Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България поиска Кьовеши да разследва нарушаването на санкциите срещу Русия

Няма страна, която да е предпазена от корупцията, смята европейският главен прокурор

25 коментара
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши и премиерът Николай Денков участваха в антикорупционен форум в София Сн. БГНЕС

България подкрепя инициативата за увеличаване на правомощията на Европейската прокуратура, която да получи право да разследва нарушаването на санкциите срещу Русия. Това стана ясно от изказването на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши след срещата ѝ с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел.

Eвропейският главен прокурор посочи, че на срещата с премиера Денков и вицепремиера Габриел са обсъдили три теми - доизграждане на офиса на Европейската прокуратура в България, компетенциите на Европейската прокуратура, засягащи борбата с организираните престъпни групи, както и увеличаване на правомощията на институцията по отношение на санкциите срещу Русия.

"Поздравявам властите в България, че се присъединиха към френско-германската инициатива за разширяване на правомощията на Европейската прокуратура да разследва заобикалянето на санкциите срещу Русия", каза Лаура Кьовеши.

Инициативата бе подкрепена по-рано през годината и от групата на "Обнови Европа" в Европейския парламент.

Тя добави, че към момента институцията има много ограничени правомощия да разследва нарушаването на тези санкции от страна на държави членки на ЕС. Според нея, за да се промени това, трябва да се направят две неща - да се приеме национално законодателство, което да криминализира заобикалянето на санкциите, и да се увеличат правомощията на Европейската прокуратура, за да покриват такъв тип престъпления.

Разследване на Mediapool в началото на тази година показа, че България досега буквално е бойкотивала европейските санкции срещу Русия, наложени за първи път през 2014 година заради анексирането на Крим.

В същото време Лаура Кьовеши каза, че българският офис на европейската прокуратура може да бъде даден като добър пример.

"Сравнявайки офиса в България с другите офиси, смятам, че сме заложили добри стандарти тук", добави Кьовеши. Тя отчете, че е необходимо да бъдат назначени още европейски делегирани прокурори от България, за да се запълни съставът. Лаура Кьовеши отбеляза и нуждата от полицейски служители, които да подпомагат работата на делегираните прокурори у нас.

Ни Фалконе имаме, ни Кьовеши

За съжаление, България не успя да намери своя Фалконе и своята Кьовеши, което дава отражение. Това заяви премиерът Николай Денков на форума "Антикорупция, демократична устойчивост и икономическа сигурност" в София, организиран от Центъра за изследване на демокрацията. На събитието присъства и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.

Един от стълбовете на цивилизацията е системата за правосъдие. Във всеки успешен преход има нужда от смели герои, които да изпълнят със съдържание структурите на правосъдието, заяви акад. Денков.

Той посочи, че все пак България е постигнала определен напредък по темата с върховенството на закона.

"През последната година, под натиск отвън, с ясното осъзнаване, че повече не може така, България прави забележителни промени по отношение на законите, структурите, които трябва да се борят с корупцията, както и структурите, които трябва да ни направят съвременна и развита европейска държава. Ние все още търсим своите герои, които да поведат тези структури и да кажат: "Повече не може така". За това е много ценно, че отново Лаура Кьовеши е в България. Първо, за да ни вдъхнови за това, че трябва да продължаваме да работим в тази посока. Второ, за да сподели своя опит в това как може да бъдем много по-ефективни. Трето, да обсъдим отново, заедно с вицепремиера Габриел по-късно днес, какво може да направим, за да работим още по-ефективно", посочи Денков в своето изказване, цитиран от БТА.

Той увери, че напредъкът на България по отношение на промените в законодателството е съгласуван с най-високите европейски стандарти.

"Ние сме все още в средата на този процес, предстоят важни гласувания през следващите пет-шест седмици. Надявам се, че Народното събрание ще е на висотата, на която всички очакваме", каза Денков.

"Ако успеем, ще отидем в съвсем друга орбита на европейското си развитие. Правителството ще работи за това", каза в заключение министър-председателят.

Кьовеши: Няма страна, която да е предпазена от корупцията

Корупцията продължава да бъде толерирана в голяма степен навсякъде и няма страна, която да е предпазена от нея, каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.

По думите ѝ корупцията може много често да се превърне във въпрос на живот и смърт. Според нея обществото трябва да се обучава на антикорупция и трябва да се бори срещу корупцията.

Данъчните престъпления и измами се считат за нещо не толкова опасно, поради тази причина престъпните групи, занимаващи се с тях, придобиват наистина големи размери в Европа, смята Кьовеши.

Тя обясни, че сериозните престъпления, свързани с ДДС, са финансирани от различни други по-сериозни криминални дейности. "Когато се борим с различни финансови престъпления, ние се борим и с по-сериозни криминални групи", каза Кьовеши.

Европейският главен прокурор акцентира, че борбата с корупцията е свързана с това да се убедят гражданите как корупцията оказва влияние на техния живот. "Трябва да запретнем ръкави, да се захванем здраво за работа, да спечелим сърцата и разума на хората, те трябва да знаят, че справедливостта е нещо, което могат да усетят", каза Кьовеши. По думите ѝ борбата с корупцията е свързана с превенция и санкции.

Мишел Сапен: За борба с корупцията трябва добро законодателство и институции

За борба с корупцията трябват добро законодателство и институции, които да я реализират. Това трябва да става продължително, защото ако престанете да полагате усилия, нищо няма да е ефективно, каза Мишел Сапен, бивш министър на финансите на Франция.

Той акцентира на три аспекта в борбата с корупцията. Първият е превенцията. Сапен посочи, че в работата на френската антикорупционна агенция се включват алармиране за рисковете и обучение на хората.

Вторият аспект е екстериториалността. Това означава, че ако българска фирма, работеща в България, извърши корупционен акт във Франция, но фирмата принадлежи на френска бизнес група, то Франция може да привлече под отговорност тази българска фирма, обясни Сапен.

Третият аспект е свързан със съдебните споразумения, с които постигаме много добри резултати, каза бившият френски министър на финансите.

Мишен Сапен разказа още как във Франция е било създадено законодателство, свързано с финансирането на политическите партии, като отбеляза, че преди това те са били финансирани от фирми.

Когато има много корупция, икономиката се развива зле, когато корупцията е на международно ниво, конкуренцията вече не работи, посочи още бившият френски министър.

Христо Иванов: Борбата срещу корупцията е фундаментален елемент за изграждането на сигурни общества

Корупцията и борбата с нея са централен и фундаментален елемент за изграждането на сигурни общества. Това заяви Христо Иванов, депутат от "Продължаваме Промяната – Демократична България" и бивш министър на правосъдието.

"Корупцията е усилие, насочено към парите, тоест превръщане на публична власт в пари. В тази парадигма много често се пропуска, че целта на корупцията е насочена към това да превърнеш властта в още повече власт, в безконтролна власт", посочи той.

"Насреща си имаме не просто организирана престъпност, не отделни хитри и безскрупулни играчи, а добре организирани държавни и парадържавни структури, които експлоатират корупцията във всичките ѝ аспекти. Трябва да си дадем сметка, че повече не можем да разглеждаме борбата с корупцията като задача на отделни национални институции, които сами са оставени да намерят ресурсите, хората и героите. Борбата с корупцията трябва да се разглежда като приоритет, с общи действия и дългосрочна стратегия", заяви още той.

Иванов припомни, че в България за период около две години беше невъзможно да се състави правителство, защото е трябвало да разговарят представители на политически сили, които дълго време взаимно са се обвинявали в корупция.

Според него днешното управление се крепи "на една игла", а устойчивостта му зависи от тава дали политици, които взаимно са се обвинявали, ще успеят да убедят обществото, че могат да приложат успешни антикорупционни политики.

"Понякога борбата с корупцията произвежда инструменти със засилени репресивни функции, самите те имат концентрация на власт. Понякога може да се види как борбата с корупцията се превръща в производство за възможности за корупция. От тази гледна точка никога не трябва да забравяме, че целта е демократична устойчивост на обществата", каза Христо Иванов.

Гости на форума са министърът на правосъдието Атанас Славов, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов и главният секретар на МВР Живко Коцев, представители на българския офис на европрокуратурата, избраният за кмет на София Васил Терзиев и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #25
    Отговор на коментар #18

    Това е проблемът с данък печалба - там данъчните закони са пълна каша навсякъде по света и няма как да е иначе. Затова, идеалистично, трябва да има само данъци върху потреблението и имуществото. Просто и ясно. В случая, Нефтохим както всеки друг има възможност законно да плати 0 лв. данък печалба, както и също законно 1 млрд. Естествено, че всеки би избрал да не плаща. Но сега трябват пари за бюджета, а и очевидно има за какво друго да ги подгонят, та да се сетят. Иначе Нефтохим трябваше за последната година досега да са се подготвили да преминат на непутински петрол, но не са и изнудват. Правителството много трябва да внимава какво ще става в новия определен срок.

  2. ABV
    #24

    пУ/атков, денков,гадев и аZZен VaZZилев - глисти иZZпълзяли от гъZZа на путЬю!

  3. ABV
    #23
    Отговор на коментар #18

    Означава това, че преди година лукойл получи дерогация и стана данъчен резиден в България вместо в Италия и затова е длъжен да плаща данък печалба тук. Само, че по някаква причина изглежда тези дамнъци не са нужни на бюджета на aZZен VаZZилев!

  4. ABV
    #22

    Сега разбирате ли защо "еVроатлантиците" не могат: 1. Да съборят МОЧА; 2. Да изгонят мУтрофанова; 3. Да поискат импичмънт на гадев; 4. Издигат дс-иZZчадие за кмет на София; 5. Не изпращат оръжие на Укарйна?

  5. ABV
    #21

    мърдата денкоV ZZаплашвал ли е, че ще подаде оставка, ако падне дерогацияат?

  6. ABV
    #20

    Защо не се спазва тавана от 60 долара за барел наложен за търговия с путюраски нефт?

  7. ABV
    #19
    Отговор на коментар #18

    Защо aZZен VaZZилев и пУ/атков яростно и настойчиво шантажираха ЕК, че ще наложат вето на целия пакет санкции, ако лукойл не получи дергация, а цяла година не им стига времето да поискат законови промени така, че бюджета да събира данъци от получаваните сVръхпечалби?

  8. anton nikolov
    #18

    Какво означава, че Нефтохим е обещал да плати милиард и половина данъци на държавата ? От кога данъците се плащат според обещания ? Кой и кога е начислил тази сума като данък на комбината и има ли документ черно на бяло , според който да бъде изискана от НАП ? Или са само празни приказки хвърлени като имитация на дейност и нелепо оправдание за продължаване на дерогацията на Нефтохим ?

  9. anton nikolov
    #17

    Денков, а не е ли работа на българското правителство да си свърши работата спрямо Нефтохим ? Стига празни заклинания и фалшиви оправдания.

  10. Георги Съдиев
    #16

    Без да се напряга г-жа Кьовеши трябва да започне с ВСИЧКИ министри и депутати, съдии и прокурори и собствениците на Ферарита, Ламборджинита и Поршета. Поне 70 % от въпросните лица са за затвора..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.