Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бумът на АЕЦ може да изчерпи световните уранови запаси за 12 г.

9 коментара

Световният пазар на уран е изправен пред възможността от огромен недостиг през близките години, в резултат на което цената на урана ще продължи да нараства. Това съобщи в сряда руската информационна агенция ИТАР-ТАСС, като се позова на становище на изследователската служба Азиатско-тихоокеански фонд на Канада.

В момента един фунт стандартен уранов концентрат струва 26 щатски долара. Само за последните две години цените на урана се увеличиха три пъти и достигнаха най-високото равнище за последните 26 години, пише в доклада.

Експертите предсказват значително увеличение на търсенето на уран заради бързото разрастване на мощностите в световната атомна енергетика. През следващите десет години търсенето на уран ще превишава  предлагането с 45 000 тона най-вече заради увеличените потребности на Китай от уран.

Китай, който в момента има девет ядрени реактора, възнамерява да въведе в експлоатация още 40 реактора до 2020 г.. Китай купува канадски уран, а също така участва и в съвместни проекти за неговия добив.

В момента Канада е най-големият производител на уранов концентрат в света.

Специалистите предупреждават, че световната ядрена промишленост може да изпита недостиг на уранов концентрат. През 2002 г. потреблението на уран е било за 67000 тона. Само 36000 от тях са били от нов добив. Останалата част от потребения уран е взет от различни видове оръжия.

Европейската комисия прогнозира, че ако се запази сегашното потребление на уран, световните запаси от суровината ще бъдат изчерпани след 42 години. Ако се използва оръжейният уран и вторични източници - след 72 години.

В резултат на изпълнението на плановете за строителство на нови АЕЦ в различни страни по света обаче търсенето на уранов концентрат ще нарасне 6 пъти. При тази ситуация може да се окаже, че световните запаси от уран могат да бъдат изчерпани само за 12 години, предупреждават канадците.

Прогнозата е доста мрачна за българската енергетика, в чиито планове е изграждането на АЕЦ “Белене”, за която предвиденият пуск е 2011 г. В момента страната ни доставя свежо ядрено гориво от руската компания ТВЕЛ, която е част от Атомстройекспорт – единият от претендентите за строител на втората ни ядрена централа. България разполага с уранови мини, които са затворени, а повечето от тях и рекултивирани.

През последните години обаче ядрените инженери упорито работят върху изследвания, свързани  с оползотворяването на отработилото ядрено в повторен цикъл на производство на електроенергия като част от справянето с радиоактивните отпадъци и поевтиняването на тока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЧворовеКрадливи
    #11

    Гледайте колко прости политици има в Булгаристан!Хората се убедиха ,че АТОМО няма алтернатива, а ние си спираме блоковете! Куневица и Еврейчето ни го начукаха!

  2. Binky
    #10

    Като поскъпне урана ще ни струва повече да си пазаръваме атомни бомби за самоотбрана.

  3. Златна Добруджа
    #8

    Италия и други Европейски страни закриват ВСИЧКИ свои ядрени централи. Китай е особен комуноиден случай. Другите са пишман бабаити от сорта на Северна Корея и Иран, а статията ви казва защо е ОЩЕ ПО-ГЛУПАВО да имаме ядрена електроцентрала на Българска територия.Добре е на всеки ядрен ентусиаст да му се напъха кило люти чушки в задника, белким се замисли за алтернативни източници на енергия.

  4. Tarzan
    #7

    Horata naistina zapochvat stroezh na novo pokolenie reaktor deto vmesto da e izpolzva enerijata na delenie na tezhkite elementi ste polzva energijata ot sdvojavane na leki elementi. No tova e prototip i vse oste ima mnogo voda da izteche dokato uspejat da poluchat poveche energija otkolkoto vlagat. Osnovnite problemi sa technologochni: njama oste takiva meteriali da izdyrzhat na uslovijata vytre- ogromni temperaturi i mnogo agresivna sreda(plazma). Za poveche info tyrsete ITER. Po naj-optimistichni

  5. Петър
    #6

    Статията е много интересна. Досега всички ни убеждаваха, как петролът, респективно - газа, ще поскъпват и затова трябва да строим атомна централа. Но сега разбираме, че горивото за атомните централи поскъпва значително повече и по-бързо. Следователно са нужни нови технологии. И Русия е последната страна, от която ще можем да ги получим. Затова казвам "не" на нова руска атомна централа.Що се отнася до Козлодуй, закриването не е прищявка нито на Паси, нито на Кунева, а искане на всички, които мислят

  6. Така е
    #5

    Цитат:"Станалите наводнения ни показаха безсилието на държавата ни. Помислете какво би станало при сериозна авария в Козлодуй. Това ли искат т.нар. "патриоти", борейки се срещу затварянето на централата?"

  7. edin
    #4

    като ще затваряме АЕЦ-а, защо ни беше да влагаме толкоз луди пари да го модернизираме??

  8. edin
    #2

    Няма спор, новата технология би била десетки, може би стотици пъти по-енергопроизводителна. Но за тея дето ги е страх от Козлодуй да се запасяват още от сега с продукти за ядрената зима, щото 100 пъти по-голяма мощност прави и 100 пъти по-голяма дупка ;-). Тая тема е твърде техническа и не е за тоя форум, ама просто не мога да се сдържа да не подразня някого.

  9. edin
    #1

    Всъщност братушките от отдавна работят по заместваща технология на AEЦ-ите. И всъщност ядрото на тази нова централа има руско име, ама на никого не казвайте, че това е тайна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.