Делът на възобновяимете енергийни източници (ВЕИ) в България до 2020 г. може да нарасне до 10%, при поставена от ЕС обвързваща цел 20%. Това каза в неделя вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин, който изтъкна, че България е в трудна позиция, тъй като въвеждането на алтернативни енергийни източници е скъпо, а освен това консумацията на енергия у нас расте и не може да се компенсира само с възобновяеми източници.
В момента между 6 и 8 на сто от енергията в България се произвежда от ВЕИ, уточни министър Калфин.
Той обясни пред БНР, е Европейският съвет е приел една по-гъвкава формула, в която 20-те процента останаха обвързваща цел, но средно за целия ЕС, като всяка отделна страна членка ще определи свои национални цели в дискусии в Еврокомисията.
“При всички случаи при България ще бъде една доста напрегната програма. Очаква се и бизнесът да се заинтересува повече, да се направи един пакет и от държавни помощи, подпомагане на изграждането на алтернативни източници”, каза министър Калфин.
Той е много доволен първо участие на България в заседанието на Европейския съвет, което се проведе в края на седмицата в Брюксел и в него участва премиерът Сергей Станишев.
“България имаше какво да каже по тях и голяма част от това, което казахме, се чу… За пръв път вече и министър-председателят можеше да говори на български, на Европейския съвет се чу българска реч и българско изказване”, разказа министър Калфин.
Той изтъкна като положително решение за България фактът, че въпросът с ядрената енергетика влезе в документа, който посочва, че всяка една страна има правото да избира своя набор от източници на енергия, включително и ядрената. Било е прието чешкото предложение, но защитено и с българския аргумент, да се създаде форум по ядрена енергетика, на който всички ангажирани в проблема - производители, държави, неправителствени организации, включително екологични и т.н. - да обсъждат заедно всички предизвикателства на ядрената енергетика, включително и ядрената сигурност.
Ако имаше общи стандарти за ядрена сигурност, нямаше да се наложи да затворим ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй”, каза министър Калфин.
В същото време той отново предупреди: “Не трябва да създаваме някакви големи очаквания, че ІІІ и ІV блок ще може да бъдат включени наново.
След като един път сме поели ангажимент, след като един път сме го изключили, след като един път е влязъл в договора за присъединяване, ратифициран от всички европейски страни, много трудно това може да се промени.”

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент