Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се съгласява под условие за 2006 г. срещу ЕС-проверка на реакторите

0 коментара

България ще се съгласи под условие да затвори 3 и 4 блок в АЕЦ “Козлодуй” през 2006 г., ако догодина ЕС изпрати партньорска техническа проверка за нивото на безопасност на двата ядрени реактора. След проверката преговорите за двата блока ще продължат.

Това е новата позиция на българското правителство, обявена днес официално от министъра по европейските въпроси Меглена Кунева и от министъра на енергетиката Милко Ковачев и получила подкрепата от управляващото мнозинство на НДСВ и ДПС.

Идеята на новата българска позиция е, че тя би се съгласила с всяко искане на ЕС за затварянето на двата реактора, ако то се основава на обективна техническа оценка на реалното състояние на инсталациите. Тоест 15-те трябва да докажат с технически аргументи, че блоковете не са безопасни и трябва да бъдат затворени.

Ако ЕС приеме позицията на България, преговорната глава “Енергетика” може да се затвори временно още тази година, като няма да се наруши темпото на присъединяване, и отново да се отвори за преговори след проверката от страна на групата по ядрените въпроси към Европейския съвет.

"България предлага на ЕС дипломатическа формула, която е национално отговорна", заяви Ковачев. Той добави, че по този начин въпросът излиза от политическото пространство, глава "Енергетика" ще бъде затворена, а преговорите ще минат изцяло на техническо ниво.

Досега подобна техническа експертиза категорично е била отказвана на България, тъй като 15-те страни членки на ЕС са считали въпросът с АЕЦ Козлодуй за приключен, каза министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.

“България се стреми и винаги се е стремяла към най-високи нива на ядрена безопасност. Днес ние можем да се съгласим с която и да е дата, ако имаме възможността да докажем на обективен, технически принцип сред експерти реалното състояние на инсталациите. В този смисъл за нас не представлява проблем да приемем общата позиция на 15-те блокове 3 и 4 трябва да бъдат затворени не по-късно от 2006 г. и да изискаме на обективна основа да бъде проведена партньорска проверка под егидата на Европейския съвет, която проверка да установи това, което ние знаем днес след мисията на МААЕ", заяви пред медиите министър Милко Ковачев.

Оттук нататък ни предстоят трудни преговори, в които трябва да убедим 15-те да приемат нашата позиция, каза евроминистърът Меглена Кунева. Новата позиция на България ще бъде представена пред Еврокомисията в края на септември или началото на октомври, съобщи Милко Ковачев. “В документа, който ще бележи завършек на преговорната позиция, трябва да фигурира изречението за техническата проверка. Това е нашият старт към преговорите, това е нещото, на което ще държим и ако то не фигурира, няма да можем да постигнем съгласие и няма да подпишем затварянето на главата”, заяви Кунева.

И двамата министри обаче обясниха, че имали достатъчно индикации, че европейските страни са склонни да приемат този вариант. По думите на Кунева има положителен сигнал, че ЕС ще приеме искането на правителството да бъде направена техническа проверка за нивото на безопасността на 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй, за да може да се преговаря за срок за затварянето им след 2006 година. “Имаме достатъчно сигнали, че тази формула ще бъде приета - както от Еврокомисията, така и от 15-те страни- членки”, каза Кунева. Според запознати Дания, която в момента председателства ЕС, се е ангажирала да представи българската позиция пред 15-те.

Не може да се говори за компромис, защото и България, и ЕС се интересуваме от безопасността и нейното безпристрастно оценяване, добави евроминистърът. Шансовете на България са се увеличили след положителните оценки на МААЕ, новата българска позиция е основана и на убедеността на нашите ядрени органи в безопасността на 3 и 4 блок.

Експерти от мнозинството обаче предупредиха, че може да изникне проблем с новото отваряне на главата догодина, защото се очертавало това да стане по време на гръцкото председателство.

Още днес парламентарните политически партии коментираха новата позиция на правителството. Коалиционният партньор ДПС я определи като голям политически успех, СДС и БСП я разкритикува

Това е голям дипломатически успех, който трябва да се превърне в политически дивидент за управляващото мнозинство, заяви пред журналисти Ахмед Доган, който говореше, като че ли Брюксел вече е дал официалното си съгласие. Доган вече поздравил за успеха министрите Паси и Кунева. Управляващата коалиция доказа, че отстоява националните интереси, твърди лидерът на ДПС.

Противно на прогнозите на Доган, че БСП и СДС трябва да подкрепят тази позиция, и от левицата, и от десницата реагираха отрицателно.

Слагаме пръст на българската атомна енергетика, заяви зам.председателят на БСП Румен Овчаров. Той допълни, че не вярва в хипотезата за преоценка на сроковете след вече дадено съгласие, дори и въз основа на проверка. Според Овчаров, след днешната новина спокойно може да се каже, че от края на миналата година правителството на България не е имало никакво намерение да защитава националните интереси на страната.

“Не са били случайно изтървани фрази приказките, които Симеон Сакскобургготски изприказва през януари. Не са били случайно изтървани фрази приказките на Меглена Кунева, която каза, че ще трябва да избираме между ЕС и АЕЦ. Сега правителството отново започва да търгува на дребно и тръгва по линията на най-малкото съпротивление”, заяви Овчаров.

“Това, което разбрахме от медиите е, че на практика правителството и управляващото мнозинство са се отказали от преговори и са приели позицията на 15-те страни- членки”, заяви говорителят на СДС Николай Младенов. Явно дори не е бил направен опит да се намери компромисен вариант в рамките на меморандума от 1999 г., в който като позиция на ЕК е записана 2006, а на България - 2008 - 2010, допълни той. Според него с отлагането на решението за двата блока за последния момент, управляващите са се отказали от защитаваните до този момент аргументирани позиции.

Отделен въпрос е, че важни решения по ключови за страната въпроси се вземат непрозрачно и извън рамките на парламентарните механизми - ако те наистина търсеха подкрепата на Народното събрание, можеше да се свика дебат, за да чуем всичките аргументи и позиции, с които променят тази аргументирана до този момент позиция на България, допълни Младенов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.