Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България приветства възможността ЕК да се намесва в енергийните сделки с Русия

5 коментара

Българските интереси ще бъдат най-добре защитени, когато всички в Европейския съюз говорим в един глас с доставчиците от трети страни. Това посочват министрите на енергетиката Трайчо Трайков и на външните работи Николай Младенов в съвместно изявление по повод приетата в сряда от Европейската комисия Комуникация за сигурността на енергийните доставки.

Новите мерки на ЕК предвиждат възможността за намеса на Брюксел в двустранните сделки на страните членки в трети страни, като основно се имат предвид споразуменията в сферата на газа и нефта с Русия.

Двамата български министри посочват в разпространено в петък изявление, че документът за първи път предлага цялостна стратегия за външните отношения на ЕС в сферата на енергетиката. Те посочват, че премиерът Бойко Борисов отдавна е настоява за такава стратегия и предложенията на ЕК съдържат много от идеите, за които правителството на ГЕРБ работи.

“Време е да прекратим практиката “разделяй и владей” в европейската енергийна политика”, посочва в изявлението външният министър Николай Младенов.

“Необходимостта от обща енергийна политика на ЕС е въпрос, който като български министър неколкократно съм поставял на Енергийните съвети и в лични разговори с еврокомисаря Йотингер. Ще проучим подробно Комуникацията, за да видим как да подпомогнем по-бързото реализиране на обща стратегия в енергетиката", соментира от своя страна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

“Газовата криза през 2008 г. показа колко ни e необходима обща енергийна стратегия на ЕС. Особено важно е да има повече прозрачност в двустранните споразумения с трети страни. Само така всички могат да имат гаранции, че договорените условия са резултат от пазарни механизми, а не от политически калкулации”, допълва Трайков в прессъобщението.

Той специално поздравява еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер за свършената работа и го уверява, че може и занапред да разчита на подкрепата на България в усилията му за постигане на единство между страните-членки на ЕС по въпросите на енергетиката.

Комуникацията на ЕК за сигурността на енергийните доставки http://ec.europa.eu/energy/international/security_of_supply/doc/com_2011_0539.pdf и сред заложените в нея мерки е изискването членките на ЕС за разменят информация за международни споразумения с трети страни в областта на енергетиката. Това включва и споразумения, които все още са в процес на договаряне. Комисията може да предостави становище относно съответствието на тези споразумения със законодателството на ЕС и с целите на ЕС по сигурността на доставките. Брюксел предвижда и възможност за съдебни действия срещу страни от ЕК, които не спазват новите изисквания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Надърфорий

    Това европейско начинание трябва да стане, иначе ни е спукана работата. В БГ има толкова много продажници че за миризливите руски руб(л)ашки всеки ден гъза си дават и забравят какво е да си Българин. Само вижте коментарите отдолу...

    Но така... стана им ясно на западняците че докато пускат руската мечка в леглото на шрьодер и на зелените, то техните фирми все към фалит ще вървят, а цялата им енергийна система ще стане руска. Ето какво става с далеч по-богатите в капиталово и ликвидно

  2. Анонимен
    #4

    Евала на руската редакция на сайта...

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. Анонимен
    #2

    Газовата криза показа,че е нужен "Южен поток". Тогава наистина може да сме равноправни със страните от ЕС. "Набоко" е твърде далеч. А и Шрьодер работи в " Газпром". Да вземем пример от Германия.

  5. Анонимен
    #1

    За нашите неграмотници и некадърници е най-добре някой друг да взема решенията,а те да ги "свеждат" за изпълнение.Точно както на времето ЦК и Политбюро вземаха решенията,а другите ги "свеждаха" по телефона за изпълнение по "места".Къде е независимата и демократична българска държава ,къде е властта на народа,след като ЕК ще казва кое е правилното за българския народ?Нали тези идиот-демократи оплюха СИВ и СССР,че сме щели да ставаме тяхна република,а сега ЕС ще питаме дали да сеем захарно цвекло и колко?Ужас!Простотия и престъпност до шия!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.