Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще търси пари за актуализация на водноенергийни проекти

0 коментара
България ще търси пари за актуализация на водноенергийни проекти

До месец и половина България ще кандидатства пред международните институции за финансиране на актуално проучване на хидроенергийния потенциал на страната. Това съобщи в четвъртък бившият шеф на НЕК Данаил Тафров, който в момента е зам.-председател на работна група на енергийното министерство за водноелектрическите проекти. Комисията бе сформирана със заповед на енергийния министър Мирослав Севлиевски преди около месец.

Проучване на хидроенергийния потенциал е било правено в началото на  90-те години на миналия век с помощта на Световната банка, но изследването се нуждае от актуализация заради новите възможности, които са се появили, обясни Тафров. Според настоящите данни теоретичните възможности на България са за 26 млрд. киловатчаса електроенерия в средна по воден отток година. От този потенциал само на техническо, но не и на практическо ниво са усвоени 57 на сто или 15 млрд. киловатчаса.

Новото проучване ще продължи година, като в неговите рамки ще се търсят и подходящите финансови модели за реализация на хидропроектите, които ще се включат в изследването.

Като перспективен проект председателят на работната група и зам.-енергиен министър Илко Йоцев посочи на първо място изграждането на язовир “Яденица”, който би увеличил капацитета на електропроизводство на ПАВЕЦ “Чаира”. След 9 май ще се проведат преговори с Австрийската контролна банка, която ще гарантира финансирането на експортната продукция, нужна за изграждането на язовирната стена на водоема “Яденица” и довършването на тунела за водите до “Чаира”, каза Йоцев. Необходимите средства са в размер на 60 млн. евро. От страна на НЕК са вложени 14 млн. лв., целият проект се оценява на 100 млн. евро.

Предвижда се строител на “Яденица” да е консорциумът между “Алпине майердер”, “Ватех” и “Фебунт плант”, който участва в изграждането на хидровъзел “Цанков камък”. Изпълнителят не е избиран с конкурс, защото реализацията става по механизма за съвместно изпълнение по Протокола от Киото с договор, подписан с Австрия за инвестиции, спестяващи парникови газове.

Други проекти, които имат потенциал, са идеята за водоем на река Тунджа, строежът на каскадата “Горна Арда” и на деривацията “Барутин”, която ще доведе още води за каскадата “Доспат-Въча”.

Предварителните проучвания сочат като перспективни строежите на язовир на река Тунджа,  хидровъзел “Маджарово”, който да прехвърля водите на река Места в бъдещия язовир “Яденица”, дори и изграждането на хидрокомплекс на река Дунав при Никопол-Турну Мъгуреле, допълни Йоцев.

След като се приключи актуализацията на хидропотенциала на България, ще стане ясно с колко може да се увеличат инсталираните мощности и самото производство на ток от водоизточници, каза Данаил Тафров. В момента България разполага с 2864 МВ инсталирани мощности за добив на електроенергия, сочат данните на енергийното министерство. От тях 1620 МВ са в активите на НЕК, на ПАВЕЦ “Чаира” се падат 864 МВ, а 48 частни ВЕЦ-а и 15 водни електроцентрали в процес на приватизация имат мощност от 364 МВ. 20 МВ са за малките ВЕЦ-ове

На практика те държат 23 на сто от дела на всички инсталирани мощности в страната, но произвеждат едва 5-8 процента от електроенергията у нас, въпреки че откакто част от ВЕЦ-овете са минали в частни ръце, те са започнали да доставят с 30 процента повече ток, в сравнение с преди, каза Тафров.   

За да можем да постигнем изискванията на Европейския съюз за производство на 11 процента от електроенергията от възобновяеми източници, както и да не купуваме след 2008 г. зелени сертификати, за да спазваме Протокола от Киото, трябва да реализираме колкото се може повече хидропроекти, каза Тафров.

Енергийното министерство предвижда да подпомага общинските предпроектни проучвания за изграждане на малки ВЕЦ-ове, които могат да се използват за собствени нужди на местната власт или за евтини комунални услуги на населеното място, стана ясно още на презентацията.  Тези анализи са най-тежките за инвеститорите, които могат да се привличат направо за изграждането срещу възвръщане на направените известиции, обясни Тафров. Така общините ще печелят от малки ВЕЦ-ове, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.