Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще предложи алтернативни проекти срещу износа на ток

0 коментара

България може да предложи на Турция участие в алтернативни инфраструктурни проекти срещу продължаване на договора за износ на електроенергия, заяви министърът на регионалното развитие Валентин Церовски. Той и Ковачев в началото на май ще преговарят с турските си колеги в Анкара по междуправителственото споразумение от 1998 г., с което Турция се ангажира да купува определени количества ток от България до 2008 г., а България - да включи турски фирми в изграждането на два инфраструктурни проекта - каскадата "Горна Арда" и отсечката от магистрала "Марица" от Оризово до Капитан Андреево.

Преди ден турската електрическа компания "Теташ" спря вноса на български ток с мотива, че София не е изпълнила ангажиментите си по инфраструктурните обекти.

ОДС, БСП и НДСВ днес си отправиха взаимни обвинения защо е спрял износа за Турция.

Дясната опозиция обвини НДСВ-правителството, че не е изпълнило българските ангажименти от междуправителственото споразумение, сключено от кабинета Костов и е поставило в кризисна ситуация развитието на енергийния сектор. Левицата определи споразумението за изначално сбъркано и неизгодно за България и поиска НДСВ да го прекрати. Сегашните управляващи на свой ред обвиниха ОДС, че не са докарали инвестиции в енергетиката в предишния управленски мандат, но не критикуваха сключеното преди 5 години споразумение.

София ще предложи алтернативни инфраструктурни проекти

Един от обсъжданите от българска страна варианти за продължаването на споразумението с Турция е на Анкара да се предложат алтернативни инфраструктурни проекти. При завръщането си от работно посещение в Москва, днес министърът на регионалното развитие Валентин Церовски каза, че е възможно да се договори с Анкара тя да участва в други проекти, вместо записаните в договора от 1998 г. Като пример той посочи евентуална замяна на магистрала "Марица" с отсечката София-Ниш и на каскадата Горна Арда с язовир "Тича".

Пред медиите Церовски определи като перфектно междуправителственото споразумение между България и Турция. Той обаче не отхвърли възможността за връзка между спирането на вноса на ток и опит за натиск от турска страна в подкрепа на консорциума между "Тюрк телеком" и "Коч холдинг", който е класиран на второ място в конкурса за приватизация на БТК.

От Германия, където е на 5-дневно работно посещение, енергийният министър Милко Ковачев определи решението на ТЕТАШ да спре вноса на ток като част от подготовката на Турция за среща на политическо ниво. Според обяснението на Ковачев, тази среща все още не се е състояла заради отсъствието на готовност от турска страна. От енергийното ведомство потвърдиха, че тя ще се проведе след Гергьовден.

Като немотивирани и прибързани определи действията на ТЕТАШ Ковачев. Според него турската страна е нарушила доста клаузи от договора, като не е посочила дори за какъв период спира вноса на електроенергия. Министърът на енергетиката призна, че самата Турция има вътрешни проблеми с намаления ръст на потреблението и с новите централи, които не се натоварват поради липса на търсене.

Ковачев припомни, че според подписания договор, при прекратяване на доставките ТЕТАШ трябва да плати 45% от договорените и неусвоени количества.

Пред БНР шефът на ТЕТАШ обаче заяви, че компанията има право да прекрати договора или да прекъсне неговото изпълнение, както е в случая, без да е обвързана с компенсации, ако българската страна не изпълнява задълженията си. Сабахатин Чимен потвърди, че турската електрическа компания не е предприела действието си едностранно, без знанието и санкцията на правителството в Анкара.

По думите на Ковачев, българската страна не може да бъде обвинена в неизпълнение на споразумението с Турция, защото не само коректно изнася електроенергия, но е инвестирала във втори електропровод за 55 млн.лв. и е създала смесено дружество за "Горна Арда", в което е инвестирала над 20 млн.лв.

Ковачев потвърди, че "Енел" се оттегля от проекта "Горна Арда", макар че още не е уведомил официално министерството на енергетиката. Според министъра този ход на италианския инвеститор е бил очакван, но това нямало да е фатално за развитието на проекта.

ОДС: Управляващите се провалят за трети път в енергетиката

Прекратяването на износа за Турция заплашва правителството с трети пореден провал в сектора на българската енергетика, заяви днес от парламентарната трибуна лидерът на ОДС Надежда Михайлова. Първият бил противоконституционното съгласие за закриване на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", а вторият - капитулацията пред международните финансови институции, довела до непоносими увеличения на цената на тока. Михайлова визира договорените с МВФ и Световната банка три стъпки за увеличение на цените на електроенергията за битовите потребители през 2002, 2003 и 2004 година.

Лидерът на ОДС обобщи, че кабинетът Сакскобургготски е на път да провали най-важния за българската енергетика договор с престъпно нехайство и некомпетентност. Прекратяването на износа на ток за Турция ще обрече на бездействие 700 мегавата български енергийни мощности и ще заплаши работните места на хиляди висококвалифицирани български енергетици, ще направи излишно строителството на АЕЦ "Белене" и ще създаде остър проблем за изпълнението на договора за изкупуване на ток между НЕК и смесената енергийна компания ТЕЦ "Марица - Изток 3", каза Михайлова.

Според нея, сегашното правителство не е изпълнило българските ангажименти по споразумението от 1998 г., затова Турция е прекратила вноса на ток от България. Освен щетите за сектора, страната се лишава от 50 млн. долара чиста печалба годишно, добави тя.

Пред радио "Свободна Европа" министърът на регионалното развитие във втория кабинет на ОДС Евгени Чачев обаче оспори тезата, че България не е била изрядна по отношение на междуправителственото споразумение. Само на пръв поглед изглежда, че България не изпълнява договореностите да възложи на турски компании изграждането на автомагистрала "Марица" и каскадата "Горна Арда", каза Чачев. Той заяви, че като компенсация турски фирми вече са включени в строежа на подхода към ГКПП Маказа и на пречиствателни станции в Стара Загора и Димитровград.

Чачев определи действията на Турция като натиск срещу България, свързан с желанието на турския консорциум между "Тюрк телеком" и "Коч холдинг" да приватизира БТК.

БСП: България трябва да прекрати споразумението с Турция

Първи на декларацията на ОДС реагираха от БСП. От парламентарната трибуна зам.председателят на левицата Румен Овчаров определи думите на Михайлова като евтин популизъм.

България трябва да прекрати споразумението за износ на ток за Турция, според БСП този договор е престъпление спрямо България още при ратифицирането му от парламента преди 5 години. Овчаров каза, че изминалите четири години от подписването на споразумението доказват икономическата му неизгодност и за двете страни.

Според него не е случайно, че правителството на ОДС не е изпълнило българската част от споразумението, а при първата възможност турското правителство се отказала от своите задължения.

Според БСП, сегашните управляващи от НДСВ трябва да използват момента и да прекратят междуправителственото споразумение. Що се отнася до икономическите изгоди за България, още в началото на следващата зима турската електрическа компания ще усети дефицита от електроенергия и отново ще потърси ток от България, заяви Овчаров.

НДСВ: Ще отстоим ролята на България като енергиен център

Мнозинството и правителството ще продължат да отстояват националните интереси на България и ролята на страната на енергиен лидер в региона, заявиха в декларация от НДСВ и обвиниха ОДС, че по време на собственото си управление драстично е забавило инвестициите в енергийния сектор.

Заместник председателят на ПГ на НДСВ и шеф на енергийната комисия Веселин Близнаков заяви, че предишното мнозинство е приело неработеща енергийна стратегия и не е приело закони, насърчаващи инвестициите в сектора. НДСВ също обвини ОДС в популизъм заради замразяването на цените на тока и парното в последните 2 години от управлението им и прехвърли върху меморандума с Брюксел от 1999 г. собствения си ангажимент за спирането на 3 и 4 блок през 2006 година.

Според НДСВ, кабинетът Сакскобургготски реагирал своевременно на сигналите от Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.