Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се ангажира да ползва руски фирми при проекта за АЕЦ "Белене"",N

0 коментара

Българската страна се ангажира да ползва руски организации при разработването на техническото задание и обосновката за изграждането на АЕЦ "Белене". Това стана на завършилото днес в Санкт Петербург 8 заседание на смесената българо-руска междуправителствена комисия.

Нито един от предварително определяните от българска страна като важни въпроси - увеличаване на износа ни за Русия или уреждане на проблема с оръжейните лицензи, не получи решение по време на сесията. На нея не е бил постигнат и напредък по имотните претенции на Русия към Булгартабак и други български предприятия.

Руски организации ще разработват техническото задание за АЕЦ "Белене"

В заключителния протокол на заседанието, подписан от вицепремиерите Николай Василев и Алексей Кудрин, в частта на сътрудничеството в енергетиката е записан следния текст: "Заинтересованите организации на страните да разгледат възможните варианти за изграждане на АЕЦ "Белене". С тази цел съответните български организации, при подготовка на необходимите документи за внасяне в Правителството на България, да привлекат руски организации при разработването на техническото задание и технико-икономическата обосновка за АЕЦ с разглеждане на възможностите за използване на вече доставеното оборудване".

Както се вижда от текста, в него липсват всякакви условности. На площадката в Белене от години стои доставено част от оборудването на 1000-мегаватов руски тип реактор.

Още при промоцирането на идеята проектът "Белене" да се размрази, Русия веднага заяви желанието си да участва в изграждането втората атомна централа. Пред медиите обаче Андрей Гюрковски, близък съветник на премиера Сакскобургготски, лансира идеята за наличието на западни инвеститори със свободни капитали, които биха се заинтересовали от проекта "Белене" и така той можел да се осъществи без финансова тежест за българската държава.

В същото време, в Добрич днес председателят на парламентарната енергийна комисия Веселин Близнаков съобщи, че се обсъждат 4 варианта за типовете реактори в бъдещата атомна централа. Той уточни, че има и вариант за използването на руски реактор със западно оборудване. Според това какъв модел ще бъде избран, зависи и срокът, в който новата ядрена мощност ще бъде въведена в експлоатация. Най-вероятно първият реактор на площадката в Белене ще влезе в действие през 2007-2009 г., каза Близнаков. По думите му, за избора на реактор ще бъде предизвикана и широка обществена дискусия, защото този проект имал значение за България за следващите 50 години.

НЕК и РАО "ЕЕС России" правят смесено дружество

Всъщност, именно в областта на енергетиката са записани най-конкретните договорености от завършилата днес българо-руска сесия, като Москва не е пропуснала да заяви интереса си в енергийния сектор у нас. До 2 месеца трябва да се изготви дългосрочна програма за съвместни действия в този отрасъл, е записано в протокола.

До края на тази година ще се обсъди и възможността за създаване на съвместно дружество между НЕК и аналогичното руско дружество "Единна енергосистема на Русия" /РАО "ЕЕС России"/ за производство и продажба на електроенергия в региона на Югоизточна Европа.

Членът на Управителния съвет на РАО "ЕЕС России" Алексей Трапезников заявява пред ИТАР-ТАСС, че руското дружество има пакети от предложения от енергийни компании от Сърбия, Македония, Черна Гора и други страни в региона, които изпитват недостиг на електроенергия. Освен това, отбеляза Трапезников, пазарите на Гърция и Северна Италия също са перспективни.

Според подписаното днес споразумение от съвместната работна група, на двете компании се препоръчва към юли да предоставят данни за възможността да се започне доставка на електроенергия за България.

Досега България се оправдаваше с технически проблем в транзитния далекопровод през Румъния, за да спира негласно транзита на руски ток за региона. На последните търгове за износ на ток обаче руската компания е предложила по-ниски от българските цени на електроенергията. Техническият проблем по далекопровода, който е българска собственост, е отстраним, а според европейската енергийна харта България няма право да спира транзит на ток. В случая, евентуалното създаване на смесено дружество е възможност България да получа и други отчисления - освен транзитните такси, от продажбата на руски ток в региона, като част от него преминава през смесеното дружество с НЕК.

Представители на Газпром ще дойдат през февруари у нас, за да обсъдят възможностите за увеличаване на транзита на газ.

На заинтересованите руски компании е предложено да разгледат проектите за оборудване на АЕЦ Белене, допълва информацията си за заседанието ИТАР-ТАСС.

Руски компании проявяват интерес към приватизацията на българския газов комплекс, е казал руският вицепремиер Алексей Кудрин. ИТАР-ТАСС цитира неговото изявление, че през 2003 г. Русия ще отпусне на България заем от 21 милиона долара за модернизиране на АЕЦ Козлодуй.

Без напредък по оръжейните лицензи, търговията и транспорта

Двете страни са останали на старите си различни позиции по използването на руските оръжейни лицензи. Този въпрос ще се обсъди на експертна среща през февруари, съобщи Дарик радио. България продължава да настоява Москва да определи в кои държави каква продукция може да се продава. Русия защитава позицията си, че нейни представители трябва да одобряват всеки договор за износ.

Въпреки липсата на напредък по този проблем от руска страна е заявено, че се очаква да се подпише споразумение от президента Владимир Путин между 1 и 3 март, когато той ще бъде на официално посещение в София.

Същата е ситуацията и с търговския дисбаланс - годишно България внася от Русия за около 1 млрд.долара, предимно енергосуровини, а българският износ за Москва е около 100 млн.долара.

Пред БНР вицепремиерът Николай Василев заяви, че най-голямото предизвикателство остава търговския дефицит. Според Василев руската страна има воля да ни се помогне в тази посока. Основните пречки пред българския износ са някои високи мита за български стоки и сериозните административни и логистични затруднения, като например забавянията по руските митници. Василев каза, че тепърва ще се разследва дали те са случайни или не.

В заключителния протокол от заседанието обаче е записано, че българската страна констатира липсата на конкретни резултати по създаването на благоприятни условия за увеличаване доставките на български стоки. Следва изречението: "По информация на руската страна, предложенията за доставки на български стоки се изучават в съответните ведомства и организации и при поява на заинтересованост българската страна ще бъде информирана".

Единственото по-конкретно заключение е, че тази година ще се разгледа възможността в София да бъде открито поделение на руския сертификационен орган, което ще облекчи износа за Москва.

Не е постигнат и напредък по имотните претенции на Русия. След края на заседанието вицепремиерите Николай Василев и Алексей Кудрин заявиха, че има тенденция в скоро време да се решат имотните проблеми между двете страни, но не дадоха повече подробности.

Като нерешен проблем Николай Василев открои и скъпите визи за нашите автомобилни шофьори - 165 долара за еднократна виза и 102 долара за покана, което прави общо 247 долара. В същото време руските шофьори плащат 20 долара за българска виза.

Като извод от поредното заседание на смесената комисия, вицепремиерът оптимистично заяви пред БНР, че никога в последните 13 години Русия и България не са имали по-добри отношения, отколкото в момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.