Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чехия също се превръща в пречка пред Лисабонския договор

13 коментара
Чехия също се превръща в пречка пред Лисабонския договор

Лидерите на ЕС признаха, че Чехия най-вероятно няма да ратифицира Лисабонския договор, който вече беше отхвърлен от ирландците, съобщи ББС. В декларацията от приключилата в петък среща на Европейския съвет, че процесът в Чехия е в застой заради юридически затруднения. Допълва се, че ратификацията продължава в другите държави и се отхвърля възможността за предоговаряне, предаде ББС.

Срещата в Брюксел премина под знака на ирландското "не", въпреки усилията за фокусиране върху цените на храните и петрола. Проблемите в Чехия допълнително усложняват ситуацията. Прага не може да приеме Лисабонския договор, преди Конституционният съд на страната да вземе решение дали той не противоречи на законодателството.

Чешкият парламент спря процедурата по ратификацията, след като Сенатът сезира КС. Пред своите европейски колеги премиерът Мирек Тополанек обясни, че не се опитва да спре приемането на договора в Чехия.

"Аз не искам да форсирам чешките депутати да подкрепят договора, не бих заложил и 100 крони (6 долара) на чешкото "да", добави той. В същото време чешкият президент Вацлав Клаус обясни, че ирландската позиция е убила договора. С нарастващото влияние на евроскептиците и предстоящите избори през октомври, ратификацията в Чехия започва да изглежда все по-неясна, коментира ББС.

Разширяването под въпрос

В този контекст френският президент Никола Саркози коментира, че ЕС няма да бъде в състояние да се разширява, без да бъде ратифициран Лисабонският договор. Неговото изказването бе направено, след като се появиха разногласия за бъдещето на договора и беше решено, че Ирландия трябва да каже през октомври какви са възможните варианти за изход от ситуацията.

"Без Договора от Лисабон не може да има никакво разширяване. Не може да кажете "не" на реформите и "да" на разширяването", заяви френският президент.

ББС цитира неназован европейски дипломат, според когото коментарът на Саркози е прозвучал като заплаха и като погрешен сигнал към ирландците, както и към Хърватия и Турция, които се надяват да станат членове на блока.

Саркози допълни, че ще посети Ирландия, когато страната му поеме председателството на ЕС през юли, за да помогне за намиране на решение. За да влезе в сила, договорът трябва да бъде ратифициран от всички страни членки. До този момент са го одобрили 19 държави, последната от които беше Великобритания пред няколко дни.

Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу настоя ЕС да уважи ирландското "не", но в същото време изрази увереност, че всички страни ще довършат ратификационния процес. Барозу отхвърли предоговаряне на споразумението.

"Когато договорът е подписан от 27 правителства, това не е просто шега. Неприемливо е правителство да е подписало договора, без да има намерение да го ратифицира. Това е принцип на международното право", заяви Барозу.

Словенският министър-председател Янез Янса, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС, заяви, че разширяването на Съюза не бива да бъде жертвано заради забавянето на ратификацията.

Смятам, че ще намерим решение преди която и да е страна кандидат да е постигнала готовност за вземане на решение от ЕС за нейното присъединяване, каза той.

Саркози обвини британския еврокомисар за ирландското "не"

Междувременно Никола Саркози отправи нова атака срещу еврокомисаря по търговията Питър Менделсон, като обвърза неговата позиция в преговорите за световната търговия с отхвърления от ирландците Лисабонски договор, предаде Ройтерс.

Италианският премиер Силвио Берлускони от своя страна разкритикува комуникационните прийоми на ЕК, които били виновни за лошия публичен имидж на ЕС.

Франция е категоричен привърженик на огромните евросубсидии за фермерите и често критикува Менделсон. Саркози заяви, че британският еврокомисар е разочаровал ирландските фермери със своята стратегия на преговорите в Световната търговска организация.

Запитан дали трябва да бъде обвиняван председателят на ЕК Барозу, френският президент отговори: "Ирландският дебат бе съсредоточен върху абортите, евтаназията..., данъчното облагане, СТО, земеделието. Не може да обвинявате Барозу. Изберете някой друг. Менделсон, например."

Около 10 000 ирландски фермери излязоха през април на протест в Дъблин срещу плановете на Менделсон за орязване на тарифите за внос на телешки, млечни и други селскостопански продукти като част от предложението на ЕС в СТО.

Ако искаме да задълбочим кризата с Ирландия, всичко, което трябва да направим, е да поддържаме тотално небалансираното споразумение със СТО. Това наистина е контрапродуктивно, добави Саркози.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Turkish ot Istanbul
    #14

    Според Future изследователите Richard Watson и Ross Dawson едно от нещата които няма да ги има в бъдещето е ЕС.Разпада се през 2039 г.На мен ми е все едно.Нямало да има още куп неща(2050):писмо,поща,монети,факс,радио,ключове,портмоне,вратовръзка,коли с бензин и пр.

  2. 07
    #13

    ..ЕС ще се затрие само ако приеме башибозуците от босфора. Анадъм?

  3. US of A
    #12

    Драги 07, някои безкрайно умни западни анализатори казват, че ако Турция не влезе в ЕС може да направи някаква комбина с Русия и тогава става наистина опасно. Ти к’во мислиш?

  4. 20
    #11

    по темата, защото тук нема идеологеми за анатемосване. Кой ще влезне и кой ще излезе- времето ще покаже

  5. Маргарет Тачър
    #10

    ЕС ще си го има, поне такъв като сега. Най-малкото защото носи много изгоди. Просто ще спре да се разширява.

  6. Obh
    #9

    Turkish, ES shte stawa wse po-silen i wse centraliziran, nezawisimo ot zigzazite. I po-wazhen w mezhdunaroden plan. Prosto zashtoto taka iziskwata zakonite na ikonomikata. Towa e chast ot wsepomitashtia proces na globalizaciata. I Turcia shte stane chast(shtat) na EU syshto - zashtoto tam i e mjastoto - tja po kultura e iztochno-prawoslawna, makar che religijata e malko po-razlichna. (Zatowa Turcia e tolkowa razlichna ot wsichki isljamski strani). Obektiwnite zakoni ne se syobrazjawat s prishtewki i kaprizi.

  7. бързата кучка
    #8

    .

  8. Анонимен
    #7

    За съжаление, не познавам текстовете на Лисабонския договор, но ако той съдържа клаузи, които ощетяват малките страни-членки, то по-добре е да не бъде ратифициран. Ако ГОЛЕМИТЕ искат да прецакат малките, какъв смисъл има членството. Няма ли да е прекалено голяма цената за безвизово пътуване, на което се радваме? Не изключвам разпадане на ЕС, още повече, че има страхотно силни фактори, каквито са Китай, Русия, Япония, Индия, Корея, да не говорим за "режисьора" САЩ, които ще продължават да тикат нещата в своя полза чрез различни инструменти. А при евентуални военни действия в Иран и много жертви?

  9. амброаз
    #6

    Краино време е да станем щат на САЩ и да се решат световни проблеми. това е и историческата мисия на БГто.

  10. демократ
    #5

    Поздрави за Чехия,както и за Ирландия.На мастията Европа трябва да се дават уроци.Защото това е същата тази Европа която призна и легитимира комунистите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.