с която клиентите могат да пресметнат дължимите такси между съответните дестинации, да намират адреси и агенти на MoneyGram в различните държави, региони и градове и да проследяват историята на получените и изпратените от тях парични преводи.

 

Растящ пазар

 

Мобилните преводи набират скорост от края на миналата година. Предимствата са, че чрез тях парите се получават по-бързо, по-лесно и по-сигурно по всяко време на денонощието, посочи Адриан Спину.

 

MoneyGram отбелязва ръст от 42% на броя на транзакциите и ръст на приходите от 48% за последното тримесечие на 2015 г. спрямо година по-рано. 40% от всички транзакции и 12% от общите приходи на компанията идват чрез мобилни устройства – смартфони и таблети, посочи Адриан Спину.

 

Най-активните коридори за изпращане на парични преводи към страната ни за 2014 г. са Турция (830 млн. долара), Испания (198 млн. долара), Германия (113 млн. долара), САЩ (97 млн. долара), Великобритания (74 млн. долара), Италия (72 млн. долара) и Гърция (68 млн. долара), сочат данните на Световната банка.

 

Тенденцията е към увеличаване на изпращаните суми от българи от чужбина към близките им в страната. България е с най-висок процент на работещите в чужбина българи спрямо населението, каза Спину.

 

Глобалният доставчик на парични преводи MoneyGram е на българския пазар от 1998 г., а от 2001 г. работи заедно с банка ДСК. Банката има над 3 млн. клиенти у нас, като около половината от тях имат банкова карта, а около 850 000 използват електронното банкиране. Ръстът на онлайн банкирането расте с всяка изминала година, отчетоха от ДСК без да навлизат в конкретика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jimi
    #2

    "Тенденцията е към увеличаване на изпращаните суми от българи от чужбина към близките им в страната. България е с най-висок процент на работещите в чужбина българи спрямо населението, каза Спину." Това от цитата очевидно е вдъхновило мениджърчето да сложи тая такса. Не съм получавал, нито пращал, ама не е ли малко скъпичка услугата - минимум 9 евро, значи е процентно. И какво значение има размера на сумата - нали няма самите пари да пътуват?

  2. Lovely
    #1

    Що за глупости публикувате бе хора ... https://transferwise.com - това е налично поовече от година, пюс всяко уважаващо себе си мобилно банкиране на ноя да е банка ( очевидно без ДСК) може да го прави...!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.