Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България рекордьор по цена за абонат при приватизацията на ЕРП-та

0 коментара

Правителството одобри продажбата на контролните пакети от електроразпределителните предприятия (ЕРП), както и предложените от Агенцията за приватизация трима купувачи.

За продажбата на 67% от седемте дружества, групирани в три пакета, държавата ще получи общо 693.2 млн.евро. Цената на тази сделка надхвърля сочените за рекордни досега 411 млн.евро приходи от приватизацията за цялата 2002 година, подчерта вицепремиерът Лидия Шулева.

Енергийният министър Милко Ковачев пък посочи, че предложените оферти поставят България на челно място в Източна Европа по показателя цена за абонат при приватизацията. Постигната е цена от 230 евро на абонат, докато в Чехия тя е била 200 евро, а в Румъния - между 100 и 150 евро. Ковачев допълни, че постигната цена е на фона на най-ниската тарифа за българските потребители, които плащат по 5 евроцента на час, докато румънците плащат по 6.5 евроцента, а цехите - 7.-5 евроцента.

Според класацията, която Mediapool обяви още при отварянето на офертите в края на миналата седмица, чешката компания ЧЕЗ получава пакет Западна България (ЕРП София, София област и Плевен) срещу 281.5 млн.евро. Австрийската EVN е класирана на първо място за пакет Югоизточна България (ЕРП Пловдив и Стара Загора) с 271 млн.евро, а германската EON - за Североизточна (ЕРП Варна и Горна Оряховица) с 140.7 млн.евро.

От правителството напомниха, че според приватизационната процедура на ЕРП-та при бъдещата продажба на оставащия 33% държавен дял не може да се падне под постигнатата сега цена за акция. Това означава, че държавата ще си гарантира общо приходи от 1.033 млрд.евро за пълното раздържавяване на електроразпределителните дружества.

До октомври т.г. трябва да приключат преговорите със спечелилите кандидати и да бъдат подписани приватизационните договори. От енергийното министерство напомниха, че освен по предложената цена, не може да се преговаря и по включената в договорите забрана за промяна на дейността на ЕРП-та, както и по забраната за прехвърляне на акции до 2008 г. без одобрението на АП и МЕЕР. Оттам уточниха, че забраната важи за компании, различни от посочените в офертата на купувача финансови институции, като при всички случаи стратегическият инвеститор трябва да остане собственик на минимум 51% от придобитите 67 на сто.

Изискване, по което също няма да се преговаря, е новите собственици на ЕРП-та да не намаляват под определено ниво разходите за труд - фонд "Работна заплата" и социалните разходи, за преходен период от две години. Нивото ще бъде съобразено с регулаторните правила и с изискванията за ефективност на дейността.

Независимо дали ЕРП-та се приватизират или щяха да си останат държавни, от догодина цената на тока става пазарна и конкурентно ориентирана, коментира по-рано през деня зам.енергийният министър Ангел Минев.

"Регулаторната практика не зависи от формата на собственост на дружествата - частни, държавни или общински. Цените ще се доказват пред Държавната комисия по енергийно регулиране", посочи Минев пред БНР.

Той допълни, че пред регулатора ще се доказва необходимостта от инвестиции и от повишаване на качеството на услугата, които влизат в цената, а ДКЕР ще преценява дали пазарът може да понесе такава инвестиция и такова увеличение на цената, преди да одобри или да отхвърли предложението.

Според Минев няма основание процедурата за избор на купувач да бъде атакувана от загубилите компании, тъй като е била проведена прозрачно, по ясни критерии.

До участие в конкурса бяха допуснати само стратегически инвеститори - с доказан обем на производство на еленергия, с доказана репутация и с опит за работа на либерализиран пазар. Заради последния критерий от наддаването отпадна руската държавна фирма РАО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.