Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се нуждае от твърда фискална политика

0 коментара

Господин Кенингам, колко важно е за България споразумението с МВФ?

МВФ е изключително важен за България, но не заради парите или за доверието. Фондът е важен, защото той дава гаранции, че правителството се придържа към една правилна политика. За България няма друга алтернатива освен провеждането на твърда фискална политика, заради високия външен и вътрешен дълг и високия дефицит по текущата сметка. Ако България реши да върви напред без МВФ, то бюджетния дефицит щеше да отиде до нива, които биха представлявали заплаха за макроикономическата стабилност в средносрочен план.Вицепремиерът Николай Василев беше защитник на големи данъчни облекчения и специални данъчни режими за определени сектори. Явно той не си беше направил сметките, когато твърдеше, че това ще е възможно при едновременно затягане на фискалната политика. Ако имах повече вяра в способността на правителството да следва твърда фискална политика без съветите на МВФ, то за мен нямаше да има толкова голямо значение дали има или няма програма с фонда.

Кои са основните рискове пред България след събитията от 11 септември?

Ясно е, че глобалната икономика забавя своя ръст и събитията от 11 септември ускориха този процес. По-слабият ръст в Европа ще доведе до по-голям дефицит на текущата сметка, по-нисък ръст на БВП и по-ниски приходи за бюджета. Събитията от 11 септември доведоха до разширяването на спредовете за зараждащите се пазари с 1,5%, което увеличи цената на кредита за частния сектор в България. Всички тези събития подчертават необходимостта от сключване на споразумение с МВФ, спазване на фискална дисциплина и избягване емитирането на скъпи еврооблигации. От друга страна по-ниската цена на петрола ще облекчи платежния баланс.

Какво мислите за идеята за въвеждане на нулева ставка при реинвестиране на печалбата, която не бе приета от МВФ?

Нулевата ставка е повече трик отколкото политика. Високото ниво на инвестиции в Естония се дължи на много фактори и предхожда въвеждането на нулевата ставка през 1999 година. Аз бих искал първо видя как българското правителство се справя с поддържането на макроикономическа стабилност и подобряването на бизнес- климата.

Те започнаха с едни нереалистични обещания за бюджета, приватизацията и чуждестранните инвестиции. Лошата координация с МВФ също е притеснителна (Защо Симеон обяви всички данъчни мерки на 19 август?!). Все още не се вижда правителството да е преодоляло тези проблеми. Можем да се надяваме, че през следващите месеци ще чуем много по-умерени изявления по икономическата политика и ще можем да се концентрираме върху следенето на резултатите, а не върху слушането на обещания.

Съществува ли риск от инфлация по-висока от заложената в бюджета 3,5% за 2002 г.?

Аз не съм притеснен за инфлацията. Ако фискалната политика е под контрол, то инфлацията не е нещо за което трябва да се притесняваме. Тя ще расте и пада в зависимост от цените на петрола и хранителните продукти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.