Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България получи инвестиционен рейтинг

0 коментара

Агенция "Стандарт енд пуърс" даде инвестиционен кредитен рейтинг на България.

В 12.30 ч. българско време в четвъртък световните агенции разпространиха информацията, че "Стандарт енд пуърс" е повишила рейтинга в чуждестранна валута за България от ВВ+/В до ниво ВВВ със стабилна перспектива. Така България премина от по-ниското спекулативно на инвестиционно ниво.

От днес държавният бюджет и българската икономика ще се финансират по-евтино, коментира зам.финансовият министър Илия Лингорски на извънреден брифинг във ведомството на Милен Велчев. България вече е в "А" група на световната икономика и финанси, допълни пред БНР финансовият министър Милен Велчев.

Решението се очакваше, след като страната ни успя да приключи преговорите с Европейския съюз 6 месеца по-рано от предвиденото, а непосредствено преди това завърши и сделката за БТК.

В съобщението на "Стандарт енд Пуърс" се посочва, че подобрената кредитоспособност на България е подкрепена от големия ѝ потенциал за икономически растеж, благоразумна фискална политика и европейска интеграция, което вероятно ще доведе до членство в ЕС през 2007 г.

Посочва се, че темпото на присъединяване на България към ЕС се отразява благоприятно на структурните реформи и ще доведе до потенциално значими трансферни плащания, което от своя страна ще ограничи слабата външна ликвидност на страната.

В същото време агенцията предупреждава, че ако се натрупат пропуски по отношение на реформите или се забави планираното за 2007 г. членство в ЕС, това може да доведе до понижаване на рейтинга и падането на България под инвестиционното ниво.

В съобщението се казва още, че оставащите основни приватизационни сделки трябва да бъдат финализирани преди парламентарните избори в средата на 2005 година.

В близко бъдеще агенцията очаква ръст на българската икономика от около 5% годишно.

От "Стандарт енд пуърс" отбелязват като адекватна реакцията на българското правителство, което в отговор на увеличаващия се дефицит е затегнало фискалната политика и заедно с БНБ е приложило мерки с цел ограничаване на нарастващото вътрешно кредитиране.

Тези мерки станаха обект на силна критика от страна на СДС и БСП през последните седмици.

И "Стандарт енд пуърс" предупреждават, че дефицитът по текущата сметка би се превърнал в сериозно притеснение, ако нарастващите в момента преки чуждестранни инвестиции започнат да спадат. В момента около 80% от дефицита се покрива от нетни преки чуждестранни инвестиции, от които само малка част са от приватизация.

Агенцията очаква нулев дефицит в държавния бюджет и през 2004 година, а през следващата изборна 2005-та - 0.5% дефицит.

Друга прогноза е държавният дълг да спадне допълнително до 33% от БВП през 2007 г.

"Стандарт енд пуърс" прогнозира, че благоразумната фискална политика ще продължи и след изборите, независимо от състава на следващото правителство, тъй като всички политически лагери в страната добре разбирали ограниченията в политиката, наложени от валутния борд.

Според агенцията, по-нататъшните повишавания на кредитния рейтинг на България ще зависят от поддържането на предпазлива политика, съвместима с монетарния режим и безпроблемното присъединяване на страната към ЕС.

Зам.финансовият министър Илия Лингорски допълни, че влизането на България в инвестиционното ниво на рейтинговите класации ще увеличи цената на акциите на българските компании и ще засили интереса на чуждите инвеститори към страната ни. За тях България от днес вече не е развиваща се, а развита европейска страна, каза Лингорски, според който решението на агенцията е оценка за политиката на кабинета Сакскобургготски.

Като мотив за повишената оценка на България Лингорски посочи и политиката на финансовото министерство по управлението на дълга. По думите му, решението на кабинета предварително да погаси брейди облигациите на 28 юли повишава интереса към българските облигационни инструменти на инвестиционния пазар. Това са фактори, които инвеститорите и кредитните агенциите отчитат, допълни зам.министърът.

Пред БНР Велчев посочи, че на пръсти се броят държавите извън ЕС и другите в Г-24, които имат инвестиционен рейтинг. "Това се бързоразвиващи се икономики като Китай и Чили и някои от богатите на нефт страни от Персийския залив", допълни той.

Финансовият министър очаква засилен инвестиционния процес, който ще доведе до намаляване на безработицата и по-бърз растеж на икономиката и доходите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.