Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще прилага Истанбулската конвенция, ако ЕС я приеме

12 коментара
България ще прилага Истанбулската конвенция, ако ЕС я приеме

България ще трябва да прилага Истанбулската конвенция, без значение от решението на Конституционния съд, ако тя стане част от законодателството на Европейския съюз. Това коментира юристът проф. Атанас Семов в сряда пред БНР. Той все пак напомни, че България има опция да блокира части от конвенцията – ако държавата обяви, че някои норми противоречат на "националната ни конституционна идентичност"

"Истанбулската конвенция, която няма да бъде ратифицирана от България, понеже е несъвместима с българската конституция, много скоро ще стане договор на ЕС, навярно още в рамките на австрийското председателство и като договор на ЕС ще се прилага и в България. Всяка държава в съюза е длъжна да изпълнява европейските правни норми. Правовият ред на ЕС има върховенство пред вътрешното право на всички държави-членки, включително и пред конституциите на държавите", обясни проф. Семов.

Юристът допълни, че чл. 4 от Договора на ЕС все пак дава възможност за изключения, ако България изрично съобщи за несъвместимост на конвенцията с конституционната идентичност.

"България трябва да направи прочит на понятието за национална конституционна идентичност и евентуално да откаже прилагане на отделни разпоредби от конвенцията, което правото на ЕС допуска", коментира Семов.

Според него текстовете от конституцията, свързани с традиционното разбиране за семейството и неговата роля, могат да бъдат прочетени като изразяващи българската национална конституционна идентичност. В тази връзка според него трябва да бъде изтъкната и демографската катастрофа.

За решението на Конституционния съд и част от коментарите за него, че е обслужило политиците, Семов каза, че е нормално КС да проявява политическа чувствителност.

"Водещото в ролята на Конституционния съд винаги е опазването на върховенството на конституцията, но винаги един Конституционен съд задължително трябва да проявява и политическа чувствителност, адекватност към обществените вълнения, към обществените ценности и към обществените страхове“, каза преподавателят по право в Софийския университет.

Той добави, че такава роля през годините са изпълнявали и Конституционният съвет на Франция, и Конституционният съд на Германия.

В края на миналата седмица българският Конституционен съд обяви, че Истанбулската конвенция противоречи на основния ни закон. КС призна, че конвенцията е единственият по рода си всеобхватен акт на международното право, който адресира домашното насилие и в частност насилието над жените. В същото време КС обяви, че конвенцията размива граници между двата пола с въвеждането на чуждото понятие "джендър" (социален пол).

 

В своето особено мнение конституционните съдии Румен Ненков и Георги Ангелов обявиха мнозинството в КС, че с това решение са обслужили интересите на политици от всякакви цветове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #12
  2. lindentown
    #11

    един.друг левопедал пак се изказва неподготвен:

    чл. 149, ал. 1, т. 4 гласи: " КС се произнася за съответствието на сключените от Република България международни договори с Конституцията преди ратификацията им, както и за съответствие на законите с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна". С други думи КС е единственият орган, който може да даде определение дали един международен договор, по който България е страна, може да стане част

  3. Milenca
    #10

    За казуса с ИК управляващите си измиха ръцете с КС, но най-голяма вина носят именно ГЕРБ, които уж я подкрепиха, но нито един от тях не излезе да обясни смисла й, а оставиха дебелите дебили от ПФ да си плещят глупостите. Начело бе най-дебелия от всичките патреотари - руския агент Иван - шкембе войвода. И точно ГЕРБерите носят вина за отвратителното заяждане с думичката "джендър".

  4. Пеликан
    #9
  5. edin.drug
    #8
  6. Пеликан
    #7
  7. burkera
    #6

    И аз се сетих за това, има 2 варианта ЕС да я приеме: 1. Като се присъедини към нея - следва задължителна ратификация от вдички държави членки - пример СЕТА споразумението. 2. Да стане договор в рамките на ЕС - пак трябва ратификация от всички, пример лисабонския договор. България нама как да ратифицира такова нещо И този господин дето дрънка такивв глупости се пише професор юрист???? каквато държавата такива и професорите юристи

  8. lindentown
    #5

    Ами естествено че ще я прилага, ако ЕС я приеме. Само че за да я приеме ЕС, всичките държави-членки трябва да я ратифицират, включая самата България. Ако някое бъдещо мнозинство решеи да я ратифицира, ще възникне противоречие с решението на КС и самото вкарване в дневния ред би било противоконституционен акт. Единственият начин, за да се приеме ИК, е да се извърши първо промяна на сегашната конституция.

  9. edin.drug
    #4
  10. Напъвате си късмета, и ще си го получите! Кресливо малцинство диктиваше какво да става в цяла Източна Европа! До тук беше!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.