Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се задъхва за електропроизводствени мощности

13 коментара
България се задъхва за електропроизводствени мощности

Независимо от намалялото потребление на електроенергията от бита, което ще се задълбочава, от слабия ръст на потреблението на икономиката и очакваното въвеждане в експлоатация на рехабилитирани и нови блокове, България ще изпитва дефицит на електропроизводствени мощности в дългосрочен план до 2020 г. Това сочат прогнози на Националната електрическа компания, представени от зам.-председателя на Съвета на директорите ѝ Васил Анастасов в понеделник на кръгла маса, посветена на бъдещето на българската енергетика. Форумът бе открит от министъра на  икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Негов организатор е Националният съвет на България към Световния енергиен съвет.

В посочения период се очаква стопанското електропотребление да расте средногодишно между 3,1 и 3,8 на сто. Битовата консумация ще спада трайно до 2009 г., след което ръстът ѝ ще е в изключително слабите средногодишни темпове от 1,7 на сто, сочи анализът на НЕК. Заради извеждането на мощности от експлоатация, не само двата малки ядрени реактора в края на 2006 г. заради договорката с ЕС, но и въглищни блокове заради непрокриване на екоизискванията, или за рехабилитация, се очертава страната ни да изпитва недостиг на разполагаеми електропроизводствени мощности. В момента България разполага с около 9 хил. мегаватчаса, които след 2020 г. ще намалеят до под 8 хил. МВтч, а реално ще са ѝ нужни над 12 хил. МВтч. Тоест се очертава дефицит от около 4 хил. мегаватчаса, който явно няма да бъде компенсиран от планираните от правителството две нови ядрени мощности от по 1000 МВтч в АЕЦ “Белене”, новите  лигнитни блокове в ТЕЦ “Марица Изток 1”, рехабилитираните в термоцентралите “Марица Изток” 2 и 3, както и замяната на електропроизводствени мощности с газови блокове.

Явно очертаният дефицит на разполагаеми мощности ще доведе и до недостиг на българска електроенергия в страната, което предполага  внос на такъв от европейските страни след либерализацията на енергийния ни пазар от юли 2007 г. От страните от региона надали би могло да се очаква внос, въпреки участието им в Енергийната общност на Югоизточна Европа, след като НЕК прогнозира, че на Балканите се очертава дългосрочен дефицит на електропроизводство от около 7 хил. МВтч през 2010 г., достигащ 9 440 МВтч десет години по-късно.

В същото време държавата предвижда въвеждане на възможности за по-ранно пряко излизане на българските електроцентрали на пазара за износ на ток в рамките на свободната търговия, която ще става на квотен принцип извън сделките на НЕК. Това става ясно от експозето за политиката на правителството в енергетиката на зам.-министъра на икономиката и енергетиката Иванка Диловска. Интересно как в по-дългосрочна перспектива нашите електроцентрали, а и доставчикът НЕК, ще могат да играят на общия енропейски пазар, при положение, че ще им е трудно да задоволяват вътрешното потребление?

Диловска отбелязва и нарастващата зависимост на Европейския съюз от руските енергийни доставки, поскъпването на петрола и съответно на енергоресурсите, които не чертаят много приятни перспективи за българските потребители относно цената на тока. Според сравнителна таблица на МИЕ, в момента в България индустрията плаща под 40 евро за мегаватчас, докато бизнесът в Румъния, Полша, Чехия, Унгария, Швеция и Франция дава между 40 и 50 евро. Цените във Великобритания, Унгария и Испания са между 50 и 60 евро/МВтч за стопанските потребители. В Португалия и Словакия мегаватчас за стопанските потребители е между 60 и 70 евро, а в Германия и Италия надхвърля 70 евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. samuelson
    #13

    сметките и забележките на твърдия са твърде неточни и не отговарят на твърдата действителност. данните за средната консумация за страната е като данните за средната температура на болните в една болница, число, което нищо не значи.принципно по комунистическо време токът се делеше на базов и върхов, тенденцията е да бъде стратифициран, но в крайна сметка тенденцията е да пада както базовата, така и върховата консумация, а да се увеличава междинната.истината е , че монополите отпадат, а енергията става все по-евтина, а такива при настоящото и бъдещо енергийно законодателство такива шапки като НЕК си губят смисъла и ще отмрат, като държавата при комунизма.

  2. Петър Петров
    #12

    Отново ни карат да четем глупости, и да ни плашат с режим на тока. ако наистина толкова сме закъсали, съвсем наскоро получихме подкрепа от финландски депутат /мисля, че името му бе Ватанен/, който се е изказал против затварянето на двата реактора в Белене. Защо БСП и Овчаров не се възползваха от неговата подкрепа?

  3. твърд
    #11

    Годишното производство на електроенергия сега е около 42 млрд квч.(42 TWh ). Ако го разделим на 8700 часа ще видим какъв е рандемана на инсталираните мощности.

  4. твърд
    #10

    България има 11MW инсталирани производствени мощности но те не могат да работят всички едновременно. Ще дам за пример вецовете, които работят само когато има вода в язовира и покриват върхови консумации. Също така ПАВЕЦ "Чаира". Ако извадим и 10% от мощностите в планов ремонт се вижда картината по-добре.

  5. GE
    #9

    http://www.gepower.com/prod_serv/products/gas_turbines_cc/en/igcc/index.htm

  6. X-Men
    #8

    Tova ne e verno i si lichi mnogo iasno che e taka. Ako naistina shte imame deficit kude sa trugnali da iznasiat? Istinata e che imame kapacitet poveche ot kolkoto ni e neobhodim. Belene e samo za da moje Ovcharov da se nagushi sus komisionnite!

  7. НеНам
    #7

    Информация за предполагаемите енергийни нужди на страната може да се вземе откъдето и да е - и ще е по-достоверна от тази на НЕК. По простата причина, че НЕК е една паразитна бюрократична структура, заинтересована само от едно - да плаши с дефицити и режими на захранването, за да може да пробутва мегаломански проекти като този за АЕЦ Белене. Втора АЕЦ може да има или да няма, но чиновническата далавера е гарантирана...

  8. самюелсон
    #6

    е вярно, но ако наместо ЗА се напише ОТ.при 11 хиляди мегавата (не мегаватчаса, аккто идиотите от медиапул са написали) инсталирана мощност и 7 гиляди мегавата върхово потребление трябва да мине доста време докато процесът се реверсира. Още повече че НЕК започва, а за в бъдеще все повече ще духа супата, тъй като монополът му в производството и търговията с електричество през 2020 ще бъде точнои никакъв.и днес солвей и редица други предприятия почнаха да си правят сами ток, защото им излиза по-евтино,с

  9. Uchindol uber ales
    #5

    Е какво друго може да сочи електрическата компания -- а Седефчов се задъхва за нов кенеф.

  10. Toptcev
    #4

    Ay gasi toka i go lapay

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.