Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Cделката за ТЕЦ “Варна” ясна до дни при подобрени параметри

9 коментара
Cделката за ТЕЦ “Варна” ясна до дни при подобрени параметри

Сделката за приватизацията на до 100 процента от ТЕЦ “Варна” ще приключи по-рано от определения от Агенцията за приватизация срок и със значително подобрени параметри от първоначално предложените от CEZ. Това съобщи в четвъртък пред журналисти Владимир Шмалц, директор “Сливания и придобивания” в CEZ Груп, с която в момента Агенцията за приватизация (АП) преговаря по финализирането на договора за продажбата на морската термоцентрала. До няколко дни ще се приключи рамката на договора.

Според решението на АП, сделка трябва да има до 21 април, но според Шмалц до подписване на споразумение ще се стигне по-рано заради изключително бързо развиващия се процес на преговори между купувача и държавата. Вероятно това ще стане в началото на април.

Ако мога да сравня договора, който CEZ постигна в преговорите за придобиването на трите електроразпределителни дружества, то сега са постигнати изключително изгодни за държавата условия, каза Шмалц. Той обаче не пожела да посочи дали подобрените параметри касаят и предложената цена на капитала на ТЕЦ “Варна” от 192,044 млн. евро, която класира чешката компания на второ място след РАО ЕЕС. Руската компания победител обаче се отказа от сделката, след като дори подписа проектодоговор за приватизацията и на 22 февруари чехите бяха поканени на преговори.

Шмалц отбеляза, че процедурата върви бързо, защото CEZ e запозната с българския енергиен пазар, на който присъства от края на 2004 г., а АП вече е отработила механизма на договаряне с РАО и има ясни позиции по няколко точки, по които още при старта на разговорите с CEZ е станало ясно, че няма да се преговаря.

Елемент от офертата на чехите е бизнес план, предвиждащ и инвестиции в опазването на околната среда, в пълно съответствие с европейското екологично законодателство и най-добрите практики. Техният точен размер ще стане ясен след парафирането на договора, каза Шмалц в коментар на претенциите на руснаците за смяна на технологиите в термоцентралата.

Чехите нямат претенции и към пристанището на ТЕЦ-Варна, което също бе предмет на сложни преговори с РАО и което сега е в списъка за концесионеране. Единственото, което иска CEZ, е достъп до пристанището на пазарни условия. Компанията няма никакви претенции към регулаторната рамка  на електропроизводствения пазар и към таксата за “студен резерв” на част от мощностите на централата.

Не се страхувам от отрицателно становище на Комисията за защита на конкуренцията по сделката за ТЕЦ “Варна”, тъй като електроцентралата има маргинален дял на пазара на електропроизводството и не би могло да става дума за добиване на монополно положение на този пазар, коментира в отговор на въпрос Владимир Шмалц. Що се отнася до вертикалната интеграция на собствеността на трите електроразпределителни дружества в столицата, София-област и Плевен и на ТЕЦ “Варна”, той каза, че този вид концентрация се приема съвсем нормално в цяла Европа. Ако България вижда проблем в такива сливания, то тя ще е единствената страна, добави Шмалц.

След придобиването на ТЕЦ “Варна”, централата ще бъде включена в онази структура на чешката енергийна група, която отговаря на всички електропроизводствени мощности на CEZ, независимо в коя страна са те. От 1 февруари т.г. компанията е започнала своето преструктуриране, според което за отделните дейности – електропроизводство, енергоразпределение и търговия има отдели звена, които са на международно ниво и отговарят за всички придобивки на компанията в съответния отрасъл.

Когато Агенцията за приватизация обяви приватизационните процедури за топлофикациите в Русе, Пловдив, Варна, Шумен и Перник, което се очаква да стане до месец, CEZ ще прецени дали има смислени обекти, за които да кандидатства, посочи Шмалц. По думите му вероятно ще се стигне до участие в такъв конкурс, тъй като сред предлаганите за продан топлофикационни дружества има обекти, които са в регионите на електроразпределителните дружества на компанията.

Явно става въпрос за ТЕЦ “Перник”, която е в региона на ЕРП-София-област и дружествата във Варна и Шумен, които се падат в региона на бъдещата им собственост върху топлоелектрическата централа в морския град.

CEZ чака и обявяването на намеренията на правителството за привличане на инвеститори в проекта за изграждане на атомната централа в Белене. Компания е косвен участник в процедурата за избор на изпълнител на строежа на двете мощности чрез двете си дружества “Шкода-Прага” и Института за ядрени изследвания Ржеж, които са акционери в “Шкода Алианс”.

Шмалц обаче не пожела да коментира каква е възможната чешка инвестиция в ядрената централа, като разграничи възможността за участва като собственик в бъдещото дружество оператор на бъдещата АЕЦ и финансирането на доставките на оборудване за централата, в случай, че “Шкода Аланс” бъде избрана за изпълнител и доставчик, който трябва и да въведе в експлоатация АЕЦ “Белене”.

По думите му компанията има интерес към проекта и е една от малкото с опит в ядрената енергетика. Шмалц определи като логична стъпка държавата да запази мажоритарен дял в бъдещото предприятие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ха-ха
    #9

    Е,сигурно Богомил Манчев е много доволен.Работата се нагласява.Изиграха цяла България с тази боза наречена приватизация, като се продава на друга държавна компания,която е много,ама много свързана с Русия.И далаверата в Белене си нагласи.Леле какви главундери сте...Сигурно не сте и чували за горния.Няма нужда.Всички му плащаме.Редовно.По много.Без да задаваме въпроси.

  2. sam
    #8

    Do radvastite se po-dolu!Cez e cheshka samo po ime.Sobstvennost na nemskata EON, koiato e s pretenzii da stane nai-golemia monopolist v sveta.A do kakvo vodi monopolizma e jasno dori na dezata.Dori v Germania ima silno negativno otnoshenie kam tiah ( zenite sa naduti s okolo 40% )Taka che ne se radvaite osobeno, che rusnazite ne sa vzeli TEZ-a, skoro ste plastate tok na zenata na zlatoto!

  3. Чех
    #7

    Много ли ти е мъчно за РАО?

  4. Godo
    #6

    Браво на чехите

  5. НАГЪЗИХА БГ
    #5

    Българските педерасти ги е яд, че РАО не взе ТЕЦ Варна.НАГЪЗЕНА БЪЛГАРИЯ, РУСКА ГУБЕРНИЯ...

  6. леко учуден
    #4

    когато са една и съща икономическа структура. я малко по - скопойно.

  7. знаещ
    #3

    Този чех нищо не разбира от конкуренция.Вертикалното картилиране е еднакво забранено както и хоризонталното.КЗК не даде разрешение на руснаците при пазарен дял 8 %, а сега чехите имат 100 % на регионалния пазарна дистрибуцията на ел.енергия.Но при тази корупирана КЗК е възможно сега комисията да пусне сделката, което ще е срамно, но в БГ и при Пецата Николов -шефа на КЗК парите са важни!

  8. Премянков
    #2

    товарищки..... СССР-Путинските мошеници трябва да не се допускат в приватизацията занапред !!! Поне защото са държавни дружества....

  9. Премянков
    #1

    товарищки..... СССР-Путинските мошеници трябва да не се допускат в приватизацията занапред !!! Поне защото са държавни дружества....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.