Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Част от партиите обявиха намеренията си за изборите

0 коментара
Част от партиите обявиха намеренията си за изборите

48-ото Народно събрание официално приключи работата си само преди ден, но част от партиите вече обявиха намеренията си за предстоящите на 2 април парламентарни избори.

В петък плановете си за вота обявиха от ДПС, СДС, ГЕРБ и "Български възход". "Продължаваме промяната" и "Демократична България" пък от седмици водят разговори за общо явяване, но засега официално развитие по темата няма и коалицията им все още не е факт.

От ДПС обявиха, че отново ще се явят самостоятелно на предстоящия вот, а след изборите искат да са част от мнозинството, което да излъчи правителство. Партията решила още предизборният ѝ щаб да е със същия състав, както на изборите през октомври 2022 година. Причината била, че предстоящия вот е "ненужен", но все пак се явява като "поправителен изпит" за партиите.

"Ние се надяваме, че ще получим онзи необходим резултат, за да може това, което не се случи в 48-ото Народно събрание да се случи в 49-ото. А именно да преодолеем политическата криза, 49-ото Народно събрание да излъчи редовен кабинет, а ДПС да е част от мнозинството, което ще излъчи редовния кабинет", каза лидерът на партията Мустафа Карадайъ пред журналисти.

Очакванията са санкционираният по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски отново да е водач на поне една листа на ДПС. 

СДС остава в ГЕРБ

Без изненада, ръководството на СДС реши партията отново да се яви на вота с ГЕРБ. Решението е било прието единодушно. От 78 присъстващи всички са били "за", не е имало против и въздържали се.

ГЕРБ си закичи на ревера емблемата СДС на евроизборите през 2019 година. Оттогава партията на Румен Христов напълно загуби идентичността си и е неизменна част от ГЕРБ като в замяна получава по няколко избираеми места в листите при парламентарни избори, има и един евродепутат – Александър Йорданов.

Борисов предлага предизборно споразумение между партиите

На брифинг в Петрич пък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изключи управленска коалиция с БСП.

"Досега сме били в коалиция два пъти – с "Демократична България" и с "Патриотичния фронт", защото с такива партии имаме сечение. Партията не реагира добре дори да се разговаря с БСП", каза Борисов. Същото се отнасяло и за ДПС, допълни той и прогнозира, че след изборите през април "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" ще останат в изолация.

Според него всички партии вече говорят за местните избори и това е сигнал, че ще се похарчат още 100 млн. лева за същото.

Рискът държавата да потъне в тотална криза след местните избори е огромен, ако не ни дойде на всички акълът в главата, заяви още Бойко Борисов. Много лош сигнал дават политици, прехвърляйки всичко за местните избори. Какво ще стане на местните избори? Същото, добави той.

Борисов предложи партиите да подготвят предизборно споразумение по важните за държавата теми, за да няма значение после при кого ще отиде мандатът.

Той допълни, че ГЕРБ стои категорично зад реформата в съдебната власт в частта, касаеща контрола над главния прокурор, но заяви, че няма да подкрепи реформа, при която Иван Гешев се заменя с Бойко Рашков.

"Български възход" няма да се коалира предизборно

"Български възход" на бившия служебен премиер Стефан Янев пък този път няма да се явява на изборите в коалиция, а като отделна партия. На вота през октомври 2022 година формацията беше част от коалиция с други по-малки партии, като носеше името "Български възход".

Причината за този ход беше, че тогава не беше ясно дали партията ще бъде официално вписана в регистъра на политическите партии преди да изтече срокът за регистрация за вота. В крайна сметка на предишния вот формацията беше на ръба и влезе в парламента с 4.63% или 115 872 гласа.

Сега не е ясно дали "Български възход" отново ще успее да преодолее 4-процентната бариера за влизане в парламента. Има и друг детайл – дори и извънпарламентарни, партиите получили над 1% подкрепа получават държавна субсидия от 8 лева на получен глас. При коалициите нещата стоят по различен начин – субсидия получават само тези, които влязат в Народното събрание.

Коалицията между ПП и ДБ

Разговорите между ПП и ДБ за обща коалиция продължават и не е изключено към обединението им да се включат и граждански организации като "Правосъдие за всеки" и "Ние идваме". Все още не е ясно под каква форма би било тяхното участие, но не е изключено и други по-малки организации и партии да заявят подкрепа без да участват със свои представители в листите.

"Идва времето за голямото обединение, това, което наричам добрите сили, означава всички хора с кауза в България, които казват, че няма да чакат повече Спасител, някой да ни оправи, а трябва да се обединим заедно и да направим една нова вълна на надежда, че нещата зависят от нас", каза преди ден Кирил Петков.

Въпреки публичните заявки, че общите листи няма да се окажат препъникамъкът пред коалиция между ПП и ДБ, очакванията са именно разпределението на водаческите и избираемите места да е едно от най-големите изпитания пред обединението на двете формации

В момента и ПП, и ДБ са коалиции и в тях участват по няколко партии, които очаквано искат да бъдат представени в парламента. Във формацията на Кирил Петков и Асен Василев от самото начало влязоха две по-малки партии ("Волт" и "Средна европейска класа"), които и в момента имат депутати, а на последните избори за място в парламента от листите на ПП се бореха и отцепниците от "Има такъв народ". "Демократична България" пък е обединение между три партии – ДСБ, "Да, България" и "Зелено движение", като освен партийни представители, формацията винаги има и гражданска квота. Към уравнението се очаква да бъде прибавен и Явор Божанков, които в последния парламент бе изключен от групата на БСП заради позицията си в подкрепа на Украйна.

Заради всичко това идеята за коалиране среща съпротивата на някои от довчерашните депутати от формациите. Причината е, че те биха изгубили досегашните си позиции си в листите.

Пред коалиция между ПП и ДБ има други сериозни проблеми за решаване – коя формация колко тежест ще има при взимането на бъдещите решения; как ще се казва обединението; как ще се намери баланс по различията между ПП и ДБ по отношение на финансовата политика например.

Депутат от ПП заговори за нужда от нови политически лидери

На фона на все още необявената коалиция вече бившият депутат от ПП Иван Христанов заговори за нужда от нови политически лидери.

"Какво е бъдещето оттук нататък? Имаме нужда от политически лидери, които могат да създават обединителни каузи. Каузи, които да бъдат чути от целия народ и да привлекат неговата енергия. Аз посвещавам бъдещето си на този политически разговор и на българската мечта. И ви моля да го направим заедно", каза той във видео, което публикува във Фейсбук профила му.

Засега Христанов отказва да обясни какво го е провокирало да направи това изказване и означават ли думите му, че се разделя с ПП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.