Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се изкачва с 20 места в класацията за медийна свобода

5 коментара
България се изкачва с 20 места в класацията за медийна свобода

България се изкачва с 20 места в новото издание на глобалната класация за свободата на медиите на "Репортери без граници". Страната заема 71-во място в света от общо 180 държави.

Само преди три години България заемаше 111-та позиция в класацията, но започна стремглаво изкачване, след като депутатът от ДПС Делян Пеевски продаде медийния си бизнес, а правителството на Бойко Борисов падна от власт.

В началото на 2021 година България бе практически последна в Европа по медийна свобода, без да се броят Русия, Беларус и Турция.

Сега страната изпреварва Унгария, Малта и Гърция, които са страни от ЕС. Въпреки изкачването в класацията, оценката на “Репортери без граници“ за състоянието на българската медийна среда не звучи особено ласкаво.

“Медийната свобода в една от най-бедните и най-корумпирани страни в ЕС е крехка и нестабилна. Малкото независими гласове в България работят под постоянен натиск“, се казва в изводите на “Репортери без граници“.

"Позицията на България се подобри през миналата година. Нито една от мерките, предложени от "Репортети без граници" за подпомагане свободата на печата, не беше реализирана, но и нямаше сериозни нарушения", се казва още в коментара за България. Предложенията на "Репортерите" бяха направени преди повече от две години с лична среща между ръководството на организацията и тогавашния премиер Бойко Борисов.

Най-впечатляващият прогрес през последните три години е на Северна Македония. Страната се намираше заедно с България около 110-тото място в класацията, докато сега е на 38 място. България беше на тази позиция преди 16 години, точно преди Ирена Кръстева да купи първите си медии с кредит от КТБ.

"Репортери без граници" публикуват класацията си традиционно на днешния 3 май, който е Световен ден на свободата на печата. Според тазгодишния индекс, най-свободни са медиите в Норвегия, а най-малко свободни - тези в Северна Корея.

Според тазгодишния Индекс на медийната свобода ситуацията е "много сериозна" в 31 държави, "трудна" в 42, "проблемна" в 55 и "добра" или "задоволителна" в 52.

"Индексът показва ситуации с големи възходи и спадове и безпрецедентни промени в отделни държави. Добър пример е издигането на Бразилия с 18 позиции и падането на Сенегал с 31. Тази нестабилност е резултат от увеличената агресивност от страна на властите в много държави и увеличаващата се враждебност към журналистите в социалните медии и физическия свят. Непостоянството е и последствие от ръста на индустрията за фалшиво съдържание, което произвежда и разпространява дезинформация и осигурява инструменти за създаването ѝ", коментира генералният секретар на “Репортери без граници“Кристоф Делоар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. efir2
    #5

    Нормално - НПО-тата в България и чужбина се подкрепят едни други. Те са един дол дренки, а са и буквално взаимозаменими. На нашите НПО-вци мечтата им масово е да се преместят на удобна позицийка в западно НПО - там заплатите са съвсем други все пак. Колко народ от неправителствения сектор се обедини под юмрука на Радев помним. След това получиха постове в държавната администрация и аверите им в чужбина това считат за "свобода".

  2. Десен бесен
    #4

    Две години без ГЕРБ! Това е новото летоброене за България.

  3. Dora Apostolova
    #3
    Отговор на коментар #1

    У нас замърсяването на медийната среда идва от огромния дял на мръсен руски олигархичен капитал в българската икономика и дълбоко корумпираната ПОЛИТИЧЕСКА СИСТЕМА изградена вследствие на собствеността в икономиката. Нашите политически партии са корпоративни, собственост на 38 руско-български олигарси и 1000 техни политически слуги, владеещи цялата икономика на страната, банкова система, държащи в ръцете си всички пари и ресурси на държавата и определящи парчето въздух, небе, земя, слънце, вода,

  4. Коментарът е изтрит в 11:20 на 3 май 2023 от автора.
    #2
  5. MM
    #1

    Упражняването на свободата на словото става все по-труден бизнес без институционална подкрепа. В допълнение проблемите с гражданските общества не идват толкова от липсата на свобода колкото от замърсяването на медийната среда, което трови и приспива, а и е по-примамливо като бизнес. Това е процес, който ще се задълбочава и в бъдеще.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.