Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджет 2022 ще е кризисен с дълг от около 5-6 млрд. лв.

Oчаква се минималната работна заплата да се повиши от 650 на 700 лева, данъци няма да се вдигат

12 коментара
Георги Ганев

Бюджет 2022 се очертава като кризисен заради пандемията и въведените ограничения, каза икономистът и избран за депутат от "Демократична България" в 47-ото Народно събрание Георги Ганев.

Според него ще се наложи държавата да емитира дълг, който да покрие финансиране от около 5-6 милиарда лева заради дефицита, който ще бъде заложен в бюджета - между 3.5% и 4.5% от БВП.

Амбицията на участниците в коалиционните преговори е да се спазват критериите, свързани с еврозоната и Плана за възстановяване, което означава под 3% касов дефицит, каза Ганев пред БНТ.

Той посочи, че от икономическа гледна точка най-важното е възможно най-бързо да се стигне до момент, в който да паднат ограниченията срещу Covid-19.

Това е възможно при достатъчно голям процент ваксинирани или с имунитет, получен по естествен път. Според икономиста от "Демократична България" това е пътят към възстановяване на икономиката.

На коалиционните преговори е обсъждано компенсаторните мерки за бизнеса да останат, но да се прецизират.

Идеята е компенсациите да се насочат към запазването на работни места и дори - към разкриванетго на нови в условията на криза. Сред приоритетите ще бъде и подобряването на административното управление на компенсациите, така че средствата да не се бавят и да стигат навреме до бизнеса.

На първо време се очаква минималната работна заплата да се повиши от 650 на 700 лева. Обсъжда се след 2023-та година минималната ставка да се определя като процент от средната работна заплата на база данните в НСИ.

Според Георги Ганев новото правителство със сигурност ще се наложи да използва като основа проектобюджета, изготвен от служебния кабинет.

План-сметката обаче ще бъде съобразена и с промените в структурата на изпълнителната власт - например назначаването на вицепремиер по климата и създаването на министерство на икономиката и иновациите.

Технологично няма как Бюджет 2022 да бъде приет до края на годината, изтъкна Ганев.

Ще се работи за приемане на годишната бюджетна рамка до края на януари 2022-ра. За първия месец от следващата година ще важи правилото 1/12-та от Бюджет 2021.

На преговорите е изразена воля за по-строг контрол на публичните харчове, тъй като в момента за всеки изхарчен лев от държавата българите получават много по-малко от лев държавни услуги.

Обмислят се критерии, по които да се измерва ефективноста на социалните политики. Така - ако не постигат целите си, тези политики ще бъда променени или изцяло отменени.

Обсъждани са и варианти за засилване на публично-частното партньорство там, където е възможно.

Според Ганев работата на държавните предприятия би станала много по-ефективна, ако миноритарна част от акциите им са собственост на частни лица. Практиката показвала, че това има дисциплиниращ ефект върху управлението от страна на държавата.

Георги Ганев изтъкна, че един от основните приоритети на "Демократична България" е в никакъв случай да не се увеличава данъчноосигурителната тежест, а при всяка възомжност да се намалява – като въвеждането на данъчни облекчения за физически лица, а също и на необлагаем минимум в рамките на плоския данък.

Размерът на ДДС се очаква да остане без промяна.

Има идея бюджетните излишъци да се разпределят от Народното събрание, а не с постановление на Министерски съвет.

Георги Ганев заяви, че е оптимист за шансовете за съставяне на коалиционен кабинет. Уточни, че "Демократична България" все още не е решила дали ще участва в бъдещото правителство със свои министри.

Според Ганев, ако "Демократична България" реши да участва със свои представители в кабинета, най-логично е да поеме Министерство на правосъдието. По думите му обаче е възможно съпредседателят на ДБ и бивш правосъден министър Христо Иванов да остане в парламента.

Георги Ганев беше категоричен, че той лично няма амбиции към изпълнителната власт, а ще остане в парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #12

    Г-н Ганев, вашите коалиционни партньори са ......., защото дълг може да се договори интелигентно с банките, на които сме "дъщерни подизпълнители". Българите знаят, че родните банкери притежават малка част от капитала, с който печелят западни банкери у нас. Дългът може да се изтъргува така: позволяваме ви да печелите у нас, но ще ни дадете държавен заем при изгодни условия. Това разбирам добро управление, а не както е сега.

  2. kvsz2008
    #11

    Стига бе мръшляци, до оня ден квичахте че милиарди кинти са потъвали някъде си...А сега 6-ца нов дълг....О Т В Р А Т!!!!

  3. марин
    #10
    Отговор на коментар #5

    Мони, наивнико, още ли не си разбрал, че "волята на огромно количество хора да свалят ГЕРБ и Борисовщината" бе огромна манипулация на тирана Путин, целяща (и постигнала го)да направи ПР на Радев за да получи втори мандат, да отслаби проевропейското присъствие в политиката ни и усили про-путинското, и да вкара тиранофилската БСП през задния вход във властта! Е хванахме се, изиграха ни! Ама поне го осъзнай!!! Да, трудно е да си признаеш, че са те изманипулирали!!!!

  4. Камен Илиев
    #9

    Народът не е определил ДБ да бъдат в правителството, и това трябва да е водещо и за другите партии преди да ги канят за каквото и да било.

  5. Борис Б
    #8

    Къф е тоа, уеее? Ганев. Бахти...

  6. Ясен от Герман Тракторист
    #7
    Отговор на коментар #5

    Моню, хубаво, но е трудно е да проумееш, че най-големите политически инженери в България са ДС/КГБ ченгетата!!! Хубаво, е да проумееш, че който не им свири по гайдата слиза от сцената, трудно,лесно но слиза!!! Така беше при Костов, който го обвиниха в корупция и разруха на България, така беше и при царя, когото обвиниха в корупция и единствено в стремеж да си върне собствеността от баща си, Така беше и при тройната коалиция и Станишев, така беше и при Борисов, корупция,пачки, кюлчета, чували!!! Така

  7. efir2
    #6

    Нали Асен Василев каза, че в България се крадат 8 милиарда всяка година? Нямаше ли да понамалим кражбите, не беше ли това промяната? Събираемостта уж беше увеличена през последните месеци. Още не са свикали парламента и вече обработват публиката, колко милиарда ще потънат. Има ли още варващи?

  8. Мони Монев Тиранофоб
    #5

    Защото колкото и необичайно и неочаквано за "политическите инженери" да бе, волята на огромно количество хора да свалят ГЕРБ и "Борисовщината" от власт не отшумя. Не отслабна от лятото на 2020 г., през каквито и политически перипетии да преминахме за повече от година оттогава!

  9. zpy
    #4

    През преди ковид годината 2019 външният дълг нараства с 2,27 милиарда евро, а през 2020 - 3,313 милиарда евро. Според Борисов бъдещото правителство няма право да тегли заеми - само той може!

  10. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.