Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш притиска съюзниците в НАТО за Украйна и Грузия

47 коментара
Буш притиска съюзниците в НАТО за Украйна и Грузия

При последното си президентско участие в среща на върха на НАТО, американският президент Джордж Буш се готви за сблъсък със западноевропейски съюзници във връзка с разширяването на Алианса.

На срещата, която се открива в Букурещ, се очаква Украйна и Грузия да получат покана да се присъединят към Плана за действие за членство в НАТО. Подобно развитие обаче среща острата съпротива на Русия. Въпреки категоричната подкрепа на САЩ, Франция и Германия са по-резервирани и се опасяват, че това ще доведе до влошаване на отношенията с Москва.

Напрежение съществува и около кандидатурата на Македония за членство в НАТО, тъй като Гърция заплашва да наложи вето заради неразрешения спор със Скопие за името на бившата югославска република.

Буш даде да се разбере, че Вашингтон иска Македония да получи покана за НАТО тази седмица, заедно с Хърватия и Албания. Дипломати, цитирани от Ройтерс, смятат, че Атина няма да приеме това и лидерите на Алианса могат да стигнат до компромис, като отправят към Македония условна покана, която да бъде ратифицирана веднага, след като спорът за името бъде уреден.

София с резерви към членството на Македония, Украйна и Грузия

България принципно подкрепя членството на Македония в НАТО, но ще продължи да акцентира върху задължителния характер на изпълнението на критериите, заяви в сряда говорителят на МВнР Димитър Цанчев. Има и критерии за отстраняване на нерешените двустранни въпроси със съседните страни, развитието и поддържането на добросъседски отношения с тях, припомни той. България следи внимателно преговорите между Македония и Гърция и държи да се отчитат историческите, културните и всички други реалности, които са свързани с географската област Македония, посочи Димитър Цанчев. България поддържа стремежа на Грузия и Украйна към евроатлантическо сътрудничество, но в същото време, отправянето на План за действие за членство в НАТО не означава ангажимент на Алианса за членство на дадената страна, заяви говорителят на МВнР.

Има опасения, че негативно решение за Македония може да задълбочи политическата криза в страната, което ще има неблагоприятен ефект върху обстановката в региона, разклатен след обявената независимост на Косово на 17 февруари.

Друга основна тема на срещата е мисията на НАТО в Афганистан, като Буш се надява и други страни да последват примера на Франция и Румъния и да изпратят допълнителни военни сили за справяне с талибаните и Ал Каида.

Най-голямата среща в историята на НАТО

В срещата, която е най-голямата в 59-годишната история на Алианса, участват 3 000 официални лица и 3 500 представители на медиите. За участие във форума, провеждан при изключителни мерки за сигурност, в сряда пристигат представители на 26-те страни членки на пакта и на още 23 държави, включително и на Русия. Ще участват 26 президенти и 28 премиери, включително президентите на САЩ и Русия – Джордж Буш и Владимир Путин.

В българската делегация, оглавявана от министър-председателя Сергей Станишев, участват вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин, министърът на отбраната Веселин Близнаков, началникът на Генералния щаб на армията ген. Златан Стойков.

Срещата ще започне в сряда с работна вечеря в двореца “Котрочени”.

Центърът на Букурещ е затворен. Очаква се в охраната на срещата да се включат повече от 20 000 представители на реда. Небето над румънската столица се охранява и от българска територия.

В четвъртък ще се проведе сесия на Северноатлантическия съвет и среща на съвета с новопоканените държави. Следобед държавните и правителствени ръководители на страните членки на НАТО ще обсъдят операцията в Афганистан.

В петък ще се проведе среща на върха на Комитета НАТО – Украйна и на Съвета НАТО - Русия.

Преди да отпътува за Букурещ, македонският премиер Никола Груевски заяви, че се надява страната му да получи покана за присъединяване към НАТО, въпреки липсата на положителни сигнали от страна на Атина по спора с името. “За момента положителни сигнали от Гърция няма, но ние ще отидем в Букурещ с надеждата да получим покана”, каза Груевски. Министърът на външните работи на Гърция Дора Бакояни обаче е категорична, че страната ѝ не може да се съгласи с покана към Скопие за членство в НАТО, докато не се уреди въпросът с името.

Димитър Йончев: Дневният ред на НАТО се промени

Проф. Димитър Йончев, председател на Балканския форум по сигурността и преподавател в Нов български университет, коментира пред Меdiapool, че основната характеристика на срещата в Букурещ е промененият дневен ред на Алианса. За разлика от последната среща на върха на НАТО в Рига през 2006 г., основният фокус е изместен от мисията в Афганистан в посока разширяването на НАТО на изток.

Според проф. Йончев въпреки съпротивата на Русия, Украйна и Грузия ще се присъединят към Плана за действие за членство в НАТО, дори това да не стане по време на срещата в Букурещ.

Той прогнозира, че Македония ще получи формална покана за членство в Алианса, като ще бъде даден 18-месечен срок Гърция и югозападната ни съседка да решат спора за името.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. отегчен
    #49

    С Македония, България, Литва и прочее сили... Ай сиктир, това е само говорилня.

  2. Вишински
    #48

    След 1990 САЩ загубиха всякакъв интерес към НАТО. Е, поне в онзи предишен, чисто военно - стратегически смисъл. За тях днес НАТО е нещо подобно на говорилня и инструмент за политическо въздействие, нещо като ООН.Впрочем, аз съм съгласен с позициите на Франция и Германия, че приемането на Украйна в НАТО няма абсолютно никакъв военен смисъл, а е един превъзходен начин за дразненне на Русия и изострянето на отношенията с тази страна. Нещо, от което Европа изобщо няма нужда и полза.И с Гърция съм съгласен. "Македония" няма право да се нарича така и няма необходимост от членството на тази страна в НАТО.

  3. Jesse Jackson
    #47

    А аз съм съгласен с теб и трябва да добавя, че онзи смешник Калфин да не върши глупости, а изрично да постави въпроса за включването на Македония в НАТО, с обвързване с въвеждане на български език като официален, наравно с албанския, който е вече въведен.

  4. тър
    #46

    какъв професор е политическият офицер от българската народна армия (разбирай комунистическата армия)подполковник йончев, който през 1989-1990 г. се бореше със сетни сили за оцеляването на бекапе? дупетат от "великото" народно събрание, известен като един от най-гнусните комунистически йезуити. комунистическа свиня, не по-малко смръдлива от говорителя ангел найденов - фашист до мозъка на костите си. вместо да интервюирате или цитирате тези главорези искайте тяхното незабавно арестуване и вкарване в затвора.

  5. Pete
    #45

    Прави сте! Но забравяте, че целта на САЩ и Запада като цяло са инсталиране на оръжия, с цел давление в/у Русия по отношения на нейните ресурси! Нали, не забравяте, че САЩ в момента водят 2 войни за ресурси, а в Русия са доказаните най-големи ресурси, включително и водни!Войната чука на вратата!

  6. Da plachem drugari!
    #44

    .

  7. Тревожен
    #43

    http://bezprizorni.forumotion.com/forum-f8/topic-t40-45.htm

  8. dark
    #42

    Не врат ами шия.Комунисти,отмина ви вече времето...

  9. ссСр
    #41

    от близък зарубежом!

  10. turrett
    #40

    Chervenite tapanari ot bg army osumnaha v kompleksna proverka. Shte ima pak speshavai se I snishavai se! I ako oceleem - pak cunkai dupeto putinsko do zacherviavane!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.