Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частните съдия-изпълнители недоволни от ниската такса за събиране на дългове

19 коментара

Частното съдебно изпълнително производство може да се провали, заради ниския процент от принудително събраните вземания, които ще остават за съдия-изпълнителите. Това посочиха от Камарата на частните съдебни изпълнители, които се противопоставиха срещу одобряването на проекта за тарифите в бранша, внесени за одобрение от Министерския съвет на извънредното заседание на кабинета в сряда.

Според председателя на камарата Георги Дичев, предвидените проекта 4.5 процента от сумата, събрана от принудителното изпълнение, да остават за частния съдия изпълнител не са достатъчни. Така на практика ако един съдебен изпълнител събира средно годишно 540 хиляди лева, приходите според проектозакона ще бъдат 24 300 лв. В същото време са заложени минимални разходи 28 224 лв. годишно, като за първата година реално те ще са 36 332 лв., са изчислили още от Камарата на частните съдебни изпълнители.

Като пример те посочиха, че в страни от ЕС тарифите, при които работят частните съдебни изпълнители, са между 10 и 15 процента. При тарифа 4.5 на сто нито една кантора на частен изпълнител не би могла да функционира при прозрачен начин на работа, смята още Георги Дичев.

Определянето на тарифите за частните съдия изпълнители трябва реално да стартира процесите по събирането на просрочените прекалено дълго борчове на фирми и граждани, с които в момента държавното изпълнително производство не може да се справи заради тромави процедури и ниски стимули за съдия изпълнителите да прибират дълговете.

Става въпрос за обща фирмена задлъжнялост в размер на над 56 млрд. лв. само към края на 2004 г., от които просрочените дългове са в размер на над 9 млрд. лв. Това сочат оценки на Българската стопанска камара, обявени през декември миналата година, според които 55 на сто от фирмите имат да си събират стари вземания от контрагенти.

От фирмите, които имат да си прибират просрочени борчове, обаче само 11 на сто биха се обърнали към съда за събиране на вземанията си . 38 на сто от бизнеса предпочита досъбедните споразумения, а 51 на сто признават, че са готови да прилагат неформални методи за да си приберат дълговете, сочи изследването на БСК.

От Камарата на частните съдия изпълнители призоваха кабинета да не приема определените такси. По-късно Министерски съвет действително отложи одобряването на тарифите, но според пресцентъра на правителството това е станало не под натиска на браншовата организация, а заради недостиг на време, което е било ограничено от ангажиментите на министър-председателя.

От информационната служба на кабинета изразиха учудване от протестите на частните съдия изпълнители, защото въпросния проекта за тарифите е бил одобрен още в края на миналата година на съвместна среща с браншовата организация и тогава не е имало никакви претенции от нейна страна.

Таксите за частното съдебно изпълнение вероятно ще бъдат одобрени на следващото или на някое от идните заседания на Министерски съвет, допълниха от правителствената информационна служба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pir0
    #20

    самата идея частните съдии изпълнители да работят без или с малък процент от събраната сума предполага или некадърност у някои държавни чиновници, или желание да се спре реформата в правосъдието , съответно и отрязване на пътя ни към Европа .Някой няма интерес да има органи които събират задълженията ?

  2. pir0
    #19

    Доколкото разбрах премахват сумата, която частните съдии изпълнители ще събират от този,който има да връша пари и не ги е дал.Премахва се стимула за ефективно и бързо събиране на дължимите суми. Защото тези проценти върху вече събраното вземане ще са двигателя на частното съдебно изръпнениие, на неговата бързина и ефективност.Ами защо тогава някой да става частен след като и на държавна работа ще си получава заплата и ще е осигурен и застрахован.И няма да се грижи за персонал и кантори и ред

  3. бивш полицай
    #18

    Работил съм като държавен служител в МВР и 2 г. в съдебна полиция.Там се занимавах и с охрана на съдия-изпълнителите при изпълнение на сл. им задължения.Скоро напуснах системата и ще започна работа като служител по призоваването в кантора на ЧСИ.Мога да кажа на някой многознайковци,че много голяма част от съдия-изпълнителите са честни и почтенни професионалисти ,работещи коректно,но до някъде ограничени от тромави процедури и вратички в закона.Нищо няма да се мутризира защото не сме 92-97г. и всички действия ще се гледат под лупа.Ако държавата помогне за реформата най-голяма полза ще имат хората,който с години не могат да си получат вземането.

  4. ха ха
    #17

    Процедурите са еднакви и за частните и за държавните съдебни изпълнители. Просто е нужно промяна в процедурата, а не да се допускат мутри да изпълняват законно решения на съда. ТОВА Е ПОРЕДНАТА ГРЕШКА НА ПРЕХОДА. Но дирижирана грешка. Мутри - съдии.

  5. един
    #16

    Прави са съдиите. Това, че таксите са смешно ниски си беше ясно по-рано.Точно затова и защото не са защитени повечето останаха държавни.Но истина е и че с ниски или с високи такси - те ще мутризират събирането на дългове... Просто няма да имат избор - ще газят закона, за да вземат парите и да си приберат процента...И сто на сто ще си наемат за гардове бивши полицаи, които да им пазят гърба и да заплашват длъжниците. Ей така ще стане частното изпълнение...

  6. до П.Петров
    #15

    Мутрите може да са вземали до 30%, но те нямат законови правомощия и рискуват да бъдат съдени за действията си. Да си спомним делото за отвличане срещу Доктора. Така, че на мутрите са им трябвали пари и за евентуални съдебни разноски. Съдебните изпълнители имат огромни правомощия. Може би трябва да се направи скала на хонорара като за малките суми % да е по-висок /иначе едва ли ще им дойде редът/, а колкото нараства сумата, толкова да намалява процента. Примерно за 1000 лв.дълг - 10%, но за 1 млн.

  7. Съдиите
    #14

    Стигне ли се до съдия-изпълнител, носи пачките.... Те са нахални и нагли копелета, не си изпълняват задълженията и работят за двете страни - който даде повече.

  8. advokata
    #12

    iunak 21.03.2006 20:34 Това писмо е обиколило света. Това е писмо на щастието, след прочитането му задължително трябва да го Постнете в още поне 3 Форума в Следвашите 3 часа иначе ще ви се случи нещо много лошо. Ако разпратите писмото ще ви се случи нещо прекрасно. Не си мислете, че това е някаква Глупост. След постването на това Писмо във Форума на Data.bg то беше изтрито и след 4 дена Модератора Който го беше изтрил почина от заушка, същото се случи и с Администратора на *******arenabg**** преди

  9. ТРИБУН!
    #11

    А, сетихте се нали!? Тогава беше ли тук Негово Величество!

  10. Чукча
    #10

    МВР е прогнило, прокуратурата е в лакома за пари парализа, следствието е от некадърници... Комунистите забатачват всичко до което се докоснат - само Путин ни липсва, но Атака и това ще ни докара, май, с този тъп наш народ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.