Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш остана без икономически съветник

0 коментара

Генералният секретар на ООН Кофи Анан каза, че е много "разочарован и изненадан", че неговият син Коджо е получавал до февруари тази година заплата от фирма, участвала в програмата на ООН за Ирак "Петрол срещу храни".

Програмата е в центъра на огромен скандал за корупция и обект на много разследвания, включително и на независима комисия, назначена от Кофи Анан и ръководена от Пол Волкър, бивш ръководител на американския Федерален резерв, отбелязва АФП.

В петък говорителят на ООН Фред Екхард, каза, че Коджо Анан до февруари 2004 г. е получавал заплата от швейцарската фирма Cotecna Inspection, въпреки че я е напуснал през 1999 г.

Законността на получените от Анан младши пари се проучва в рамките на разследването за корупция в ръководството на програмата "Петрол срещу храни".

Cotecna бе наета от ООН да удостоверява дали храните, медикаментите и другите стоки, внасяни в Ирак, отговарят на одобрения списък по програмата "Петрол срещу храни" на стойност 64 милиарда долара.

По-рано ООН обяви, че плащането на Коджо Анан е преустановено, когато той напуснал фирмата.

Компанията също заяви, че плащанията на Анан били спрени, когато те са спечелили контракта с ООН да инспектират хуманитарните доставки по "Петрол срещу храни" от декември 1998 г.

Но в края на миналата седмица ООН заяви, че Коджо Анан е бил на заплата от Cotecna до февруари 2004 година по споразумението за неконкурентна дейност.

Компанията твърди, че швейцарското законодателство изисква от нея да продължи плащанията за целия период от време, в което младият Анан е бил възпрепятстван да работи за конкурентна фирма съгласно сключеното споразумение.

Към момента вървят поне шест разследвания за злоупотреби с програмата на ООН "Петрол срещу храни" - няколко в Конгреса на САЩ и едно независимо разследване, поръчано от ООН.

В отговор на репортерски въпрос Кофи Анан заяви в понеделник, че разбира проблема, който тази новина създава за ООН - "конфликт на интереси и нередности".

"Естествено, аз бях много разочарован и изненадан", каза Анан, който не знаел, че синът му не му казал за ангажимента си с Cotecna.

Генералният секретар обаче подчерта, че синът му работи в различна област. "Той е независим бизнесмен . Аз не се меся в неговата работа, нито той - в моята, каза още Кофи Анан, който посъветва журналистите да се обърнат с въпросите си към Коджо и към засегнатата компания.

Кофи Анан заяви, че той лично не е участвал в разпределянето на контрактите в рамките на програмата "Петрол срещу храна" на ООН и призова всички да проявят търпение, докато Волкър завърши работата си. Комисията трябва да завърши разследването си до лятото на 2005 година.

Анан не коментира ще подава ли оставка

Кофи Анан не коментира въпросите във връзка с призивите да подаде оставката си, публикувани в редакционни статии на вестниците Уолстрийт джърнал и Ню Йорк таймс.

Генералният секретар обаче даде да се разбере, че не бои от обвинения в шуробаджанащина и не възнамерява да подава оставка. "В следващите години ни предстои сериозна работа по реформирането на ООН и бих искал да се концентрирам върху нея", каза той.

Говорителят на ООН Фред Екхард, цитиран от Ройтерс, заяви, че онези, които са подписали договора за инспекциите с Cotecna през 1998 година, твърдят, че не са знаели, че към този момент там работи Коджо Анан.

Сега Анан младши е в Нигерия и към него не са отправени никакви официални обвинения за нарушения.

Ройтерс съобщи, че няма доказателства той да е работил по иракския проект на Cotecna, която също така е била наета и от международната коалиция в Ирак до средата на 2004 г.

През октомври бившият оръжеен инспектор Чарлз Дуелфър посочи в доклад за ЦРУ, че режимът на Саддам Хюсеин редовно е нарушавал наложените от ООН санкции и е спечелил поне 7,5 милиарда долара от контрабанда на петрол извън програмата на ООН.

Други 3 милиарда долара са спечелени от подкупи за петрол и чрез други схеми в рамките на "Петрол срещу храни".

Сенатска комисия, разследваща финансовите злоупотреби с програмата, заяви по-рано този месец, че режимът на Саддам е получил два пъти повече пари от посочените в доклада на Дуелфър.

Американският посланик в ООН Джон Данфорт каза в понеделник, че САЩ разглеждат като "много сериозни" твърденията във връзка с програмата на ООН.

"Разследването трябва да бъде много пространно, трябва да стигнем до дъното на нещата. Всичко трябва да бъде направено по много професионален начин. Не бива да бъде преднамерено", заяви посланикът.

Очаква се комисията на Волкър да излезе с предварителен доклад през януари и с пълен доклад в средата на 2005 г.

Програмата "Петрол срещу храна", която се прилагаше между декември 1996 - ноември 2003 година, имаше за цел да намали влиянието на международните санкции срещу режима на Саддам Хюсеин върху иракския народ. Тя разрешаваше на Ирак да продава ограничено количество петрол, за да купува хранителни продукти и медикаменти.

Програмата стана център на най-големия скандал за хуманитарна помощ в историята на ООН, когато през януари иракският вестник Ал Мада публикува списък с високопоставени правителствени служители, политици и журналисти от различни страни, за които се подозира, че са се облагодетелствали от продажби на иракски петрол по програмата на ООН.

Сред най- облагодетелстваните от щедростта на Саддам са френски и руски компании, политици, личности и организации. Според американски сенатори, разследващи злоупотребите с програмата на ООН, Саддам целенасочено е работил с Франция и Русия, тъй като те имат право на вето в Съвета за сигурност на ООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.