Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с рекорден износ на оръжия, горива и ток през 2022 г.

Вносът от Русия е нараснал тройно за последните две години

10 коментара
България с рекорден износ на оръжия, горива и ток през 2022 г.

Рекордни количества оръжия, горива и ток е продала България на външните пазари през първото полугодие на годината. Това е станало за сметка на тройното нарастване на внесените нефт газ и въглища от Русия. Това става ясно от представения анализ на Българската стопанска камара (БСК) за износа и вноса през първото полугодие на 2022 г. провокиран от значителния ръст.

Анализът на БСК разглежда доколко тези ръстове се дължат на нараснало производство и количествен растеж и доколко на ценови фактори, посочи Веселин Илиев - главен директор "Външноикономическо сътрудничество" в БСК.

Водещи стоки в износа ни, като електроника, машиностроене, оптика, не могат да бъдат сравнявани само на база данни от статистиката - стойност и количество, най-често - килограми, и затова не участват в сравненията.

"Ръстът на цените на повечето стоки, особено при суровините, е толкова голям, че прави невъзможно да се изготвят полезни изводи и прогнози относно износа и вноса, както от гледна точка на съживяване на производството, така и като ръст в потреблението", поясни Веселин Илиев.

Източник на данните е Световната търговска организация (International Trade Centre - ITC) в Женева, където се обработват данни от 233 държави с различна степен на изчерпателност. Една от причините да се ползва този източник е необходимостта от съпоставка с износа и вноса на другите държави, затова стойностите са в щатски долара, обясни Веселин Илиев.

Продажба на оръжие за над 1.3 милиарда долара

Анализът не разглежда износът на стоки със специално предназначение, които се крият зад код 999999, защото описанието им не дава точна представа за какво става дума. Обикновено зад този код се крие продажбата на различни видове оръжия и системи за отбрана.

За първото полугодие страната ни е изнесла оръжия за над 1 милиард и 334 милиона долара. За сравнение година по-рано - за 667 милиона долара, а през първото полугодие на 2020 г. – за 513 милиона долара. На практика страната ни е продала за половин година оръжия и боеприпаси, които обикновено е продавала за цяла година през най-силните си години.

Износът по глава 93 е само в направление "Специални категории" и само на позиция 9307 - Саби, мечове,щикове, копия и други хладни оръжия, техните части и ножници, възлиза на 250 милиона долара, като 90% от тях са изнесени за Полша. България е най-големият доставчик за Полша по тази позиция, следвана от САЩ и Великобритания, показват данните на ITC.

Износът расте с 30.6% и достига 25.7 млрд. долара

Като цяло износът на България през първата половина на годината нараства в стойност с 30.6% спрямо същия период на 2021 година и със 73% спрямо 2020 г.

Общо за първите 6 месеца на годината България е изнесла стоки и услуги за над 25.777 милиарда долара.

Най-голям е ръстът при енергоносителите – горива и електрическа енергия, с над 233% до над 3 милиарда долара. Следва износът на животински и растителни мазнини – с над 125% до 973 млн.долара.

Нарастването на износа за трети страни изпреварва ръста на износа за ЕС през 2022 спрямо 2021 г.

От водещите 10 пазара, най-голямо увеличение има износът ни за Сърбия, следван от този за Испания, Италия, Нидерландия, Гърция и Румъния.

През последните 5-6 години България постига положителен търговски баланс с Германия - най-важният ни търговски партньор, но и една от най-конкурентоспособните икономики на света.

Положителен баланс имаме още с Румъния, Италия, Гърция, Франция, Испания, Сърбия.

Износът ни за Алжир се е увеличил над 8 пъти през първото полугодие на годината и се дължи на продажбата на пшеница.

За Гибралтар износът ни нараства почти 3 пъти основно заради горива и над 2 пъти расте за Словения с водеща стока електроенергия и за Израел - с горива.

За да се добие представа доколко цените са повлияли на общата картина, количествата, изнесени през първо полугодие на 2022 г., са умножени по усреднени цени от първо полугодие на 2021 г. Резултатът показва, че за почти всички стоки износът в стойност би бил по-малко от декларирания за първото полугодие на 2022, а за една трета разликата е над 30%, посочи Веселин Илиев.

Това означава, че ръстът на общия износ би се понижил от 30.6% на 16%. Ако се разгледат всички стоки, при които има ценово покачване, очакваме, че ръстът на износа да бъде под 10%, посочи експертът.

"Това никак не е малко на фона на случващото се по света, но не е аргумент за еуфория и е само заслуга на самите фирми, въпреки бизнес средата, създавана от непрекъснато растящата администрация", коментира Веселин Илиев.

Вносът расте с над 32% и достига близо 29 млрд. долара

В същото време българският внос през първо полугодие на годината расте с 32.2% спрямо същия период на 2021 г. и с 82.1 на сто спрямо първите шест месеца на 2020 г., показва анализът на БСК.

Общо в страната ни са внесени стоки и услуги за 28 милиарда и 958 милиона долара.

Нарастването на вноса от трети страни изпреварва ръста на вноса от ЕС. Най-голям е ръстът на стоки от Русия и Украйна, следван от този от Турция и Гърция.

Във водещите 20 стоки има няколко с ръст над два пъти. Това са сурово слънчогледово масло, маслодаен слънчоглед, природен газ, амоняк и алуминий.

Анализът на БСК показва, че вносът, измерен в стойност, изпреварва значително вноса, измерен в количество. Има само едно изключение – при маслодайния слънчоглед, където вносът нараства над три пъти в стойност и почти четири пъти в количество.

Вносът на сурово слънчогледово масло нараства над 40 пъти, а вносът само през юни 2022 спрямо юни 2021 е по-голям 72 пъти. Този ръст се дължи изцяло на внос на суровината от Украйна, откъдето досега не сме имали традиция да внасяме сурово слънчогледово масло, отбеляза Веселин Илиев.

Впечатляващ ръст на вноса от Русия

Прави впечатление ръстът на вноса у нас от Русия като цяло, както при някои продукти, посочи експертът. Вносът през първо полугодие на годината в стойност е над два пъти по-голям от вноса през първо полугодие на 2021 г. и близо три пъти по-голям от този през полугодието на 2020 г.

Основната част на ръста на вноса от Русия се дължи на нефт, газ, въглища и алуминий.

"Прави впечатление, че за първи път през тази година сме внесли инструменти за измерване на йонизация и радиация", сподели Веселин Илиев.

Анализът показва още, че имаотделни стоки, при които ръстът е над 2 пъти или дори над 10 пъти, но техният дял е малъкв общия внос от Русия. Това са торове итехни съставки, урея, кокс, някои стомани. БСК отбелязва, че им съществени различия в данните, подавани от българскаи от руска странакъм ITC.

Както при вноса от Русия, така и вносът от Украйна се характеризира с преобладаването на само няколко стоки - маслодаен слънчоглед и слънчогледово масло, полузавършени продукти от желязо и стомана, както и на ламарина.

Внасяме газ на по-ниски цени и го изнасяме на по-високи

Друг интересен момент от анализа на БСК е търговията с газ. Той показва, че през първото полугодие на годината България е внасяла газ, а след това е изнасяла част от количествата, като е успявала да го продаде средно на цени с 2 до 5 на сто по-високи от внесените.

През месеца с най-активна търговия с Гърция - и износ, и внос, страната ни е продавала природен газ на съседката ни на 2% по-висока цена, отколкото сме купували от нея, сочи анализът на БСК.

Подобна е ситуацията и с електроенергията. Цените по износ са по-високи от тези по внос за един и същи месец средно с 15-18%. Цените за Сърбия, от която осъществяваме едновременно износ и вносна ток, варират. Има месеци, в които сме изнасяли на по-ниска цена, отколкото сме внасяли от Сърбия, но има месеци и с обратно съотношение на търговията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #10

    Най-важното е, че Просто Киро вече е "прочетен вестник"! И няма повече да пълни гушата на Путлер през посредници! ;)

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  3. Един препатил
    #8
    Отговор на коментар #3

    Нека все пак отбележим, че Радев назначава служебни правителства защото тази възможност му се предоставя от главния резидент на Кремъл в България - лицето Борисов Бойко Методиев. Същото лице (лице ли казах?) три пъти досега проваля възможността неговата партия да състави редовно правителство. На път е да изпълни повелята на господаря си Путин и да я провали за четвърти път. Интересно кой ли президент има пред вид неговият мутренски ортак, когато хортува за президентска република?

  4. Един препатил
    #7
    Отговор на коментар #4

    Все пак добре, че изритахме Бойко Борисов и ГЕРБ. Ако бяха останали те вносът от Русия не само щеше да нарастне още повече, но и щеше да бъде обогатен и с внос на "вежливи зелени хора".

  5. ефрейтора
    #6

    Износ -нагоре с 30 % -25 млрд долара . Внос-нагоре с 32 %-29 млрд долара . Разбира се , нетно , Киро е на кирия . Ашкоолсун...

  6. Един препатил
    #5
    Отговор на коментар #3

    Не е хубаво да се пишат глупости. Вносът от Русия е нарастнал не заради друго, а заради увеличението на цените на енергоносителите. Добре е освен процентите да се знаят и абсолютните стойности:


    https://www.mediapool.bg/vnosat-na-bulgaria-ot-rusiya-e-skochil-do-nad-6-mlrd-lv-prez-polugodieto-news339829.html


    "Вносител №1 в България е Руската федерация, като прави впечатление, че заради високите цени на енергоресурсите вносът от страната е скочил рекордно – със 147% до над 6 млрд. лв."


    Или

  7. Alexander1998
    #4

    ТРОЙНО увеличение на вноса... Докато всички скъсват връзка с Русия, пРезидентът, неговите Служебни правителства, неговите министри - Кирчо и Кокорчо от Април 2021-а пълнят гушите на Путин. Купуваха ВЪПРЕКИ санкциите руски газ чрез посредници и други руски горива. Щяха да дарят и енергетиката на руските офшорки от Джемкорп. Какво по-показателно от това искате относно руската зависимост в България? ПП и БКП трябва да бъдат закрити и съдени моментално, защото масово идват тези зависимости от там, където подкрепяха Радев през тези години!!!!

  8. Бугараш
    #3

    "Вносът от Русия е нараснал тройно за последните две години", т.е. от както Румен Радев тръгна с вдигнато "юмруче" по протестите да бори "статуквото", да сваля правителства и да назначава свои! Та това е резултата от новото статукво

  9. Мазен Кумунис
    #2

    Каро чете това заглавие сигурно крушовската селянка ГАЗ пикае! ...... руска газ. ;)

  10. ABV
    #1

    Да се надяваме, че с българско гориво и оръжия храбрата украниска армия е успяла да изтрепе доста путянски сVини! Слава на Украйна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.