Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще вземе близо 700 млн.евро за седемте ЕРП-та

0 коментара

Близо 700 млн. евро ще получи българската държава от приватизацията на 7-те електроразпределителни предприятия (ЕРП), ако финализира успешно приватизационните процедури, с които стартира раздържавяването в енергийния сектор. В петък окончателните си оферти подадоха всички допуснати до финала кандидат-купувачи на 67% от акциите на групираните в три пакета предприятия.

Най-високи оферти за двата най-апетитни пакета - Западна България и Югоизточна България, подаде австрийската фирма EVN. Заради условието, че един инвеститор не може да придобие два пакета, както и заради методиката за класиране, търсеща най-висок сборен финансов ефект за държавата, чешката ЧЕС е почти сигурен фаворит за пакет "Западна България". Той включва три електроразпределителни предприятия - София град, София област и Плевен. Австрийците остават първи за пакет "Югоизточна България", в който влизат електроразпределителните предприятия Пловдив и Стара Загора. Най-висока цена за третия пакет - ЕРП Варна и ЕРП Горна Оряховица в общ пул "Североизточна България", предложи немската компания EON.

Изненадващо, смятаната за един от фаворитите - италианската фирма Енел, почти няма шансове да бъде класирана за победител в нито един от пуловете.

Още отсега е ясно, че от класациите отпада и петият кандидат-инвеститор, гръцката държавна фирма PPC, подала най-ниски оферти за два от пакетите и предпоследна за третия.

Качеството на инвеститорите и цените в офертите са оценка за България и извършените реформи в енергийния сектор, коментира министър Милко Ковачев. Той напомни, че единственият и основен критерий са предлаганите цени от инвеститорите.

При отварянето на окончателните финансови предложения от Агенцията за приватизация подчертаха, че конкурсните комисии тепърва ще ги проверяват дали отговарят на всички изисквания на процедурата и едва след това агенцията ще предложи на правителството класацията на победителите за трите пула. По думите на Ковачев, до края на юли договорите трябва да са парафирани, а до октомври т.г. да се извърши и реалната смяна на собствеността с прехвърлянето на акциите от държавата на новите частни собственици.

Всички поискаха столичното електроразпределение

Най-високи са офертите за столичното електроразпределение, което се продава в пакет с ЕРП София област и ЕРП Плевен. За пул "Западна България" предложения подадоха и петимата допуснати до финала кандидат-инвеститори, а за останалите два пакета бяха подадени по четири оферти.

Ценови оферти за ЕРП София град, ЕРП София област и ЕРП Плевен

EVN AG, Австрия - 302 000 000 евро
CEZ a.s., Чехия - 281 500 000 eвро
E. ON Energie AG, Германия - 270 500 000 евро
Enel S. p. A, Италия - 241 200 001 евро
Public Power Corporation A.Е., Гърция -165 000 000 евро

Ценови оферти за ЕРП Пловдив и ЕРП Стара Загора

EVN AG, Австрия - 271 000 000 евро
Enel S. p. A, Италия - 201 000 001 евро
Public Power Corporation A.Е., Гърция - 180 000 000 евро
CEZ a.s., Чехия - 171 500 000 евро

Ценови оферти за ЕРП Варна и ЕРП Горна Оряховица

E. ON Energie AG, Германия - 140 700 000 евро
CEZ a.s., Чехия - 121 500 000 евро
Enel S. p. A, Италия - 120 600 001 евро
Public Power Corporation A.Е., Гърция - 80 000 000 евро

Най-висока цена за София, София-област и Плевен предлага австрийската EVN - 302 млн.евро, следвана от чешката ЧЕС - 281.5 млн.

EVN са с най-добра финансова оферта и за вторият от интерес за инвеститорите пакет "Югоизточна България", включващ ЕРП Пловдив и ЕРП Стара Загора. Австрийската фирма предлага 271 млн.евро, а на второ място е италианската Енел с 201 млн. и 1евро.

Тъй като един инвеститор няма право да купи два пакета, в окончателната си класация АП ще отчете разликата между първата и втората оферта, за да определи къде да обяви EVN за победител. Според обяснената неофициално методика, при по-малка разлика между първата и втората оферта ще се предпочете втория кандидат, а първият ще получи другия пакет, в който преднината му пред втория инвеститор е по-голяма. Целта е държавата да получи най-добрия финансов ефект общо от трите пула.

Ако всичко в офертите е изрядно и ако се приложи тази схема, чешката компания ЧЕС ще придобие най-апетитния пакет "Западна България", а австрийците - "Югоизточна България". При тази схема държавата ще получи 552 млн.евро за двата пакета.

При другия възможен вариант - ако класира австрийската фирма на първо място за "Западна България", а италианската "Енел" - за "Югоизточна", общата цена за двата пакета пада с 49 млн. евро до 503 млн.

Най-безпроблемна , поне според предложената цена, е класацията за третия пакет - "Североизточна България", включващ електроразпределителните предприятия Варна и Горна Оряховица. Най-висока оферта тук е предложила немската фирма EON - 140.7 млн.евро, а австрийците изобщо не са участвали, така че не се налага превъртане в класирането.

Ако методиката се следва и ЧЕС, EVN и EON придобият седемте дружества, държавата ще получи общо 692.7 млн.евро (1.350 млрд.лв.).

Купувачите без право да продават акции до 2009 година

В офертите си кандидат-инвеститорите трябва да са отговорили на няколко задължителни условия, по които държавата няма да преговаря и няма да отстъпи.

Едното е забраната до края на 2008 г. да се прехвърлят акции на друг инвеститор без съгласието на Агенцията за приватизация и енергийното министерство. Дори при съгласие за прехвърляне, спечелилият сега купувач не може да продаде повече от 16% от акциите на дружеството, за да не падне собствения му дял под мажоритарните 51 на сто.

Социалната защита е в условието новите частни собственици да индексират годишно поне с 5% базовите разходи за труд, като им се дава възможност да намалят - ако успеят, размера на годишните разходи за труд.

Ковачев доволен от офертите

Доволен съм от предложените цени, които потвърдиха добрата пазарна стойност на електроразпределителните дружества в противовес на мрачните прогнози при старта на процедурата, коментира министърът на енергетиката Милко Ковачев, който присъства при отварянето на инвеститорските предложения. По думите му, стойността на ЕРП-та се е увеличавала през последните две години с усъвършенстването на законовата база в енергийния сектор и с общото икономическо развитие на България.

Кандидат-инвеститорите са оценка за новата ситуация в страната ни, която вече е член на НАТО и приключи преговорите с ЕС, допълни енергийния министър.

Ковачев изрази надежда, че приватизационните процедури ще бъдат финализирани в срок и от октомври - ноември седемте електроразпределителни предприятия вече ще са частни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.