Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се представи за първи път във Виена като дестинация за целогодишен здравен туризъм

Форумът се проведе под мотото “България - мечтаната държава за балнеология и уелнес”

0 коментара
Туристическият министър Зарица Динкова, посланикът на България в Австрия Н. Пр. Десислава Найденова, председателят на БУБСПА д-р Сийка Кацарова и "посланика на българския СПА съюз" д-р Меглена Плугчиева представиха България като дестинация.

България се представи за първи път във Виена като дестинация за целогодишен здравен туризъм. Туристическият министър Зарица Динкова запозна потенциалните партньори с факта, че България е сред водещите дестинации за здраве и красота в Европа. Те отбеляза, че на практика много малко са страните, които могат да ни бъдат конкурентоспособни в областта на СПА, балнео и уелнес туризма.

Събитието бе открито във вторник от посланика на България в Австрия Н. Пр. Десислава Найденова. Наред с българския министър на туризма Зарица Динкова, водещо участие във форума зае председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм д-р Сийка Кацарова. Модератор на форума бе "посланикът на мисията на Български съюз по балнеология и СПА туризъм" д-р Меглена Плугчиева.

Представяне пред над 60 потенциални партньори

Пред повече от 60 души – австрийска професионална публика (застрахователни дружества, туроператори, туристически агенции, медии), министър Динкова представи характеристиките на българския СПА, балнео и уелнес туризма.

"Готови сме да представим на нашите австрийски партньори един различен туристически продукт. Той е надграден и в полза за здравето на всички европейци. През последните десет години страната ни се е развила много в тази област. Днес може да заявим уверено, че България предлага висококачествен здравен туризъм, включващ медикъл спа, спа, уелнес, таласо и медицински туризъм.", отбеляза Зарица Динкова.

Ресурсите, с които разполага България също я поставят на челни позиции, стана още ясно от думите ѝ. Имаме над 600 минерални източници, като над 75% от тях са с температура от 37 до 101 градуса по Целзий. В по-голямата си част курортите ни са разположени в екологично чисти райони и природни паркове, по Черноморието или в красиви планински местности. България е и един от важните производители на селскостопански биологични продукти. Всичко това превръща страната ни в туристическа дестинация на четири сезона.

7 балнео и СПА дестинации

Съвместно с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм вече са създадени седем балнео и СПА дестинации, които да популяризират страната ни като място с голям потенциал за лечение и профилактика. Те обхващат 58 населени места в цялата страна. Към момента са сертифицирани 267 центъра - 65 медикъл спа, 161 спа центрове, 41 уелнес центрове.

България е включена и в системата на Асоциацията на публично-частните здравни каси на Германия (GKV) като една от държавите, в които здравноосигурени немски граждани могат да реимбурсират средствата си за превенция и профилактика.

Четири СПА центрове с директни договори с застрахователна компания от Германия

Четири пилотни медикъл спа центъра са и в системата на директно договаряне с втората по големина застрахователна компания в Германия ТК.

“Вече имаме пример за сътрудничество между българския хотелиерски и туристически бизнес с австрийски застрахователни компании. Данните ни показват бързо протичащ процес на възстановяване на входящия туризъм от Австрия след края на пандемията. За това несъмнено допринасят и ежедневните полети от Виена до София и Варна", заяви българският министър.

1 евро за превенция, спестява 7 евро за лечение

В своето приветствено слово, председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм д-р Сийка Кацарова акцентира върху ролята на превенцията и профилактиката за намаляване разходите за обществено здравеопазване, припомняйки данни от проучване, че 1 евро инвестирано в превенция спестява 7 евро от бюджета за лечение.

"Здравето е мегатренд, особено актуален във времена на пандемии, в които живеем. След пандемията хората желаят и преоткриват термалните СПА дестинации и европейски климатични курорти като места за профилактика и рехабилитация, което неминуемо води до стабилизиране на икономиката на регионално, национално, европейско/международно ниво", каза д-р Кацарова.

Сътрудничеството е ключовият елемент за по-нататъшното развитие на здравния туризъм, завърши д-р Кацарова.

В потвърждение на нейните думи, с нас бяха и вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация г-н Мартин Плахи (Чехия) и главният секретар на ЕСПА г-жа Чила Мезоси (Унгария), за да подкрепят усилията ни да покажем висококачествения български здравен продукт.

За достойното представяне във Виена, от България пристигнаха инвеститорите и мениджърите на едни от най-големите Медикъл/СПА обекти в България, курортите Албена, Св. Св. Константин и Елена, Златни пясъци, както и мениджмънта на една от най-добрите дентални клиники в България, реализиращи успешно целогодишен медицински туризъм.

На форума присъства и съветникът на министъра на здравеопазването Аркади Шарков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.