Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бум на съвместни програми между български и чужди университети

Издават се общи дипломи с висши училища в Германия, Франция, Великобритания и др.

1 коментар
Снимка: Архив

През последните 2 години в България се наблюдава бум на новосъздадени съвместни програми, предлагани от български университети с партньори от чужбина, съобщи Институт "Отворено общество".

От 2020 г. насам 8 висши училища са създали нови съвместни програми с 11 чужди университета и институции от страни като Германия, Франция, Великобритания, Китай, Австрия, Русия, Мексико и др.

Като цяло 24 български висши училища предлагат общо 75 съвместни програми, в които през пролетта на 2021 г. са се обучавали над 4900 студенти и 101 докторанти.

Най-много са те в професионалните направления "Икономика" (17), "Туризъм" (10), "Администрация и управление" (10), "Информатика и компютърни науки" (7), "Комуникационна и компютърна техника" (6) и "Общо инженерство" (6).

Най-старата действаща съвместна програма е създадена през 1990 г. между Техническия университет (София) и Технологичния Институт Карлсруе (Германия), с обучение на немски език по специалност "Общо машиностроене" за бакалаври и магистри.

Най-голям брой съвместни програми има Софийският университет "Св. Климент Охридски" (10), следван от Техническият университет – София (8) и Висшето училище по мениджмънт – Варна (8). На четвърта позиция е Нов български университет с 6 програми.

Най-голям дял студенти се обучават в съвместни програми в Американския университет, където студентите при завършването си получават две дипломи (българска и американска).

Шест висши училища предлагат обучение на докторанти в съвместни програми.

В повече от половината съвместните програми преподаването е на английски език, но има и редица програми на български, руски, немски, френски език.

Редица от програмите са с университети от държави членки на Европейския съюз – от Германия, Франция, Австрия, Италия, Гърция, но има и множество кооперации с други страни като Великобритания, САЩ, Русия, Казахстан, Швейцария и др.

Под "съвместни програми" се разбира няколко вида академично сътрудничество: договори за съвместна учебна дейност с чуждестранни университети, предвиждащи издаване на двойни дипломи и/или съвместни дипломи; договори за образователен франчайз с чуждестранни висши училища; акредитации от чуждестранни акредитационни агенции за отделни професионални направления в български висши училища или чуждестранна акредитация за българското висше училище.

От миналата година Рейтинговата система на висшите училища в България ежегодно публикува списък на изучаваните в страната съвместни програми. Рейтинговата система се поддържа и развива от консорциум между Институт "Отворено общество" - София и "Сирма Солюшънс" по поръчка на МОН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Странно е, че БАН не получава заслужено първо място над университетите. Той може да бъде "окото на обществото", което бди за високото качество, реализацията, научните новости и т.н. БАН може да направи всеобхватно изследване на висшето образование, да разгледа всички концепции, на които то сега се крепи, както и да даде обзорна представа какви са бъдещите тенденции, накъде върви университетската наука. След това може да се стъпи на резултатите и да се прецени как да се отделят качествените университети, да се намали броя на българските университети такива, каквито са сега, и да се специализира държавната издръжка, която да е вързана за определени критерии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.