Италия води в нашата група след 3:1 срещу Дания

България удържа нулево равенство с Чехия и продължава без загуба за Мондиал 2014

В уникален мач Швеция стигна от 0:4 до 4:4 срещу Германия

Сн. БГНЕС

Националният отбор на България по футбол успя да удържи като гост нулево равенство срещу отбора на Чехия и продължава квалификациите за финалите на Световното първенство през 2014-та без загуба.

Българите създадоха няколко добри положения, най-сериозните от които бяха пропуснати от Николай Бодуров и Георги Миланов. В края на срещата обаче чехите оказаха сериозен натиск, но вратарят Николай Михайлов  на няколко пъти имаше отлични прояви.  Две положения пък бяха спасени от Иван Иванов и Йордан Минев, чиито намеси непосредствено пред голлинията  не допуснаха чехите да поведат.

Треньорът  на България Любослав Пенев заложи на двама нови играчи в сравнение с мача с Дания (1:1). Петър Занев и Светослав Дяков започнаха от първата минута, съответно след контузия и наказание.  Занев обаче бе сменен от Илия Миланов по време на мача заради контузия.

Иван Иванов и Николай Бодуров бяха двойката централни защитници, а Владимир Гаджев и Дяков отново - опорните халфове. Във втори пореден мач титуляр бе капитанът на Черно море Георги Илиев, който действа като плеймейкър. Георги Миланов игра като  ляво крило, а Станислав Манолев по десния фланг на атаката.

В другия мач от нашата група Италия на „Сан Сиро” победи Дания с 3:1 с голове на Рикардо Монтоливо, Даниеле де Роси и Mарио Балотели. Италианците изиграха почти цялото второ полувреме с човек по-малко след червен картон за Пабло Освалдо.

Италианците са начело в групата с 10 точки от четири мача, следвани от България с шест точки от четири мача. Тимът на Чехия е с точка по-малко от българите, но и с мач по-малко.  Следват отборите на Армения, Дания и Малта.

Следващият официален мач за България е срещу Малта  на 22 март 2013-та година.

Уникален мач в Берлин сътвориха отборите на Германия и Швеция. До 60-та минута на мача германският отбор демонстрира невероятен футбол и вкара четири красиви голове чрез Мирослав Клозе (в 8-та и 15-та минута), Пер Мертезакер (39-та) и Месут Йозил (56-та).

Мачът изглеждаше решен с поредния резгромен резултат в полза на Германия (след 1:6 като гост на Ирландия). Гол на Златан Ибрахимович 62-та минута обаче постави началото на невероятен обрат. Три минути по-късно Лустиг намали на 2:4, което неочаквано силно смути играта на германците особено в защита. В 76-ата минута след центриране на Качаниклич Йохан Елмандер направи резултата 3:4.

Сензационното изравняване дойде в 93-ата минута,когато Мертезакер сгреши и след центриране свали топката в краката на Елм - 4:4.

Германците са лидери в група „С”  с десет точки от четири мача, Швеция е със 7 от три мача, а Ирландия заема третото място с шест точки.

Изненадващ обрат успя да постигне и Франция като гост на световните и европейски шампиони от Испания. Испанците поведоха с гол на Серхио Рамос в 25-та минута. После към края на полувремето Франсеск Фабрегас пропусна дузпа за световните шампиони. Франция стигна до равенство 1:1 в четвъртата минута на продължението на мача с гол на Оливие Жиру.

В другата среща от група „I” Беларус победи Грузия с 2:0 като домакин. Испания и Франция имат по 7 точки от три мача, пред Грузия с 4 точки от четири мача, Беларус с 3 т. от четири мача и Финландия с 1 точка.

Резултати от останалите, играни във вторник вечер, световни квалификации:

ЗОНА ЕВРОПА, ГРУПА "А": Хърватия - Уелс 2:0; Македония - Сърбия 1:0; Белгия - Шотландия 2:0. Лидери с по 10 точки са Белгия и Хърватия, пред Сърбия и Македония с по 4.

ГРУПА "С": Фарьорски острови - Ейре 1:4; Австрия - Казахстан 4:0.

ГРУПА "D": Андора - Естония 0:1; Румъния - Холандия 1:4; Унгария - Турция 3:1. Води Холандия с 12 точки, пред Унгария и Румъния с по 9, Турция и Естония с по 3.

ГРУПА "Е": Кипър - Норвегия 1:3; Исландия - Швейцария 0:2; Албания - Словения 1:0. Лидер е Швейцария с 10 точки, пред Норвегия – 7, Албания и Исландия – 6, Словения и Кипър с по 3.

ГРУПА "F": Русия - Азербайджан 1:0; Израел - Люксембург 3:0; Португалия - Северна Ирландия 1:1. Русия е с пълен актив от 12 точки, пред Израел и Португалия с по 7.

ГРУПА "G": Латвия - Лихтенщайн 2:0; Босна и Херцеговина - Литва 3:0; Словакия - Гърция 0:1. Босна и Херцеговина и Гърция имат по 10 точки, Словакия – 7, Литва – 4, Латвия – 3.

ГРУПА "Н": Украйна - Черна гора 0:1; Сан Марино - Молдова 0:2; Полша - Англия - отложен. Англия и Черна гора са с по 7 точки, Полша – с 4.

ЗОНА ЮЖНА АМЕРИКА: Боливия - Уругвай 4:1; Парагвай - Перу 1:0; Венецуела - Еквадор 1:1; Чили - Аржентина 1:2. Води Аржентина с 20 точки, пред Еквадор – 17, Колумбия – 16, Венецуела, Уругвай и Чили с по 12. (Като домакин на следващото първенство Бразилия не участва в квалификациите.)

ЗОНА АЗИЯ:

ГРУПА "А": Катар - Узбекистан 0:1; Иран - Южна Корея 1:0. Водят Южна Корея и Иран с по 5 т.

ГРУПА "В": Оман - Йордания 2:1; Ирак - Австралия 1:2. Лидер е Япония с 10 т., пред Австралия и Оман – по 5.

ЗОНА СЕВЕРНА АМЕРИКА И КАРИБИ

ГРУПА "А": Ямайка - Ангигуа и Барбуда 4:1; САЩ - Гватемала 3:1. В крайното класиране начело са САЩ с 13 т.

ГРУПА "В": Мексико - Салвадор 2;0; Коста Рика - Гвиана 7:0. Победител в групата с 18 точки е Мексико.

ГРУПА "С": Куба - Панама 1:1; Хондурас - Канада 8:1. Хондурас е водач с по-добра голова разлика от Панама.